Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Przyjrzyj się schematowi i wpisz do poniższej tabeli dodatkowe cytaty ilustrujące cierpienie bohaterów Dies irae, Rozdzióbią nas kruki, wronyChłopów.

Zapoznaj się ze schematem i podaj dodatkowe cytaty ilustrujące cierpienie bohaterów Dies iraeRozdzióbią nas kruki, wrony i Chłopów.

RUS1C26rEJ5PV
Dies irae. Cytat (Uzupełnij). Rozdzióbią nas kruki, wrony. Cytat (Uzupełnij). Chłopi. Cytat (Uzupełnij).
Polecenie 2

Wyjaśnij, w czym przejawia się cierpienie bohaterów Dies irae, Rozdzióbią nas kruki, wronyChłopów. Sformułuj wypowiedź pisemną liczącą co najmniej 120 słów.

R4zRPhrlMkvV0
„Rozdzióbią nas kruki, wrony..." (Uzupełnij).
RTy5UNkCGt1fg
„Dies irae" (Uzupełnij).
R1FuS6GdL3sKM
„Chłopi" (Uzupełnij).
R17wEJP2DyRO8
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat blokowy o tytule Adam (Jan Kasprowicz, Dies irae. Pionowo w dół ułożone są następujące bloki: 1. Zostaje wygnany z raju i obarczony ciężarem winy. 2. Widzi, jak Ewa oddaje się w objęcia Szatana. 3. Doznaje kary zesłanej przez nielitościwego Stwórcę. 4. Zdaje sobie sprawę, że został oszukany przez Boga, ponieważ cierpi mękę i ginie z jego woli. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Zostaje wygnany z raju i obarczony ciężarem winy. {audio} Niech mnie sądzą,
niechaj mnie karzą –
tak, mnie, Adama, com na barki swoje
zabrał z Ogrodu to nadludzkie brzemię
przygniatającej winy. 2. Widzi, jak Ewa oddaje się w objęcia Szatana. {audio}i nie patrz, gdzie w spokoju Ewa jasnowłosa,
piekielny zająwszy próg,
do rozpustnego przytula się gada! 3. Doznaje kary zesłanej przez nielitościwego Stwórcę. {audio} A kto mnie stworzył na to, ażebym w tej chwili,
odziany potępienia podartą żałobą,
kawałem kiru, zdjętym z mar Twojego świata,
wił się i czołgał przed Tobą. 4. Zdaje sobie sprawę, że został oszukany przez Boga, ponieważ cierpi mękę i ginie z jego woli. {audio}Nic, co się stało pod sklepem niebiosów,
bez Twej się woli nie stało!
Źródło: Jan Kasprowicz, Dies irae, [w:] tegoż, Wybór poezji, oprac. J. J. Lipski, Kraków 1990, s. 158–173.
RNX10XA98e3nl
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat blokowy o tytule Andrzej Borycki / Szymon Winrych (Stefan Żeromski, Rozdziobią nas kruki, wrony). Pionowo w dół ułożone są następujące bloki: 1. Doświadcza upadku powstania. 2. Zostaje zraniony przez Moskali. 3. Umiera w osamotnieniu. 4. Po śmierci zostaje okradziony przez chłopa. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Doświadcza upadku powstania. – Wszystko przełajdaczone – szepce Winrych pogwizdując – przegrane nie tylko do ostatniej nitki, ale do ostatniego westchnienia wolnego. 2. Zostaje zraniony przez Moskali. – Nie zabijajcie mnie…
Zerwali się w skok z miejsca zgodnym susem i wraz go przebili. Jeden ohydnie rozpłatał mu brzuch, a drugi złamał dekę piersiową. Trzeci ułan odjechał o kilkanaście kroków i gdy dwaj pierwsi, wyrwawszy lance i splunąwszy usunęli się na bok, wziął na cel głowę powstańca. 3. Umiera w osamotnieniu. Tymczasem deszcz rzęsisty puścił się znowu i na małą chwilę ocucił powstańca.
Powieki jego, zaciśnięte przez ból i popłoch śmiertelny, dźwignęły się i oczy po raz ostatni zobaczyły obłoki. 4. Po śmierci zostaje okradziony przez chłopa. Wyrzekłszy ostatnie amen, już z błyskiem pożądliwości w oczach, rzucił się przede wszystkim do kieszeni i zanadrza i począł szukać trzosa. Nic tam nie znalazł. Obdarł tedy trupa z sukmany, szmat zgrzebnych, zzuł mu buty, zabrał nawet zbłocone onuczki, owinął tymi łachmanami część broni i szybko się oddalił.
Źródło: Stefan Żeromski, Rozdzióbią nas kruki, wrony, Warszawa 1956, s. 7, 9, 10, 12.
RIwB1ewx7H6DW
Ilustracja interaktywna Ilustracja interaktywna przedstawia schemat blokowy o tytule Jagna Paczesiówna (Władysław Reymont, Chłopi). Pionowo w dół ułożone są następujące bloki: 1. Nie potrafi zrozumieć swoich uczuć i podjąć samodzielnej decyzji. 2. Staje się obiektem szyderstw i gróźb. 3. Hanka wyrzuca ją z domu po śmierci Boryny. 4. Zostaje pobita i wygnana ze wsi. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Nie potrafi zrozumieć swoich uczuć i podjąć samodzielnej decyzji. – [...] i myśl jej leniwie się snuła jak nić lniana z kądzieli i jak ta nić okręcała się ciągle jednako na tym, że jak matka każą, to pójdzie za Borynę… Juści, że go nawet woli od innych, bo kupił jej wstążkę i chustkę… juści… ale i Antek by kupił to samo… a i inne może… żeby tylko miały Borynowe pieniądze… każden dobry… i wszystkie razem… a bo ona ma głowę, żeby wybierać! Matki w tym głowa, żeby zrobić, jak potrza…, 2. Staje się obiektem szyderstw i gróźb. – Taką trzeba ze wsi wyświecić ożogiem kiej czarownicę! – rzekła w głos Kobusowa.
– A przeciech! bez nią to wszystko! bez nią! – przygadywała Sikorzyna., 3. Hanka wyrzuca ją z domu po śmierci Boryny. – Wynoś mi się zaraz z chałupy!
Jagna uniesła się z ławy i stanęły naprzeciw mierząc się ślepiami przez długą chwilę, jaże Hanka cofnęła się nieco od proga i powtórzyła przechrzypniętym głosem:
– Wynoś mi się w ten mig, a nie, to cię każę parobkowi wyrzucić… W ten mig! – dodała nieustępliwie., 4. Zostaje pobita i wygnana ze wsi. Zaś Jagusia w postronkach, na gnoju, zbita do krwi, w porwanym odzieniu, pohańbiona na wieki, skrzywdzona ponad człowiecze wyrozumienie i nieszczęsna ponad wszystko, leżała jakby już nie słysząc ni czując, co się dzieje dokoła, tylko żywe łzy nieustanną strugą ciekły po jej twarzy posiniaczonej, a niekiedy wzniesła się pierś niby w tym krzyku skamieniałym.
Źródło: Władysław Stanisław Reymont, Chłopi, oprac. F. Ziejka, Wrocław 1991, t.1: s. 144, 516-517; t.2: s. 444, 653.
Polecenie 3

Porównaj postawy bohaterów wobec cierpienia we fragmentach tekstów. Stwórz grafonotkę, w której wskażesz cechy wspólne i różne dla wszystkich tekstów.

RTW1hutM5JpcJ
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R8MsEKGt1VBNm
(Uzupełnij).