Zapoznaj się z opisem fotografii i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem fotografii i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem fotografii i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z fotografią i wykonaj polecenie.
R1Wl58uVHlwed
RT1fzANRjre9B
Przypomnij sobie, jaki był stosunek zwolenników endecji do mniejszości narodowych.
Rozstrzygniecie: tak. Uzasadnienie: Endecy byli zwolennikami asymilacji mniejszości narodowych, a przedstawione na zdjęciu hasła mówią m.in. izolacji Żydów i usunięciu ich z Uniwersytetu. Poza tym pojawiają się hasła nacjonalistyczne, nawołujące do budowy Wielkiej Polski. Endecja była partią prawicową, co można również odnaleźć w hasłach, ponieważ protestujący dążą zakończenia rządów żydo‑komuny.
31
Ćwiczenie 6
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
1
Roman DmowskiMyśli nowoczesnego Polaka
W tym nowoczesnym pojmowaniu patriotyzmu zmienia się całkowicie stosunek jednostki do narodu. Polega on na ścisłym związku jednostki ze swym społeczeństwem, na traktowaniu wszystkich jego spraw i interesów jako swoje, bez względu na to, czy osobiście są one nam bliskie, na odczuwaniu jego krzywd nie tylko tam, gdzie nam one osobiście dolegają. Patriotyzm ten nie tylko obowiązuje do określonego stanowiska względem rządów zaborczych, względem ciemięzców narodu, ale nakazuje bronić dobra narodowego od uszczerbku przeciw wszystkim, którzy na nie czynią zamachy, zajmuje on odporne stanowisko względem uroszczeń ruskich lub litewskich, przeciwdziała usiłowaniom rozkładowym żydowskim i tak dalej; zachowuje on się wrogo względem kierunków, starających się interesom klasowym, kastowym, wyznaniowym dać przewagę nad narodowymi; równolegle zaś przejawiać się on musi w pracy twórczej, podnoszącej wartość narodu na wszystkich polach, przede wszystkim w pracy około zdobycia nowych sił narodowych przez wciągnięcie w sferę narodowego życia tych warstw, które w nim dotychczas udziału nie brały, około podniesienia wartości i wytwórczości narodu na polu ekonomicznym, cywilizacyjnym, około pomnożenia sił jego umysłowych, podniesienia poziomu moralnego itd.
1 Źródło: Roman Dmowski, Myśli nowoczesnego Polaka, 1989 r., dostępny w internecie: encyklopedia.pwn.pl [dostęp 1.07.2020 r.].
R19TkxbdgJA24
Przypomnij sobie postulaty Romana Dmowskiego.
Przykładowe odpowiedzi:
traktowanie spraw narodu na równi ze swoimi, niezależnie od tego, jak są z nami związane;
bronienie dobra narodowego;
zaangażowanie w życie narodu tych, którzy wcześniej funkcjonowali poza nim;
rozwój ekonomiczny, cywilizacyjny, intelektualny, duchowy.
31
Ćwiczenie 7
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
R1Pv8mqKmKErJ
Rr3Wi2bZYUdNv
Zwróć uwagę na stempel u góry po lewej stronie.
Rozstrzygnięcie: tak. Uzasadnienie: Stempel w indeksie świadczy o wprowadzeniu na uczelni getta ławkowego. Dotyczyło ono studentów pochodzenia żydowskiego, którzy na wykładach mogli zajmować tylko wyznaczone miejsca.
31
Ćwiczenie 8
Zapoznaj się ze źródłem i wykonaj polecenie.
RTj1KIGXMcCCO
R12JmrMKICNEW
Zastanów się, jakie uczucia w społeczeństwie buduje tego typu artykuł.
Celem publikacji była agitacja i zachęcenie Polaków do bojkotu sklepów żydowskich poprzez piętnowanie ludzi robiących tam zakupy. Miało to na celu wyeliminowanie Żydów z życia ekonomicznego kraju, a ostatecznie ich wyjazd z Polski. Narodowcy uważali bowiem, że o ile ludność słowiańska (Białorusini, Ukraińcy) jest w stanie się spolonizować, to taki proces w przypadku Żydów i Niemców jest niemożliwy.