Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższy schemat. Zastanów się, czy przedstawia on wszystkie zagadnienia filozofii Sokratesa, które wpłynęły na myśl platońską. Zapisz swoje wnioski.

R1dGnQr22P7GO
(Uzupełnij).
R9TAhITDrqAvu1
Schemat ukazujący filozoficzny wpływ myśli sokratejskiej na Platona. Schemat składa się z pięciu bloków, umieszczonych jeden pod drugim: 1. Dialektyka. 2. Teoria obiektywnych cnót. 3. Antyhedonizm etyczny. 4. Pojęcie areté. 5. Pojęcie psyche. Pod schematem znajdują się rozrzucone swobodnie, niezależne stwierdzenia: 1. Dialog jako najlepszy sposób wymiany myśli i konfrontacji poglądów. 2 Umysł i charakter człowieka może nabywać pewne zalety – cnoty, gdy stosuje się do etyki w różnych życiowych kontekstach, cnoty te mogą już istnieć w ludzkiej naturze i zostać odkryte. 3. Osiągnięcie najwyższego potencjału człowieka wynika z wiedzy, czym są cnoty. 4. Bycie człowiekiem prawym i moralnym jest przyczyną uczucia wewnętrznej przyjemności. Posiadanie cnót jest zatem warunkiem bycia szczęśliwym. 5. Cnota moralna, związana z doskonałością moralną, pozwala zdecydować o wyborze działań i emocji, dzięki umiejętności przestrzegania zasad. 6. Mądrość, męstwo i umiarkowanie współgrają dzięki nadrzędnej sprawiedliwości. 7. Jest trwałą dyspozycją człowieka, który pragnie używać swych władz moralnych by czynić tak, by jego działania były zgodne z dobrem etycznym. 8. Dusza ma trzy części: duszę pożądliwą, duszę zapalczywą i duszę rozumną, czyli umysł, który podejmuje racjonalne działania. 9. Sokrates twierdził, że dusza jest tym, co odróżnia nas od zwierząt. 10. Według Platona jest esencją osoby. 11. Dusza jest niematerialna i odradza się po śmierci ciała w nowym ciele.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Do każdego zagadnienia ujętego na schemacie przyporządkuj odpowiednie stwierdzenia. Uwaga, do niektórych zagadnień można przyporządkować więcej niż jedno stwierdzenie.

Do każdego zagadnienia ujętego na schemacie przyporządkuj odpowiednie stwierdzenia. Uwaga, do niektórych zagadnień można przyporządkować więcej niż jedno stwierdzenie. 
Opis: Schemat ukazujący filozoficzny wpływ myśli sokratejskiej na Platona. Schemat składa się z pięciu bloków, umieszczonych jeden pod drugim: 1. Dialektyka. 2. Teoria obiektywnych cnót. 3. Antyhedonizm etyczny. 4. Pojęcie areté. 5. Pojęcie psyche. Pod schematem znajdują się rozrzucone swobodnie, niezależne stwierdzenia: 1. Dialog jako najlepszy sposób wymiany myśli i konfrontacji poglądów. 2 Umysł i charakter człowieka może nabywać pewne zalety – cnoty, gdy stosuje się do etyki w różnych życiowych kontekstach, cnoty te mogą już istnieć w ludzkiej naturze i zostać odkryte. 3. Osiągnięcie najwyższego potencjału człowieka wynika z wiedzy, czym są cnoty. 4. Bycie człowiekiem prawym i moralnym jest przyczyną uczucia wewnętrznej przyjemności. Posiadanie cnót jest zatem warunkiem bycia szczęśliwym. 5. Cnota moralna, związana z doskonałością moralną, pozwala zdecydować o wyborze działań i emocji, dzięki umiejętności przestrzegania zasad. 6. Mądrość, męstwo i umiarkowanie współgrają dzięki nadrzędnej sprawiedliwości. 7. Jest trwałą dyspozycją człowieka, który pragnie używać swych władz moralnych by czynić tak, by jego działania były zgodne z dobrem etycznym. 8. Dusza ma trzy części: duszę pożądliwą, duszę zapalczywą i duszę rozumną, czyli umysł, który podejmuje racjonalne działania. 9. Sokrates twierdził, że dusza jest tym, co odróżnia nas od zwierząt. 10. Według Platona jest esencją osoby. 11. Dusza jest niematerialna i odradza się po śmierci ciała w nowym ciele.

RhVeKtmcU2T9q
(Uzupełnij).