Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
BRICS – jakie państwa należą?BRICS to nic innego, jak określenie stosowane wobec grupy tak zwanych krajów rozwijających się, a więc tych, których gospodarka wciąż jeszcze rośnie w siłę i stara się dogonić najpotężniejsze kraje świata (np. Stany Zjednoczone czy Niemcy). Określenia BRICS nie stosuje się jednak wobec wszystkich krajów rozwijających się, lecz jedynie wobec tych najbogatszych, które współtworzą grupę BRICS.
Dokonaj analizy wykresu i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Putin: Rosja mimo sankcji wzmacnia pozycję na światowym rynku broniEksport rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego rośnie; Rosja wzmacnia swoją pozycję na światowym rynku zbrojeniowym nawet mimo sankcji – ocenił w poniedziałek prezydent Władimir Putin na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowo‑technicznej z zagranicą.
„Pozycje Rosji na globalnym rynku broni umacniają się i to mimo nasilenia reżimu sankcji i nieuczciwej konkurencji” – powiedział Putin. Poinformował, że wartość wyeksportowanej przez Rosją w br. produkcji zbrojeniowej sięgnęła 13 mld USD, czyli ponad 2 mld więcej, niż było to w analogicznym okresie zeszłego roku. Ogółem zaś portfel zamówień na rosyjskie uzbrojenie przekracza 50 mld USD – dodał.
Ponad jedna trzecia rosyjskiego eksportu broni przypada na kraje członkowskie poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), tworzoną przez część z nich Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) i na innych tradycyjnych partnerów Rosji, w tym w Afryce – wyjaśnił Putin.
Rosyjski prezydent ocenił, że należy „stale, w czasie rzeczywistym, analizować sytuację na rynkach regionalnych i uwzględniać zmieniające się potrzeby nabywców”.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Tomaszewski: Indie. Jak rodzi się nowe mocarstwoŚwiatowa strategia Indii
Celem tej strategii jest uzyskanie przez Indie statusu światowego mocarstwa. Dokonanie tego będzie możliwe przy spełnieniu jednocześnie trzech warunków. Pierwszy z nich to uzyskanie odpowiedniej siły ekonomicznej. Indie już są na tej drodze. Ich procentowy wzrost PKB nie jest niższy niż w Chinach, a nawet trochę wyższy. Dalsze perspektywy rozwoju są powszechnie uważane za dość dobre i przewiduje się, że za kilkanaście lat Indie staną się jedną z lokomotyw światowej gospodarki. Drugim warunkiem jest uzyskanie odpowiedniego potencjału militarnego, mogącego chronić pozycję kraju w międzynarodowych relacjach. Indie systematycznie rozbudowują swoje siły zbrojne, zwłaszcza marynarkę wojenną, która ma dominować na Oceanie Indyjskim, uważanym w Delhi za mare nostrum. Do 2020 roku Indie mają dysponować trzema lotniskowcami, co zapewni im przewagę nad flotą chińską. Trzecim warunkiem jest posiadanie odpowiedniej pozycji politycznej. Indie na razie nie posiadają takiej pozycji, ale realizują ten warunek w tzw. koncepcji Quad, czyli w nieformalnym antychińskim przymierzu czterech państw: USA, Japonii, Indii i Australii. Wszystkie te państwa czują się w większym lub mniejszym stopniu zagrożone wzrastającą potęgą Chin. Jednakże Indie mają też własną światową strategię, niekoniecznie zbieżną z interesami np. USA. Mówił o niej premier Modi w Davos.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Czy Chiny mają to, czego trzeba, aby być światowym supermocarstwem?Jak kosztowne jest utrzymanie statusu światowego supermocarstwa doskonale wiedzą Stany Zjednoczone. Chiny też aspirują do tego miana, dążąc do rozszerzenia strefy swoich wpływów po oba bieguny. Jednak czy Państwo Środka stać na to, aby być supermocarstwem? Utrzymanie dużej armii, misji dyplomatycznych i udzielanie pomocy zagranicznej to duże koszty. A im strefa wpływów Chin będzie większa, tym większe będą koszty, co może ostudzić ambicje prezydenta Xi Jinpinga. Jak napisał dwa i pół tysiąca lat temu chiński generał Sun Zi w „Sztuce wojennej”, „najpierw policz koszty”.
Pod względem gospodarczym Chiny już teraz są supermocarstwem. Gospodarka Państwa Środka wyrażona w parytecie siły nabywczej jest większa niż USA. A biorąc pod uwagę to, że w Chinach rynek konsumentów jest znacznie większy niż w Stanach i że w przyszłości konsumenci staną się bogatsi niż są dzisiaj, przewaga gospodarki Chin będzie nadal rosła.