Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Społeczeństwo i polityka. Podstawy nauk politycznychKonstytucja lipcowa tylko formalnie była źródłem wszelkiego prawa w PRL. Opracowana według wzorców radzieckich, poprzez ogólnikowość i wieloznaczność sformułowań, była obiektem dowolnej interpretacji władz. (…)
Ustawa zasadnicza napisana jest językiem deklaratywnym. Jej egalitarny charakter najpełniej oddaje konstytucyjna zasada: od każdego według jego zdolności, każdemu według jego pracy.
Przeczytaj tekst i wykonaj polecenie.
Nowelizacja Konstytucji PRL w 1976 rokuTe zmiany w ustawie zasadniczej spotkały się ze sprzeciwem ze strony środowisk inteligenckich i artystycznych. Jan Olszewski zaproponował napisanie listu otwartego do partii. Manifest 59 (od początkowej liczby podpisów) złożył w Kancelarii Sejmu 5 grudnia 1975 Edward Lipiński. Choć postulaty sygnatariuszy o gwarancji wolności obywatelskich (wolności sumienia i praktyk religijnych, wolności pracy, wolności słowa i informacji oraz wolności nauki) zostały przez władzę zignorowane, to zdecydowano się na złagodzenie zapisów nowelizacji.
Przeczytaj tekst i wykonaj polecenie.
Nowelizacja Konstytucji PRL w XXX rokuNaród sprawuje władzę przez swych przedstawicieli wybieranych do Sejmu, Senatu i do rad narodowych; sprawowanie władzy następuje także poprzez wyrażanie woli w drodze referendum. Zasady i tryb przeprowadzania referendum określa ustawa.