Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RslQ5uJA7ZnTn1
Ćwiczenie 1
Kiedy środek masy ciała znajduje się w jego środku geometrycznym? Możliwe odpowiedzi: 1. Gdy ciało wykonane jest z jednorodnego materiału, 2. Gdy na ciało nie działają żadne siły, 3. Gdy ciało znajduje się w jednorodnym polu grawitacyjnym, 4. Kiedy zmiana gęstości ciała jest ciągła (monotoniczna)
RLsznVh8qMrfO1
Ćwiczenie 2
Tekst alternatywny w opracowaniu - konsultacja merytoryczna.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R18pbKt5RQOfo
Ćwiczenie 2
Uzupełnij przedstawiony dalej tekst. Po ziemi toczy się piłka. Jej środek masy nie znajduje się w jej geometrycznym środku, tylko jest trochę względem niego przesunięty. W chwili, w której środek masy będzie znajdował się w punkcie najbardziej oddalonym od ziemi podczas ruchu piłki, energia potencjalna przyjmie wartość 1. minimalną, 2. maksymalną. W punkcie, w którym środek masy będzie najbliżej ziemi, energia potencjalna osiągnie swoją wartość 1. minimalną, 2. maksymalną.
RomaBc6wpo6E61
Ćwiczenie 3
Kiedy energia potencjalna grawitacji zabawki typu „wańka‑wstańka” jest najmniejsza? Możliwe odpowiedzi: 1. Gdy jest wytrącona z położenia równowagi, 2. Gdy jest w spoczynku w ustawieniu pionowym, 3. Energia nie zależy od położenia ciała, tylko jego całkowitej masy, więc się nie zmienia, 4. Żadne z powyższych
R1Gq2ckXzbgZ31
Ćwiczenie 4
Tekst alternatywny w opracowaniu - konsultacja merytoryczna.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
21
Ćwiczenie 5
RvgA6LcOgfy882
Weźmy dwie rury o tej samej masie, ale różnych średnicach. W którym wypadku stoczą się szybciej – gdy każdą z nich położymy oddzielnie na równi, czy gdy wsuniemy jedną w drugą?
uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 6
R1aMFOlBvMQIR
Na rysunku widać duży okrąg o promieniu R. Jest on przekrojem poprzecznym rury. Promień jest zaznaczony i oznaczony literą R. W środku znajduje się kółko o promieniu r równym połowie dużego R. Jest to przekrój walca. Kółko przytwierdzone jest we wnętrzu z lewej strony. Środki obu kół leżą na jednej prostej, która jest pozioma. Inaczej mówiąc, oba promienie leżą na jeden prostej, która jest pozioma.
RaZNwQ9M54z9l
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1769OcZBxgEI2
Ćwiczenie 7
Zabawka typu „wańka‑wstańka” po popchnięciu jej „sama” wraca do pionowego ustawienia. Dzieje się tak, ponieważ…
31
Ćwiczenie 8

Wyjaśnij, dlaczego łatwiej nam stać na nogach niż na rękach.

uzupełnij treść