Sprawdź się
Zapoznaj się z materiałami źródłowymi i wykonaj ćwiczenie.
Źródło I
Wniosek Prezydenta RP do Prezesa NIK24 listopada 2006 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński skierował na ręce Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mirosława Sekuły wniosek o podjęcie kontroli przestrzegania przepisów regulujących bezpieczne wykonywanie pracy w zakładzie górniczym oraz kontroli procedur służących zapewnieniu bezpieczeństwa w Kopalni Węgla Kamiennego „Halemba” w Rudzie Śląskiej.
W uzasadnieniu wniosku Prezydent podkreślił, że przeprowadzenie takiej kontroli jest uzasadnione w związku z katastrofą, do której doszło 21 listopada br. „Wprowadzenie właściwych zasad i procedur, ich przestrzeganie oraz nadzór nad ich przestrzeganiem mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób pracujących w kopalni. Kontrola może być pomocna nie tylko przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy z dnia 21 listopada 2006 r., ale również może zapobiec takim katastrofom w przyszłości” – podkreślił Prezydent RP.
Źródło II
List Prezydenta z okazji stulecia niezależnej kontroli państwowejZdecydowane działania Najwyższej Izby Kontroli nabrały szczególnego znaczenia w okresie tzw. transformacji. W procesie ówczesnych przekształceń niemało było patologicznych zjawisk i układów, często sięgających korzeniami do poprzedniego systemu, które znacząco ograniczały wykorzystanie stojących przed naszą Ojczyzną szans rozwojowych. Odważną walkę z tymi patologiami symbolizuje postać śp. Waleriana Pańki, działacza opozycji antykomunistycznej, który stanął na czele NIK w 1991 roku, badał aferę FOZZ, a niedługo później zginął tragicznie. Ogromne zasługi dla Polski były dziełem kolejnego Prezesa NIK, śp. Lecha Kaczyńskiego, który stanowczo interweniował przeciwko grabieży państwa i przyczynił się do odzyskania znacznych kwot, a także zainicjował reformę Najwyższej Izby Kontroli, dzięki której instytucja ta uzyskała niezależność polityczną. Dokonania tych wybitnych patriotów, ofiarnie służących polskiej racji stanu, wyznaczają najwyższe standardy w działaniach NIK na rzecz dobra wspólnego.
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Ustawa z dnia 22 listopada 1952 r. o kontroli państwowejW celu kontroli przez Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej realizacji narodowych planów gospodarczych i wykonania uchwał Rządu oraz czuwania nad przestrzeganiem dyscypliny państwowej, gospodarczej i finansowej - stanowi się, co następuje:
Rozdział 1.
Urząd Ministra Kontroli Państwowej. Art. 1 Tworzy się urząd Ministra Kontroli Państwowej. Art. 2 Minister Kontroli Państwowej kieruje kontrolą państwową (…)
Rozdział 4.
Art. 14. Pracowników kontroli państwowej mianuje i odwołuje Minister Kontroli Państwowej z zastrzeżeniem uprawnień przewidzianych w obowiązujących przepisach dla Prezesa Rady Ministrów. (…)
Art. 16. Pracownicy kontroli państwowej podlegają Ministrowi Kontroli Państwowej i w sprawowaniu swoich funkcji kontrolnych są niezależni od organów terenowych.
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Sejm wybrał nowego prezesa NBPSejm powołał w piątek prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wnioskował o to prezydent Andrzej Duda. Glapiński zastąpi prof. Marka Belkę. Kadencja szefa banku centralnego trwa sześć lat. Glapiński zastąpił Marka Belkę, któremu w piątek skończyła się 6‑letnia kadencja na stanowisku prezesa banku centralnego.
„Chciałbym zapewnić (...), że jeśli dane mi będzie być prezesem NBP, będę pilnował, by był to bank niezależny. Niezależność banku centralnego to jedna z najważniejszych rzeczy, jakich dopracowaliśmy się w ciągu 25 lat” - mówił Glapiński podczas majowego posiedzenia sejmowej komisji finansów, która pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę.
Materiał źródłowy do ćwiczeń nr 6 i 7.
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskimNadanie obywatelstwa polskiego
Art. 18. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie.
Art. 19.
1. Nadanie obywatelstwa polskiego następuje na wniosek cudzoziemca. (…)
Art. 21.
1. Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego składa się, za pośrednictwem wojewody lub konsula, osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym. (…)
3. Wojewoda i konsul przekazują Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego wraz z dokumentami wymaganymi na podstawie art. 20 ust. 4 oraz własną opinią.
4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, przed przekazaniem wniosku Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, zwraca się do Komendanta Głównego Policji, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w razie potrzeby do innych organów, o udzielenie informacji, które mogą mieć istotne znaczenie w sprawie o nadanie obywatelstwa polskiego, i sporządza opinię dotyczącą wniosku. (…)
Art. 24.
1. Wojewoda, konsul i minister właściwy do spraw wewnętrznych przekazują wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego bezpośrednio Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej w każdym przypadku, gdy Prezydent tak zadecyduje, bez względu na stadium postępowania. (…)
Art. 25.
1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadaje obywatelstwo polskie lub odmawia jego nadania w formie postanowienia. (…)
Art. 26. Cudzoziemiec nabywa obywatelstwo polskie w dniu wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o nadaniu obywatelstwa polskiego.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Prezydent powołał prof. Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego do KRRiTPrezydent Andrzej Duda powołał w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego – poinformowała we wtorek na swej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP.
Sejm jeszcze w lipcu do KRRiT wybrał Witolda Kołodziejskiego i Elżbietę Więcławską‑Sauk, a Senat – Teresę Bochwic. Wszyscy byli rekomendowani przez PiS.
Powołanie dwóch członków KRRiT przez prezydenta oznacza, że nowa Rada ma już pełen skład. Kadencja pięciu obecnych członków Krajowej Rady skończyła się 3 sierpnia 2016 r.