Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Wskaż na podstawie poniższego schematu korzyści i zagrożenia wynikające z systemu feudalnego z punktu widzenia króla.

R5Mqmmgj4wkGN
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RIdio7qOEygc9
Schemat przedstawia hierarchię państwa feudalnego składającą się z czterech poziomów. Na pierwszym poziomu u góry znajduje się grafika przedstawiająca króla w koronie, z mieczem w lewej dłoni. Po lewej stronie strzałka skierowana w dół wraz z informacją szczegółową. 1. Informacja szczegółowa. Król miał prawo do nadawania lenna, immunitetów i urzędów. Na drugim poziomie grafiki widoczne są postacie biskupa – ubranego w ornat z mitrą na głowie (rodzajem czapki), w lewej ręce trzymającym pastorał oraz możnego ubranego w dopasowany strój z paskiem ozdobnym i przywieszonym do pasa mieczem. Po lewej stronie grafiki na tym poziomie jest narysowana strzałka w dół i informacja szczegółowa. 2. Informacja szczegółowa. Biskupi, możnowładcy i rycerze miał prawo do nadawania lenna, immunitetów i urzędów mogli nadawać lenna i urzędy. Na trzecim poziomie na grafice narysowani są dwaj rycerze. Ubrani są w szaty wojenne. Rycerz po prawej trzyma opuszczoną ku dołowi tarczę i miecz oparty jednym końcem na ramieniu. Rycerz po lewej stronie trzyma w dłoniach miecz oparty o ziemię. Po lewej stronie grafiki na tym poziomie jest narysowana strzałka w dół i informacja szczegółowa. 3. Informacja szczegółowa. Rycerze mieli prawo do nadawania ziemi w dzierżawę, pomagali i opiekowali się podległymi terenami. Na najniższym czwartym poziomie znajdowali się chłopi. Na grafice przedstawiono wizerunek chłopa ostrzącego kosę, kobietę w prostym stroju z chustą na głowie i mężczyzną ubranym w strój okolicznościowy (kamizelka, koszula, spodnie i buty do kolan). Po prawej stronie grafiki na tym poziomie jest narysowana strzałka w górę i informacja szczegółowa. 4. Informacja szczegółowa. Każdy chłop był zobowiązany do daniny, pańszczyzny i prac okolicznościowych. Na trzecim poziomie również umieszczono strzałkę skierowaną w górę. 5. Informacja szczegółowa. Każdy rycerz był zobowiązany do przysięgi wierności, pomocy finansowej, służenia radą i służby wojskowej. Na poziomie drugim również umieszczono strzałkę skierowaną w górę. 6. Informacja szczegółowa. Każdy biskup, możny i rycerz był zobowiązany do przysięgi wierności, pomocy finansowej w razie potrzeby, rady i służby wojskowej.
Drabina feudalna.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o. na podstawie old.mac.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Napisz umowę między królem a jednym z jego bezpośrednich wasali. Określ w niej, jakie były obowiązki i prawa obu stron oraz sankcje na wypadek niedotrzymania przysięgi wierności.

RLdfAZwYBLHhR
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).