Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zarówno o Sokratesie, jak i o sofistach można powiedzieć, że byli nie tylko nauczycielami, ale również wychowawcami – starali się ukształtować ludzi, którzy słuchali ich nauk. Całkowicie różniło ich jednak pojmowanie ideału człowieka. Przeanalizuj różnice w nauczaniu Sokratesa i sofistów, a następnie wyjaśnij, jaki powinien być według nich człowiek.

R6ZKeHNDCJ4VZ
(Uzupełnij).
R1G5dec0gVBZV1
Ilustracja interaktywna przedstawia dwa elementy. Po lewej stronie widoczny jest rysunek antycznego popiersia. To popiersie dojrzałego mężczyzny. Jego włosy i broda są gęste. Nad popiersiem znajduje się podpis: Sokrates. Po prawej stronie ilustracji mamy obrazek ukazujący grupę stojących mężczyzn. Są w togach. Rozmawiają ze sobą. Obrazek zatytułowany jest: sofiści. Między tymi ilustracjami znajdują się cztery hasła: metoda, prawda, moralność, wartości etyczne. Opis: 1. Obrazek przedstawia dwa ludziki zbudowane z klocków lego. Ludziki znajdują się naprzeciw siebie. Dialog (żywe słowo) – rozmowa z drugim człowiekiem mająca na celu odrzucenie fałszywych mniemań i wspólne osiągnięcie prawdy, 2. Obrazek przedstawia budowlę z klocków lego. Jest ona złożona z licznych schodów. Absolutyzm epistemologiczny – prawda, będąca celem poznania jest taka sama dla wszystkich ludzi, jedna i niezmienna, 3. Obrazek przedstawia człowieka zbudowanego z klocków lego. Widać jego głowę i tułów. Jego klatka piersiowa jest otwarta. Człowiek przytrzymuje jej brzegi. Z wnętrza wysypane są duże ilości klocków. Uniwersalna – źródłem moralności jest dusza człowieka (Sokrates utożsamiał ją z rozumem), która poznaje naturę dobra i innych wartości moralnych, 4. Obrazek przedstawia postacie Batmana i Supermena. Są zbudowane z klocków lego. Absolutyzm etyczny – wartości moralna, takie jak dobro, istnieją same w sobie, niezależnie od subiektywnych poglądów jednostek ludzkich. Dobro jest więc tym samym dla każdego człowieka. Różnice w poglądach etycznych biorą się z niewiedzy – niepełnego poznania natury dobra, 5. Obrazek przedstawia mówcę na podeście. Jest zrobiony z klocków lego. Przed nim znajdują się cztery różnokolorowe pionki – to słuchacze. Retoryka, czyli sztuka wymowy służyła sofistom do konstruowania mów w sposób, który pozwoli przekonać słuchaczy do dowolnej tezy, 6. Obrazek przedstawia wnętrze domu zbudowanego z klocków lego. Jest w nim dużo pomieszczeń i schodów. W każdym pomieszczeniu i na schodach umieszczone są ludziki lego. Relatywizm epistemologiczny – nie istnieje jedna i niezmienna prawda, ponieważ jest ona względna – jej treść zależy od poznającego człowieka. Według sofistów nie istnieją twierdzenia prawdziwe i fałszywe, a tylko skuteczne i nieskuteczne, 7. Obrazek przedstawia pięć ludzików lego. To kosmonauci. Każdy z ludzików jest w innym kolorze skafandra: czerwonym, białym, żółtym, czarnym, niebieskim. Konwencjonalizm – w stanie natury człowiek nie jest istotą moralną. Moralność to umowa między ludźmi służąca ich interesom. Istnieją więc różne moralności – to, co moralne jest kwestią zwyczajów i praw panujących w polis, 8. Obrazek przedstawia postać pirata. Jest on zbudowany z klocków lego. Relatywizm etyczny – wartości moralne są względne; to, co dla jednych jest dobre, dla innych może być złe.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Zastanów się, która koncepcja człowieka jest ci bliższa? Kto byłby twoim nauczycielem?

Rb7Hzl7tSq20C
(Uzupełnij).
Polecenie 3

W starożytnych Atenach celem wychowania było przygotowanie młodych ludzi do życia publicznego, w którym mieli wziąć udział jako obywatele. Przeanalizuj sytuacje przedstawione na poniższych ilustracjach i zastanów się, która szkoła, Sokratesa czy sofistów, przygotowywałaby według ciebie lepiej do współczesnego życia publicznego? Potraktuj poniższe zdjęcia jako przykłady – możesz odwołać się do innych, wybranych przez siebie sytuacji.

R10u4DazSbqz1
(Uzupełnij).
1