Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R6dWVuDq6JZ2i1
Ćwiczenie 1
W opracowaniu.

Odpowiedz na pytania lub uzupełnij tekst. 1. Dział fizyki badający m.in. zjawiska związane z ciepłem., 2. Proces przeciwny do parowania., 3. Wielkość fizyczna, której jednostką jest Kelwin., 4. Szczelny garnek, w którym w czasie gotowania potraw następuje wzrost ciśnienia., 5. Na przykład, atmosferyczne lub hydrostatyczne., 6. Parowanie w całej objętości cieczy.
R17gkx3o7wOex1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij zdanie wybierając poprawną odpowiedź z nawiasu:

Temperatura wrzenia (zwiększa się / zmniejsza się), gdy zmniejsza się ciśnienie zewnętrzne.
R1CBbdWbwwQVb1
Ćwiczenie 3
Uzupełnij zdanie wybierając poprawną odpowiedź z nawiasu:

Wrzenie cieczy rozpoczyna się, gdy ciśnienie pary nasyconej ma (mniejszą / taką samą / większą) wartość w porównaniu z ciśnieniem zewnętrznym.
RsZrNzNeMnVYX1
Ćwiczenie 4
Na rysunku znajdują się trzy wykresy. Na osi poziomej każdego z nich odłożono wysokość nad poziomem morza, na osi pionowej ciśnienie. Zaznacz, który z poniższych wykresów poprawnie ilustruje zależność ciśnienia atmosferycznego od wysokości n.p.m.
2
Ćwiczenie 5

Wykres przedstawia zależność między temperaturą wrzenia wody i ciśnieniem zewnętrznym. Jakie procesy prowadzą od stanu A do stanu B?

R14mDfBkZ0kwl
uzupełnij treść
Ćwiczenie 5

W szybkowarze woda i para wodna znajdują się w równowadze cieplnej przy ciśnieniu większym od ciśnienia atmosferycznego. W jaki sposób to większe ciśnienie przyspiesza gotowanie?

3
Ćwiczenie 6

Wykres przedstawia zależność między temperaturą wrzenia i ciśnieniem zewnętrznym. Jakie procesy prowadzą od stanu A do stanu B i od stanu C do stanu D? Opisz stany końcowe B i D. Przemiany odbywają się w układach zamkniętych.

REa002UkTh6i0
uzupełnij treść
Ćwiczenie 6

Jaki wpływ na topnienie lodu będzie miało skraplanie się pary wodnej na zewnętrznej ściance szklanki, w której znajduje się mrożona woda? Czy skraplanie przyspieszy proces topnienia lodu w szklance, czy też spowolni?

3
Ćwiczenie 7

Zosia zademonstrowała takie doświadczenie. Do strzykawki nalała trochę wody, tłok opuściła do poziomu wody i zatkała palcem otwór, na który nakłada się igłę. Następnie szybko odciągnęła tłok, zwiększając objętość w strzykawce. W wodzie pojawiły się bąbelki. Wyjaśnij, co znajduje się w tych bąbelkach i jaki proces odbył się w strzykawce

uzupełnij treść
R6HSVqu1J4o9E2
Ćwiczenie 8
Zaparzenie czarnej herbaty wymaga użycia wody o temperaturze ok. 100°C, podczas, gdy zieloną herbatę zwyczajowo zaparza się wodą o temperaturze ok. 80°C. Zabłyśnij znajomością fizyki i przyjaciołom, którzy wybierają się na wycieczkę służ mądrą radą. Zaznacz, która z poniższych porad jest "mądra". Możliwe odpowiedzi: 1. Jeśli jedziecie w Himalaje, to tylko wyposażeni w zieloną herbatę! Czarnej nie uda się Wam zaparzyć gotując wodę na ognisku w odkrytym garnku., 2. Po upalnym dniu na Mazurach najlepiej sprawdzi się kojąca zielona herbata. Nie zapomnijcie tylko o kubku i grzałce!, 3. Wiem, że jedziecie w Kaukaz. Macie tutaj wsze ulubione herbatki. Ani kupiłem zieloną, a tobie Janku czarną. Żebyście o mnie pamiętali podczas waszej wyprawy.