Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się ze schematem, a następnie wykonaj polecenia.

R11tq6Tss7Ro81
Obraz przedstawia namiot królewski na polu bitewnym. W namiocie znajduje się król, otaczają go rycerze, widać także duchownego. Król siedzi przy stole i podpisuje dużą kartę papieru. Opis: 1. Parlament angielski: - wykształcił się z dawnej rady królewskiej, - wzorcowy parlament w 1295 roku. 2. Izba Gmin: - wyodrębniła się w XIV w. jako oddzielne kolegium, - skład: przedstawiciele rycerstwa i przedstawiciele uprzywilejowanych miast (21), - wybierano po dwóch przedstawicieli z miast i z hrabstw, - ilościowa przewaga przedstawicieli miast, - przewodniczący izby wywodził się z rycerstwa, - czynne prawo wyborcze przysługiwało w zależności od cenzusu majątkowego (wybierać też mogli wolni właściciele nienależący do szlachty), - bierne prawo wyborcze należało w hrabstwach do szlachty, - posłowie otrzymywali instrukcje od wyborców, – byli reprezentantami wyborców, a nie narodu. 3. Izba Lordów: - izba wyższa parlamentu, - kontynuacja Wielkiej Rady, - funkcja dożywotnia, z nominacji królewskiej, - skład: parowie duchowni (biskupi i arcybiskupi) oraz parowie świeccy (możnowładztwo, bezpośredni wasale królewscy, wyższa szlachta), - przewaga duchowieństwa, - skład ulegał stałemu powiększaniu na skutek mianowania przez króla nowych parów. 4. Król: - dziedziczny suweren, - stanowisko równorzędne z Izbą Lordów i Izbą Gmin, - zwołuje parlament (z reguły kilka razy do roku), - decyduje o miejscu posiedzenia (opactwo westminsterskie). 5. Kompetencje - sądownicze (Izba Lordów była najwyższą instancją sądowniczą), - podatkowe: wydawanie zgody na nałożenie kolejnych podatków, od 1297 r. król nie może nakładać podatków bez zgody parlamentu, - ustawodawcze: uchwalanie ustaw, żadna ustawa nie mogła wejść w życie bez zgody króla i obu izb.
Podpisanie Magna Carta.
Źródło: James William Edmund Doyle, Wikimedia Commons, domena publiczna.
Polecenie 2

Oceń kompetencje parlamentu angielskiego. Czy były one szerokie i dawały mu realny wpływ na politykę w państwie? Uzasadnij odpowiedź.

R1WiSj6M0yy5u
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Dowiedz się, jak funkcjonuje współczesny parlament brytyjski. Wskaż, jakie jego elementy wywodzą się z czasów średniowiecza.

RkybRfIrLey4Q
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).