Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R1Sjx9D7t6Ib01
Ćwiczenie 1
Rysunek przedstawia przewodnik z prądem umieszczony w jednorodnym polu magnetycznym. Jak skierowana jest działająca na przewodnik siła elektrodynamiczna? Zaznacz poprawną odpowiedź.
Wektor siły elektrodynamicznej będzie:
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 2
R1V1Rka1vOxeF
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jak wpływa na wartość siły elektrodynamicznej kąt między przewodnikiem z prądem a wektorem indukcji B (rysunek)? Dla jakiego kąta wartość siły jest maksymalna, a kiedy równa zero? Odpowiedź uzasadnij.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 3
REGTCp4hAcLCj
Na dwóch rysunkach znajduje się metalowa ramka zawieszona na osi przechodzącej przez krótszą krawędź ramki. Dolna krawędź może wychylać się z położenia równowagi, podobnie do huśtawki. Ramka znajduje się w polu magnetycznym, którego linie są pionowe i skierowane do góry. Na obu rysunkach ramka odchyliła się w prawo tworząc z linią pionową kąt oznaczony grecką literą alfa. Rysunki różnią się kierunkiem prądu płynącego przez dolną krawędź ramki. Na pierwszym rysunku (po lewej) prąd płynie przez dolną krawędź ramki w kierunku za płaszczyznę rysunku, od nas. Na drugim rysunku (po prawej) prąd płynie przez dolną krawędź ramki w kierunku przed płaszczyznę rysunku, do nas
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 4
R1TOQOWlZ65R9
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1LeeQVML8Y2g
Na nieważkich przewodach zawieszona jest przewodząca poprzeczka, tworząc swojego rodzaju huśtawkę (zobacz rysunek). W huśtawce płynie prąd o pewnym natężeniu I. Po wprowadzeniu huśtawki w obszar jednorodnego pola magnetycznego huśtawka odchyli się od pionu o kąt α = 15°. Oblicz, o jaki kąt odchyli się huśtawka, gdy zwiększymy dwukrotnie wartość natężenia prądu. Wynik podaj z dokładnością do dziesiątych stopnia. Odp.: α = Tu uzupełnij°
3
Ćwiczenie 5
RFx1UEMrRh1Ex
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R17ScwsKfe0qa
Pręt o masie m = 0,5 kg leży na poziomych szynach odległych o l = 1 m. Cały układ znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym o liniach prostopadłych do pręta i równoległych do płaszczyzny wyznaczonej przez szyny (zobacz rysunek, na którym przedstawiono widok z góry). Wartość indukcji B = 0,5 T. Współczynnik tarcia statycznego pręta o szyny wynosi μ s = 0,4. Oblicz wartość poziomo skierowanej siły koniecznej do poruszenia pręta, jeśli płynie w nim prąd o natężeniu I = 1 A w kierunku pokazanym na rysunku. Odp.: F = Tu uzupełnij N.
2
Ćwiczenie 6
R1ZyFISd01Zs0
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R10lvkkjcybRY
Na rysunku przedstawiono osadzoną na osi obrotu ramkę z prądem, która została umieszczona w polu magnetycznym. Przyjmij, że dolna część ramki znajduje się bliżej nas. Odp.: Pod wpływem sił elektrodynamicznych ramka będzie obracała się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara / przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
RnBPIMACCSGEl1
Ćwiczenie 7
Wybierz poprawne uzupełnienie zdania. Wektor siły elektrodynamicznej Fed jest prostopadły / równoległy do płaszczyzny wyznaczonej przez wektory lB.
3
Ćwiczenie 8

Metalowe szyny odległe od siebie o d = 10 cm zostały wygięte w łuk o promieniu R = 50 cm. Szyny umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji B = 1 T, skierowanym jak na rysunku. Jedną z szyn połączono z dodatnim biegunem ogniwa, drugą z ujemnym. Położony na szynach metalowy pręcik o masie m = 20 g „podjechał” po szynach na wysokość h = 20 cm i tam pozostał.

R2k3HviOaLAFX
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1LbHauQFHD7J
a/ W jakim kierunku musi płynąć prąd przez pręcik, aby uzyskać taki efekt? Odp.: Prąd powinien płynąć w pręciku "na zewnątrz" / „w głąb” rysunku.
R19BJLElAJlqm
b/ Oblicz natężenie prądu płynącego przez szyny. Wynik podaj z dokładnością do dziesiątych części ampera. Odp.: I = Tu uzupełnij A.