Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Wzorując się na poniższym schemacie, podejmij decyzję, dokąd pojedziesz w czasie wakacji.

RS5chKgTJcyvI1
Schemat przedstawia proces decyzyjny. Proces decyzyjny jest procesem myślowym lub sztucznym, który realizuje funkcje podejmowania decyzji. Problem powinien być konkretny i szczegółowy, sformułowany prostym językiem, tak aby każdy mógł go zrozumieć i zaplanować kolejne kroki jego rozwiązywania. Przykład: Na jaki kierunek chcę złożyć papiery? Czasem można pomyśleć o rozbiciu złożonego problemu na kilka prostszych i je po kolei rozwiązywać. Przykład: W którym mieście chcę studiować? Uczelnia publiczna czy prywatna? Drugim krokiem jest zbieranie pomysłów na rozwiązanie. Pomaga w tym mapa myśli. Na grafice mapa myśli, której centralnym hasłem jest pojęcia „Miasta”. Od głównego hasła odchodzą linie do 3 haseł podrzędnych, są to: Warszawa, Wrocław i Kraków. Następnie od podanych miast odchodzą kolejne lnie do nazw znajdujących się tam uniwersytetów. Należy wypisać wszystkie pomysły, które przychodzą do głowy. Nie należy ich oceniać, gdyż może się okazać, że najbardziej absurdalne rozwiązanie jest tym najlepszym. Trzeci krok to szczegółowe przeanalizowanie wszystkich rozwiązań. Na początku opłaca się zebrać wszelkie dostępne informacje, tak aby było jak najmniej niepewności. Następnie należy przyjąć konkretne kryteria, według których będzie się oceniać każdy z wypisanych w kroku drugim pomysłów. Przykład: koszty życia, wysokość czesnego, odległość od domu rodzinnego Trzeba pamiętać, aby wybranych wskaźników nie było zbyt dużo, ponieważ może to utrudnić rozwiązanie problemu. Można też ustalić skalę ocen dla poszczególnych kryteriów. Po ocenie pomysłów według ustalonych kryteriów następuje krok czwarty – wybór rozwiązania. Sposobów dokonywania wyboru jest wiele. Najbardziej popularny to głosowanie. Można też zadecydować, że najlepszym rozwiązaniem będzie to, które uzyska najwięcej punktów (jeśli w poprzednim kroku były przyznawane punkty według skali ocen). Krok piąty to wdrożenie rozwiązania w życie. Decyzja podjęta? Należy ją zrealizować, zrobić to, na co się zdecydowało. Ostatni krok to ocena zrealizowanej decyzji. Warto zobaczyć pozytywne i negatywne skutki decyzji oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 1
Rp9iNz1zUXbKT
Rozważ, czy zgadzasz się z tezą, że każda decyzja może zostać podjęta za pomocą schematu działania przedstawionego powyżej. Uzasadnij swoją odpowiedź. (Uzupełnij).