Polecenie 1

Zapoznając się ze schematem uchwalania budżetu UE, zastanów się, dlaczego musi w nim uczestniczyć tyle instytucji.

RXHiqUmbL21Rq1
Ilustracja przedstawia schemat kołowy. W okręg wpisane są po kolei nazwy miesięcy. Między grudniem a styczniem dodany jest w kalendarzu element dotyczący budżetu, który nie jest przyjęty przez parlament Europejski i Radę. Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. luty Parlament Europejski i Rada UE wydają wytyczne dotyczące priorytetów budżetowych. Na ich podstawie Komisja Europejska sporządza projekt budżetu., 2. wrzesień Do 1 września Komisja projekt budżetu przekazuje Radzie i Parlamentowi (w myśl art. 314 ust. 2 TFUE, natomiast zgodnie z harmonogramem „praktycznym” – robi to zazwyczaj do końca kwietnia lub początku maja). Na późniejszym etapie Komisja może wprowadzić zmiany w projekcie budżetu, aby uwzględnić ewentualne zmiany sytuacji., 3. październik Do 1 października Rada przekazuje Parlamentowi swoje stanowisko w sprawie projektu budżetu (w myśl art. 314 ust. 3 TFUE, ale zgodnie z harmonogramem „praktycznym” – zazwyczaj robi to do końca lipca)., 4. listopad Parlament ma 42 dni na zajęcie stanowiska. Ma następujące możliwości:
– zatwierdzić stanowisko Rady;
– odmówić podjęcia decyzji – wówczas budżet uważa się za ostatecznie przyjęty;
– może również przyjąć poprawki większością głosów posłów, ale wówczas zmieniony projekt zostaje odesłany do Rady i Komisji, a przewodniczący Parlamentu jest zobowiązany wraz z przewodniczącym Rady niezwłocznie zwołać komitet pojednawczy., 5. listopad/grudzień Od momentu zwołania komitet pojednawczy ma 21 dni na uzgodnienie wspólnego tekstu. Decyzja musi zostać podjęta kwalifikowaną większością głosów członków Rady lub ich przedstawicieli oraz większością głosów przedstawicieli Parlamentu. Zadaniem Komisji jest uczestniczenie w pracach komitetu pojednawczego i podjęcie wszelkich działań niezbędnych do zbliżenia stanowisk Parlamentu i Rady., 6. grudzień Jeżeli komitet pojednawczy nie uzgodni wspólnego tekstu w terminie 21 dni, Komisja musi przedstawić nowy projekt budżetu. Natomiast jeżeli w przewidzianym terminie komitet pojednawczy opracuje wspólny tekst, Parlament i Rada mają na jego zatwierdzenie 14 dni od daty jego uzgodnienia., 7. Jeśli na początku roku budżet roczny nie jest jeszcze przyjęty, obowiązuje system części dwunastych: na każdy miesiąc zostaje przeznaczona 1/12 budżetu z roku poprzedniego.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 1
RiZ7PGFfKi9FP
W dostępnych źródłach poszukaj informacji na temat tego, czy zdarzyły się sytuacje, by nie udało się dojść do porozumienia w kwestii budżetu. (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2
R209WL6fnKpfv
Zajmij stanowisko: Czy budżet UE ma duży wpływ na finanse publiczne Polski? Uzasadnij swoje stanowisko minimum dwoma argumentami. (Uzupełnij).