Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
RVyBZc7xlIyyj1
W układzie p - V przedstawiono dwa cykle termodynamiczne gazu doskonałego (Rys.). Uzupełnij zdanie: Skutkiem działania cyklu a / b jest zamiana ciepła na pracę, a skutkiem działania cyklu a / b jest zwiększanie się różnicy temperatur między dwoma zbiornikami kosztem dostarczonej energii.
RdS0ig35bi9Yp
1
Ćwiczenie 2
Rz8pWU5CDgory1
W układzie p - V przedstawiono dwa cykle termodynamiczne gazu doskonałego (Rys.). Uzupełnij zdanie: Ciepło pobrane jest większe od ciepła oddanego w cyklu a / b, a mniejsze w cyklu a / b.
R1WmcdbkPDAGT
2
Ćwiczenie 3
Rysunek przedstawia wykres, cykl przemian, który jest narysowany we współrzędnych p (oś y - ciśnienie), V (oś x - objętość). Kolejność przemian: 1‑2 izochoryczne sprężanie, 2‑3 izobaryczne rozprężanie, 3‑4 izochoryczne rozprężanie, 4‑1 izobaryczne sprężanie.
Rysunek przedstawia wykres, cykl przemian, który jest narysowany we współrzędnych p (oś y - ciśnienie), V (oś x - objętość). Kolejność przemian: 1‑2 izochoryczne sprężanie, 2‑3 izobaryczne rozprężanie, 3‑4 izochoryczne rozprężanie, 4‑1 izobaryczne sprężanie.
uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 4
RdR9g4oDlwdac2
W układzie p - V przedstawiono dwa cykle termodynamiczne gazu doskonałego (Rys.). Odpowiedz, w którym cyklu termodynamicznym zysk pracy jest większy. Odpowiedź uzasadnij.
uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 5
R19yWG7fOosbI3
Na wykresie pokazano cykl termodynamiczny gazu doskonałego. Oblicz pracę zyskaną oraz różnicę między ciepłem pobranym i oddanym w jednym cyklu. W = Tu uzupełnij J
R1L4Kf0eMB65H3
3
Ćwiczenie 6
RqbDKNF9AQv6R3
Na wykresie zależności objętości od temperatury przedstawiono cykl termodynamiczny gazu doskonałego. Odpowiedz, czy urządzenie działające w tym cyklu jest silnikiem termodynamicznym czy chłodziarką. W tym cyklu urządzenie jest silnikiem termodynamicznym / chłodziarką.
R16yfksUv9Wc63
3
Ćwiczenie 7

Otrzymujesz propozycję zakupu urządzenia, które spowoduje, że będziesz miał energię elektryczną praktycznie za darmo. Jego zasada działania polega na tym, że wodę pobraną z kranu urządzenie rozkłada na wodór i tlen. Następnie energia uzyskana ze spalania wodoru zamieniana jest na energię elektryczną, która częściowo jest zużywana na dalszy rozkład wody na tlen i wodór, a część można użyć na inne cele. Taki cykl się powtarza i możemy w sposób ciągły czerpać energię elektryczną. Czy warto kupić takie urządzenie? Jakie fundamentalne zasady nie pozwalają na jego działanie?

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 8

Schemat przedstawia przepływy energii w dwóch urządzeniach a) i b).

RyU6qYcrrdnnJ3

Odpowiedz na pytania:
1. W którym urządzeniu ciepło pobrane jest większe, a w którym mniejsze, od ciepła oddanego?
2. W którym urządzeniu temperatura TIndeks dolny 2 rośnie, a w którym maleje?
3. Które z tych urządzeń jest silnikiem cieplnym, a które chłodziarką?
Odpowiedzi uzasadnij.

uzupełnij treść