Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Różnice fabularne między adaptacjami filmów pt. Ben Hur z 1959 i z 2016 roku

R14FvgBm2zXbw1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat. Jego główne hasło to różnice fabularne. Wyróżnionych jest siedem różnic: 1. Zemsta kontra przyjaźń. 2. Miłość. 3. Relacje Ben Hura z ludnością w Judei. 4. Wątek konsula. 5. Ilderim. 6. Jezus. 7. Zakończenie. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Zemsta kontra przyjaźń Film z 1959 roku opowiada przede wszystkim o zemście, której chce na Messali dokonać Ben Hur. Ben Hur został zdradzony przez przyjaciela z dzieciństwa. Messala okazuje się być karierowiczem gotowym poświęcić dawną przyjaźń i bliskie więzi z rodziną Ben Hura, gdyż oskarża go niesłusznie o zamach na namiestnika rzymskiego. Większość akcji skupia się na chęci powrotu skazanego na galery Ben Hura, by pomścić krzywdę swojej rodziny.
Film z 2016 roku opowiada głównie o przyjaźni pomiędzy Ben Hurem a Messalą. Obraz wzbogacony został o retrospekcje, które pokazują, jak bardzo braterskie relacje łączyły obu mężczyzn., 2. Miłość Obraz Williama Wylera sugeruje jedynie relacje, jakie łączą bohaterów. Widz wie, że Ben Hur jest zakochany w Esterze, ale nie śmie poprosić ją o rękę. Reżyser zaznacza również subtelnie, że siostra Ben Hura, Tirzah, kocha od wielu lat Messalę. Temat miłości nie jest więc najważniejszy dla Williama Wylera, stanowi dodatek do głównych wątków.
W filmie z 2016 roku reżyser Timur Bekmambetov znacznie wzmocnił wątek miłosny. Ben Hur walczy o miłość do Estery i żeni się z byłą niewolnicą, Messala natomiast jest zainteresowany relacją z Tirzah i jest to z pewnością miłość odwzajemniona., 3. Relacje Ben Hura z ludnością w Judei Film z 1959 roku pokazuje Ben Hura, który chce utrzymać pokój między Żydami a Rzymianami. Nie chce też angażować się w politykę, choć cieszy się poparciem swojego ludu, jest ceniony za roztropność i mądrość.
Film z 2016 roku przedstawia Ben Hura już nieco inaczej – jest to młody człowiek, który angażuje się w pomoc Żydom. Ratuje nawet życie jednemu z buntowników, za co bardzo drogo płaci, ponieważ to Dismas strzela z łuku do Poncjusza Piłata. Skazany za ten czyn zostaje Ben Hur., 4. Wątek konsula Film Timura Bekmambetova pomija wątek uratowania życia konsulowi rzymskiemu, Kwintusowi Ariuszowi, przez Ben Hura podczas bitwy morskiej. Konsekwencją tego czynu było usynowienie Ben Hura i umożliwienie mu udziału w wyścigu rydwanów., 5. Ilderim William Wyler, tworząc postać szejka Ilderina, posługuje się stereotypem – szejk jest bogaczem, którego poza pieniędzmi i spędzaniem czasu ze swoimi licznymi żonami nic nie interesuje. Timur Bekmambetov pogłębia natomiast portret psychologiczny tego bohatera – Ilderin jest doświadczonym przez życie (stracił syna) mędrcem, który uczucia ojcowskie przeniósł na Ben Hura. Nie tylko umożliwia mu udział w wyścigu rydwanów, ale też wykupuje z więzienia Noemi i Tirzah., 6. Jezus W filmie z 1959 roku widz nie pozna twarzy Jezusa. W filmie z 2016 roku Jezus pojawia się kilkakrotnie, np. jako pracujący cieśla, jako osoba podająca wodę Ben Hurowi idącemu na galerę. Widz jest również świadkiem jego ukrzyżowania i śmierci, gdy na ekranie pojawia się twarz umęczonego Jezusa., 7. Zakończenie Timur Bekmambetov zmienił książkowe zakończenie historii Ben Hura. Jego Messala został ciężko ranny, ale nie umarł, lecz stracił nogę. Dlatego też Ben Hur, nawrócony dzięki Chrystusowi, mógł mu przebaczyć, pogodzić się z nim i na nowo przyjąć go do rodziny.
Polecenie 1

Wyjaśnij, jak twoim zdaniem różnice fabularne zachodzące pomiędzy dwiema wersjami filmu wpływają na odbiór historii Ben Hura i Massali.

RZfFUKlWK8dOp
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Podaj powody, dla których reżyser filmu z 2016 roku, Timur Bekmambetov, zdecydował się zmienić historię życia Ben Hura.

RKnSTp6bO7Fmq
(Uzupełnij).