Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Na podstawie schematu wyjaśnij różnice pomiędzy monizmem i dualizmem psychofizycznym.

RkJyfbFG8NUX5
(Uzupełnij).
ReTdOCmaNBUpo
Ilustracja interaktywna przedstawia dwa schematy. Monizm i dualizm. Schemat monizmu złożony jest z dwóch kolumn. Kolumna lewa ma wskazane, jedno pod drugim, hasła: monizm, teologia chrześcijańska, święty Tomasz, tomizm, personalizm. Kolumna prawa ma wskazane, jedno pod drugim, hasła: monizm naturalistyczny, ateizm, Epikur, Demokryt, Tomasz Hobbes, oświecenie francuskie (na przykład J. O. La Mettrie, J. L. d’Alambert), pozytywizm (np. K. Darwin, K. Marks), nauka. Schemat dualizmu złożony jest z jednej kolumny. Kolumna ma wskazane, jedno pod drugim, hasła: święty Augustyn, dualizm kartezjański (Kartezjusz), okazjonalizm (N. Melebranche), paralelizm (B. Spinoza). Opis punktów znajdujących się na schematach: 1. Monizm, przekonanie, że dusza i ciało są ze sobą wzajemnie i nierozerwalnie związane, 2. Monizm religijny, przekonanie o jedności psychofizycznej duszy i ciała, zakładające zarazem nieśmiertelność duszy, 3. Monizm naturalistyczny, przekonanie, że świadomość i cała sfera psychiczna organizmów jest wynikiem funkcjonowania mózgu, 4. Teologia chrześcijańska, refleksja nad sferą metafizyczną (np. Bogiem, duszą) oparta na chrześcijańskich przekonaniach religijnych, 5. Ateizm, przekonanie, że empirycznie nie istnieje (ani nie przejawia się w rzeczywistości empirycznej) żaden Bóg, żadne bóstwo ani żadne byty metafizyczne, 6. Święty Augustyn, dualizm duszy i ciała uznający, że są one odrębnymi bytami, niezależnymi od siebie, choć złączonymi w człowieku, 7. Dualizm kartezjański (Kartezjusz), skrajny dualizm psychofizyczny przyjmujący, że ciało i dusza nie wpływają na siebie w żaden sposób i tylko spotykają się przypadkowo w człowieku, 8. Okazjonalizm (N. Melebranche), przekonanie, że ciało i dusza, choć niezależne, odpowiadają sobie wzajemnie, są wobec siebie równoległe.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2
Wskaż, które przedstawione w opisie schematu poglądy zalicza się do naturalistycznych (materialistycznych), a które do supranaturalistycznych.
Wskaż, które przedstawione w opisie schematu poglądy zalicza się do naturalistycznych (materialistycznych), a które do supranaturalistycznych.
RdHyqVUugqF7G
(Uzupełnij).