Sprawdź się
Materiał źródłowy do zadań nr 1–2.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Budżet Unii EuropejskiejNależy mieć na uwadze, że terminy wynikające z traktatów we wszystkich przypadkach są mniej wymagające – zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE (art. 314), Komisja powinna przedłożyć wniosek zawierający projekt budżetu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie nie później niż 1 września roku poprzedzającego rok, w którym budżet ma być wykonywany. Następnie Rada powinna przekazać projekt budżetu Parlamentowi Europejskiemu do 1 października.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Unijny budżet wciąż dzieli Europę. Szczególnie trudne może okazać się jedno starciePrawie 30 godzin trwały w ubiegłym tygodniu negocjacje ws. unijnego budżetu na lata 2021–2027. Bez rezultatu. Ogłaszając fiasko rozmów, szef Rady Europejskiej Charles Michel przyznał, że wypracowanie porozumienia nie było możliwe. (…)
W Brukseli stanęły na przeciwko siebie dwa obozy. Jeden, tworzony przez Austrię, Danię, Holandię i Szwecję tzw. klub oszczędnych, domaga się, by kolejny budżet zamknął się na poziomie 1 proc. Dochodu Narodowego Brutto (DNB). Z drugiej strony jest grupa przyjaciół spójności, oczekująca jak najambitniejszego planu. Od początku jasne było, że o kompromis będzie niezwykle trudno.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Budżet Unii EuropejskiejWieloletnie Ramy Finansowe przekładają priorytety polityczne UE na wielkości budżetowe. Są jednocześnie instrumentem dyscypliny i planowania budżetowego (…). Tym samym można przyjąć, że dyscyplina wydatków budżetu UE jest najważniejszym celem Wieloletnich Ram Finansowych.
Ponadto ustalanie wydatków w ujęciu wieloletnim zwiększa stabilność budżetu, ponieważ beneficjenci są w stanie przewidzieć poziom tych wydatków w kolejnych latach.
Zapoznaj się z wykresem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Składka Polski do UE najniższa od lat. Premier Mateusz Morawiecki chce płacić więcej, by dostawać więcejDlaczego głos Polski jest mało znaczący? Większa składka oznacza więcej pieniędzy we wspólnym budżecie, a skoro dostajemy nawet więcej niż dwa razy tyle, ile wpłacamy, naturalne jest to, że podniesienie składki jest dla Polski korzystne. Znacznie większe znaczenie będzie mieć zgoda tych krajów, które do interesu dopłacają (…).
Płatnikami netto są obecnie niemal wszystkie kraje tak zwanej „starej Unii” z Niemcami na czele. Wyjątkami są znacznie biedniejsze Grecja i Portugalia, ale także Hiszpania. Dla odmiany wszystkie kraje, które do wspólnoty dołączyły od 2004 r., znacznie więcej dostają, niż wpłacają.