Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R13SXklCq7Jnx1
Ćwiczenie 1
Zaznacz właściwe dokończenie zdania poniżej.

Deformacje tektoniczne powstają w wyniku Możliwe odpowiedzi: 1. dezertyfikacji., 2. erozji eolicznej., 3. wietrzenia mrozowego., 4. naprężeń skorupy ziemskiej.
RinDCv54lkJNd1
Ćwiczenie 2
Na zdjęciu jest fragment skalnej ściany z licznymi cienkimi warstwami. Linie warstw mają niewielkie wybrzuszenia, ale dominuje powierzchnia bez wybrzuszeń.
Źródło: https://commons.wikimedia.org/, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/, licencja: CC BY 2.0.
Rrv84Il2MR3Rc1
Ćwiczenie 3
Wybierz prawidłowe uzupełnienia zdań. W antyklinie warstwy są wygięte ku górze / dołowi, w synklinie tworzą zagłębienia / wypukłości. Fałdy klasyfikuje się pod względem geograficznym / geometrycznym i genetycznym / geologicznym. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości warstw skalnych, powstają deformacje ciągłe / deformacje nieciągłe. Z kolei gdy warstwy nie zostaną przerwane, tworzą się deformacje ciągłe/ deformacje nieciągłe.
21
Ćwiczenie 4

Opisz, co przedstawia niżej zaprezentowana forma. Zastanów się, gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

Zapoznaj się z opisem formy przedstawionej na zdjęciu. Zastanów się, gdzie taka forma występuje w Polsce?

R16gVOWpEgVm1
Źródło: commons.wikimedia.org, domena publiczna.
R1eGV4l1uZlZI
(Uzupełnij).
RDvW2HE1nFZBX2
Ćwiczenie 5
Łączenie par. Oceń, czy poniższe stwierdzenia są prawdziwe czy fałszywe.. Najczęściej występującą formą deformacji ciągłych są fałdy.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W uskokach przesuwczych następuje przemieszczenie w płaszczyźnie poziomej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zespół skał oderwanych od podłoża, przemieszczony na dużą odległość i nasunięty na inne skały, nazywamy skibą.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
R8V3s0sh6rNLY2
Ćwiczenie 6
Na schemacie przedstawiono fragment terenu z dwoma wyższymi wzniesieniami. Wzniesienia to Góra Rzepka oraz Góra Zelejowa. Pomiędzy wzniesieniami teren jest obniżony. Góry są zbudowane z wapieni dewońskich (mniej odpornych), w dolnej części gór występuje wapień dewoński (bardziej odporny). Obszar płaski pomiędzy górami zbudowany jest z łupków kambryjskich. Po prawej stronie Góry Zelejowej, nieco poniżej szczyty, zaznaczono zlepieńce permskie.
Oprac. na podstawie: J. Kondracki, Geografia fizyczna Polski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
31
Ćwiczenie 7

Wiedząc, że uskok jest młodszy od najmłodszej warstwy przez niego przeciętej, a starszy od najstarszej warstwy nieprzeciętej uskokiem, określ wiek uskoku przedstawionego na ilustracji.

Wiedząc, że uskok jest młodszy od najmłodszej warstwy przez niego przeciętej, a starszy od najstarszej warstwy nieprzeciętej uskokiem, określ wiek uskoku opisanego na ilustracji.

Ra5BorPLJRrcz
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.
R5lX2MiPzSsio
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Wyjaśnij pojęcie „odmłodzenie uskoku”. Podaj przykład typu uskoku, którym może stać się uskok zrzutowy.

RAojiElrvQBzT
(Uzupełnij).