Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.
Podatek kościelny – idea, konstrukcja i recepcja w prawie polskimNie mniejsze znaczenie praktyczne mają przepisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zapewniające możliwość odliczenia darowizny przekazanej na cele religijne. Tak skonstruowana ulga podatkowa pozwala osobom prawnym i osobom fizycznym odliczać od podstawy opodatkowania darowizny dokonanej na wskazane cele, w tym na kult religijny. (…) Podatnik, który dokona darowizny na rzecz osoby prawnej danego Kościoła nie będzie zatem zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od darowanej kwoty.
Zapoznaj się z materiałami źródłowymi, a następnie wykonaj ćwiczenie.
Źródło I
Infografika przedstawia informacje dotyczące przekazania 1% podatku na organizacje.
Pytanie brzmi: Jak mądrze wybrać organizację i przekazać 1%? Cztery proste kroki.
1. Wybierz, co jest dla Ciebie ważne:
Zwierzęta? Kultura? Osoby bezdomne? Organizacji pożytku publicznego (OPP) jest prawie 9 tys., zajmują się różnymi rzeczami. To Ty decydujesz, której OPP przekazać 1%.
Niekoniecznie musisz przekazać swój 1% tej organizacji, która najbardziej się reklamuje. Niekoniecznie tej, której wybór sugeruje program do PIT‑ów. Niekoniecznie osobie prywatnej, która ma w OPP swoje subkonto
2. Poszukaj organizacji w swojej okolicy.
Małe, lokalne organizacje często nie mają pieniędzy na promocję, a robią świetne rzeczy, wpływające na Twoje życie. Na grafikach przedstawiono mapę, rodzinę, ludzi sadzących drzewa, budę z psem i kotem, maski teatralne.
3. Sprawdź, co organizacja zrobiła do tej pory.
Nie dawaj w ciemno – zajrzyj na jej stronę www, do sprawozdań, zobacz na co wydaje 1%.
4. Złóż PIT
Wpisz numer KRS wybranej OPP w zeznaniu podatkowym. UWAGA: Przy rozliczeniu przez usługę „Twój e‑PIT” (podatki.gov.pl) w zeznaniu automatycznie pokaże się numer KRS OPP, której rok wcześniej przekazałeś/-łaś 1% (jeśli nadal może zbierać 1%). Możesz zmienić OPP lub zostawić.
Wyślij zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. UWAGA: Przy rozliczeniu przez usługę „Twój e‑PIT” akceptujesz Twoje zeznanie i wysyłasz je elektronicznie.
Zdecyduj! Wspierasz organizację, której cele są dla Ciebie ważne albo 1% Twojego podatku zostaje w budżecie państwa. Grafika przedstawia stos monet.
Wybierz z głową! Informacje o OPP uprawnionych do zbierania 1%, z podziałem na branże (kultura, edukacja itd.), regiony znajdziesz pod adresem: pozytek.ngo.pl Grafika przedstawia głowę człowieka.
źródło: ngo.pl Portal ngo.pl jest prowadzony i rozwijany dzięki wsparciu Polsko‑Amerykańskiej Fundacji Wolności. Logotyp fundacji przedstawia polską flagę na tle granatowej flagi z gwiazdami.
Źródło II
Konsekwencje budżetowe pośredniego wspierania instytucji wyznaniowych ze środków publicznych w PolsceFinansowanie pośrednie (…) dotyczy sytuacji, w których ustawodawca premiuje podmioty trzecie (osoby fizyczne i prawne) wspierające działalność kościołów i innych związków wyznaniowych. Dotyczy to przede wszystkim możliwości pomniejszania podstawy opodatkowania lub samego podatku o kwoty przekazywane na rzecz określonej działalności lub specjalnego rodzaju podmiotów powiązanych z kościołami.
Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.
Podatek kościelny – idea, konstrukcja i recepcja w prawie polskimObecny system finansowania Kościoła katolickiego opiera się na współpracy państwa z Konferencją Episkopatu, diecezjami i parafiami. (…) Zgodnie z regulaminem ekonomicznym Konferencji Episkopatu z 1985 r. dobra należące do Konferencji Episkopatu dzielą się na trzy grupy: Majątek Konferencji Episkopatu, Wspólny Fundusz Międzydiecezjalny oraz pozostałe fundusze celowościowe. Na dochody Wspólnego Funduszu Międzydiecezjalnego składają się: dotacja pochodząca z podatku kościelnego fakultatywnego i subwencji państwowej, zyski własne funduszu i składki diecezjalne. Wpłaty diecezji mają charakter raczej symboliczny, stanowią jedną dziesiątą środków pochodzących z asygnaty i subwencji. Niemniej są ważnym środkiem w niwelowaniu różnic pomiędzy diecezjami, jako że wielkość diecezji jest bardzo zróżnicowana, tak samo jak procent wiernych w różnych diecezjach. Dzięki wpłatom diecezjalnym większe diecezje wpłacają większe kwoty do wspólnej puli.
Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.
Podatek kościelny – idea, konstrukcja i recepcja w prawie polskimW przypadku podatku kościelnego istnieją dwie metody wyznaczenia przedmiotu podatku i podstawy opodatkowania. Pierwszym sposobem jest utworzenie samodzielnego podatku kościelnego, który przyjmuje wyznaczony przez Kościół lub państwo przedmiot i podstawę opodatkowania. Przedmiotem opodatkowania jest w tym przypadku zazwyczaj dochód lub majątek. (…) Drugą metodą, o wiele częściej stosowaną, jest utworzenie podatku kościelnego jako podatku akcesoryjnego (…).
Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.
Przewodniczący KEP i minister finansów o transakcjach bezgotówkowych w kościołachAbp Gądecki wskazał, że Kościół ma permanentny problem z brakiem pieniędzy. Podczas gdy z utrzymaniem księży zazwyczaj nie ma problemu, kwestie takie jak np. remonty zabytkowych świątyń niosą za sobą mimo zewnętrznych dofinansowań ogromne koszty, obciążające kościelne budżety.