Sprawdź się
Po minucie całkowita droga przebyta przez wahadło A będzie większa niż całkowita droga przebyta przez wahadło B. P/F
Maksymalna prędkość osiągana przez wahadło A będzie w przybliżeniu równa maksymalnej prędkości osiąganej przez wahadło B. P/F
Identyczne wahadła matematyczne A i B znajdują się w laboratorium, w którym nie ma tarcia ani oporów powietrza. Wahadło A odchylamy o 10o od pionu i puszczamy bez prędkości początkowej, zaś wahadło B odchylamy o 5o od pionu i puszczamy również bez prędkości początkowej. Zaznacz, czy poniższe zdania są prawdziwe czy fałszywe.
Okres drgań wahadła A będzie w przybliżeniu równy okresowi drgań wahadła B. P/F
Po minucie całkowita droga przebyta przez wahadło A będzie większa niż całkowita droga przebyta przez wahadło B. P/F
Maksymalna prędkość osiągana przez wahadło A będzie w przybliżeniu równa maksymalnej prędkości osiąganej przez wahadło B. P/F
Kulę o masie M i promieniu r wieszamy na lince o masie m i długości l. Linkę zaczepiamy na haczyku przymocowanym do sufitu, który jest na tyle wysoko, że kula nie sięga podłogi. Pole grawitacyjne ma natężenie g , a wahadło wykonuje drgania o amplitudzie A . Zapisz słowami lub matematycznie dwa warunki konieczne, by to wahadło można było nazwać wahadłem matematycznym.
Ćwiczenie alternatywne. Zaznacz odpowiedź poprawną. Wahadłem matematycznym możemy nazwać:
- ciężarek zawieszony na nieważkiej i nierozciągliwej nitce, jeżeli masa nitki jest znacznie mniejsza niż masa ciężarka
- ciężarek zawieszony na nieważkiej i nierozciągliwej nitce, jeżeli masa nitki jest porównywalna z masą ciężarka
- zwisający pręt na końcu którego zamocowano ciężarek, ponieważ pręt się nie rozciąga i można go odchylić o więcej niż dziewięćdziesiąt stopni od kierunku pionowego w dół
Tabela dotyczy okresu drgań wahadła matematycznego. Uzupełnij tabelę, tak aby informacje w niej były poprawne. Wstaw znak "V" jeśli przy danym rodzaju drgań, okres wahadła zależy od wielkości, której odpowiada dana kolumna. Wstaw znak "X", jeśli nie zależy.
Długość wahadła, l | Przyspieszenie ziemskie, g | Amplituda, A | |
---|---|---|---|
Małe drgania | |||
Dowolnie duże drgania |
Wahadło sekundowe to wahadło, którego okres wynosi 1 s. Oblicz długość wahadła sekundowego na powierzchni Ziemi. Wynik podaj w metrach z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
Odpowiedź: ............ m
W czasie, gdy wahadło 1 wykonuje 5 drgań, wahadło 2 wykonuje 3 drgania. Oblicz stosunek długości wahadła 2 do długości wahadła 1. Oba wahadła znajdują się w tym samym laboratorium.
Odpowiedź: ............/............
α = 25o ok. Tu uzupełnij%
α = 45o ok. Tu uzupełnij% Wynik podaj w procentach.
Przybliżenie małych kątów mówi, że sinα ≈ α . Oblicz błąd względny wynikający z przybliżenia małych kątów, gdy:
a) α = 10o ok. ............%
b) α = 25o ok. ............%
c) α = 45o ok. ............%
Wynik podaj w procentach z dokładnością do jednej dziesiątej.
Podczas pomiaru okresu drgań wahadła stoperem, pojawia się błąd pomiarowy związany z czasem reakcji człowieka. Gdy widzimy, że wahadło ma rozpocząć wahnięcie, możemy włączyć stoper za wcześnie lub za późno o tzw. czas reakcji, który dla człowieka wynosi średnio 0,2s. Podobnie jest przy zatrzymywaniu pomiaru. Zatem aby zwiększyć precyzję pomiaru, zamiast mierzyć czas trwania jednego drgania, mierzymy czas trwania dziesięciu drgań. Oblicz, ile razy zmniejszy to błąd bezwzględny i błąd względny pomiaru okresu wahadła.
Zarówno błąd bezwzględny jak i błąd względny, zostaną zmniejszone ............ razy.
Wahadło matematyczne o masie 100 g i długości 1,5 m wychylamy do pozycji poziomej i puszczamy bez prędkości początkowej. Oblicz maksymalną siłę naciągu, jaką musi wytrzymać linka podczas ruchu wahadła. Rzecz dzieje się na powierzchni ziemi. Pomiń opór powietrza i opory ruchu.
N ≈ ............ N
Wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.