Sprawdź się
Zapoznaj się z mapą przedstawiającą działania wojskowe podczas I wojny światowej na froncie zachodnim, a następnie określ, czy poniższe stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe.
Przeanalizuj fragment konwencji rozejmowej zawartej z Niemcami 11 listopada 1918 r., a następnie wykonaj polecenia.
Konwencja rozejmowa z Niemcami z 11 XI 1918 r.A. Na froncie zachodnim
1. Zaprzestanie działań wojennych na lądzie i w powietrzu w sześć godzin po podpisaniu rozejmu.
II. Natychmiastowa ewakuacja krajów najechanych: Belgii, Francji, Luksemburga, również Alzacji i Lotaryngii, tak przeprowadzona, aby mogła być ukończona w terminie piętnastodniowym od podpisania rozejmu. Wojska niemieckie, które nie opuszczą wymienionych terytoriów w ustalonych terminach, będą wzięte do niewoli. […]
III. Repatriacja, rozpoczęta natychmiast i mająca się ukończyć w terminie piętnastodniowym, wszystkich mieszkańców wymienionych wyżej krajów (włącznie z zakładnikami, oskarżonymi i skazanymi).
IV. Wydanie przez armie niemieckie następującego sprzętu wojennego w dobrym stanie: 5000 armat (w czym 2500 ciężkich i 2500 polowych), 25 000 karabinów maszynowych, 3000 miotaczy min, 1700 samolotów pościgowych i używanych do bombardowania, przede wszystkim wszystkich D‑7 i przeznaczonych do bombardowania nocnego, które mają być wydane na miejscu wojskom Sprzymierzonych i Stanów Zj., w warunkach ustalonych szczegółowo w dołączonej nocie nr l, sporządzonej w chwili podpisania rozejmu.
V. Ewakuacja ziem na lewym brzegu Renu przez armie niemieckie.
Ziemiami na lewym brzegu Renu zarządzać będą władze miejscowe pod kontrolą wojsk okupacyjnych Sprzymierzonych i Stanów Zj. […]
VII. Drogi i środki komunikacji wszelkiego rodzaju: koleje, drogi wodne, kałowe, mosty, telegrafy, telefony – nie zostaną żadną miarą uszkodzone.
Cały personel cywilny i wojskowy, obecnie w nich zatrudniony pozostanie. Mocarstwom stowarzyszonym wydanych będzie 5000 gotowych parowozów i 15 000 wagonów w dobrym stanie, zaopatrzonych w części zapasowe i wszelkie potrzebne przybory, w terminach wyszczególnionych w aneksie nr 2 i które razem nie powinny przekroczyć 31 dni.
Wydanych zostanie również 5000 samochodów ciężarowych w dobrym stanie w ciągu dni 36. […]
X. Repatriacja natychmiastowa, bez wzajemności, w warunkach, które szczegółowo później oznaczone zostaną, wszystkich jeńców wojennych, łącznie z oskarżonymi i skazanymi, Sprzymierzonych i Stanów Zj. Mocarstwa Sprzymierzone i Stany Zjednoczone będą mogły nimi dysponować, jak uznają za stosowne.
Ułóż opisy wydarzeń z ostatnich dwóch miesięcy prowadzenia działań wojennych w Niemczech według kolejności, w jakiej do nich doszło.
Zinterpretuj karykaturę, odwołując się do jej elementów graficznych. Podpowiedź: dwaj mężczyźni na pierwszym planie to Philipp Scheidemann, stojący od 9 listopada 1918 r. na czele rządu niemieckiego, oraz Matthias Erzberger, członek delegacji niemieckiej z 1 listopada 1918 r.
Zinterpretuj opis karykatury, odwołując się do jej elementów graficznych. Podpowiedź: dwaj mężczyźni na pierwszym planie to Philipp Scheidemann, stojący od 9 listopada 1918 r. na czele rządu niemieckiego, oraz Matthias Erzberger, członek delegacji niemieckiej z 1 listopada 1918 r.
Przeanalizuj zdjęcia, a następnie napisz do nich komentarz. Powinien on zawierać omówienie czynników, które doprowadziły do klęski Niemiec w I wojnie światowej.