Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Ustawa z dnia 7 października 1992 r. (...)Inspektor do spraw kontroli gospodarki finansowej, zwany dalej «inspektorem», podlega wyłączeniu od czynności kontrolnych, jeżeli on lub członkowie jego rodziny pozostają w takich stosunkach prawnych z jednostką kontrolowaną lub osobistych z jej pracownikami, które nasuwają wątpliwości co do bezstronności inspektora. Wyłączenie następuje z urzędu, na wniosek inspektora lub na wniosek zgłoszony przez kierownika jednostki kontrolowanej odpowiednio uzasadniony.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Ustawa z dn. 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwaArt. 84.
1. W razie powtarzającego się naruszenia przez sejmik województwa Konstytucji lub ustaw, Sejm, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może w drodze uchwały rozwiązać sejmik województwa. Rozwiązanie sejmiku województwa równoznaczne jest z rozwiązaniem wszystkich organów samorządu województwa. Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej wyznacza wówczas osobę, która do czasu wyborów nowych organów samorządu województwa pełni funkcję tych organów.2. Jeżeli powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw dopuszcza się zarząd województwa, wojewoda wzywa sejmik województwa do zastosowania niezbędnych środków, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku – za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej – występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o rozwiązanie zarządu województwa. W razie rozwiązania zarządu, do czasu wyboru nowego zarządu, funkcje zarządu pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.
Art. 85.
1. W razie nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy samorządu województwa Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy samorządu województwa i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do 2 lat, nie dłużej jednak niż do wyboru zarządu województwa przez sejmik województwa nowej kadencji.2. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom samorządu województwa i wezwaniu ich do niezwłocznego przedstawienia programu poprawy sytuacji województwa.
3. Komisarza rządowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
4. Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencje organów samorządu województwa z dniem powołania.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Samorząd ma prawo preferować szczepione dzieciWojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję wojewody śląskiego, który unieważnił uchwałę radnych Częstochowy, uzależniającą przyjęcie dziecka do przedszkola od wypełnienia obowiązku szczepień. – Prawo nie może chronić tych, którzy łamią prawo – głosi orzeczenie sądu.
Rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach odbyła się we wtorek. WSA zajął się uchwałą, w której radni Częstochowy postanowili przy rekrutacji do samorządowych placówek przyznawać dodatkowe punkty dzieciom, które mają komplet obowiązkowych szczepień. Wojewoda uchwałę uchylił, uznając m.in., że dyskryminuje dzieci, których rodzice nie zaszczepili, narusza ich prawo do nauki, a wymagane od rodziców oświadczenie, że dziecko było szczepione, zawiera dane wrażliwe.