Sprawdź się
Przypomnij sobie treść Imienia róży i odpowiedz na pytania dotyczące tekstu.
Akcja powieści rozgrywa się w:
- XII wieku
- XIII wieku
- XIV wieku
- XV wieku
Akcja Imienia róży toczy się w:
- opactwie benedyktyńskim we Włoszech
- klasztorze franciszkanów we Francji
- średniowiecznej osadzie gdzieś w Apeninach
- w monastyrze w Grecji
Z czyjej perspektywy opowiedziana jest fabuła?
- narratora trzecioosobowego (perspektywa Wilhelma z Baskerville)
- narratora pierwszoosobowego (relacja Jorge z Burgos)
- narratora pierwszoosobowego (relacja Adsa z Melku)
- narratora trzecioosobowego wszechwiedzącego
Co jest kluczem do rozwiązania zagadki morderstw?
- pewna poszlaka Wielkiego Inkwizytora Bernarda Gui
- odkrycie labiryntu w bibliotece
- „podpowiedzi” z Apokalipsy św. Jana
- morderstwa chłopców młodych benedyktynów
Która księga jest według Jorge niebezpieczna i pilnie przez niego chroniona?
- apokryfy dotyczące m.in. brata Jezusa Chrystusa
- Poetyka Arystotelesa
- dzieła Owidiusza
- Pieśń nad Pieśniami
Kim była tajemnicza dziewczyna? W jakim celu pojawiała się wśród mnichów?
- Róża – przychodziła sprzątać do klasztoru
- nie znamy imienia – przychodziła po resztki żywności
- Róża – była upośledzona i krążyła przy klasztorze
- nie znamy imienia – oddawała się za pieniądze mnichom
Która cecha pasuje najlepiej do młodego nowicjusza, „asystenta detektywa” Wilhelma z Baskerville?
- impertynencki
- prostoduszny
- infantylny
- emfatyczny
Co przede wszystkim służyło Salvatorowi do odprawiania zabobonów i było widocznym znakiem, że wchodzi w kontakty z diabłem?
- ziarna pszenicy i konopi
- koty i kury
- specyfiki i mikstury
- podroby z uboju (serce wołu)
Jak bohaterom książki udało się wejść do labiryntu w bibliotece?
- kierując się wskazówkami na ścianach
- przez przypadek trafili na wejście, a potem odnaleźli drogę
- idąc za szczurem tajemnym przejściem z kościoła
- Malachiasz, bibliotekarz, wskazał im drogę
Do jakiego mitu nawiązuje jedna ze scen w labiryncie, kiedy „detektywi” szukają wyjścia?
- do mitu o nici Ariadny
- do mitu o locie Dedala i Ikara
- do mitu o dwunastu pracach Heraklesa
- do mitu o wyprawie po złote runo
Jaką mroczną przeszłość skrywa Wilhelm z Baskerville?
- został oskarżony o herezję
- siedział w więzieniu i był torturowany
- należał do Inkwizycji i przyczynił się do skazania człowieka na śmierć
- wszystkie odpowiedzi są poprawne
Czym zajmował się herborysta Seweryn?
- ziołolecznictwem
- preparowaniem trucizn
- przechowywaniem tajemniczych mikstur
- żadną z tych czynności
Kto znalazł tajemniczą księgę i poinformował o tym Wilhelma przebywającego na debacie teologicznej?
- brat Malachiasz, bibliotekarz
- Adso z Melku
- Hubertyn z Casale
- aptekarz Seweryn
Dysputa teologiczna, na której zgromadzili się przybyli dostojnicy Kościoła i bracia, dotyczyła:
- edukacji w Kościele
- Wielkiej Inkwizycji i metod jej działania
- sprzedaży odpustów wśród wiernych
- ubóstwa w Kościele
W książce jest tylko jedna scena miłosna. Czyja?
- Adsa z tajemniczą dziewczyną
- Wilhelma z dzieweczką
- Opata z Różą
- Róży i Salvatora
Narysuj oś czasu i zaznacz na niej, kto i w jakich okolicznościach ginie w klasztorze. Przy każdej z wymienionych postaci napisz imię, status oraz czym ta osoba się zajmowała.
Przeczytaj fragment artykułu Stanisława Barańczaka. Ustal, do jakiego modelu można zaliczyć powieść Umberto Eco. Uzasadnij swoje stanowisko.
Zapoznaj się z fragmentem artykułu Stanisława Barańczaka. Ustal, do jakiego modelu można zaliczyć powieść Umberto Eco. Uzasadnij swoje stanowisko.
Poetyka polskiej powieści kryminalnejPowieść kryminalna: terminologia genologiczna jest u nas w tym zakresie nieustabilizowana i przypadkowa. Umówmy się zatem, że nazwę „powieść kryminalna”, obejmującą wszelkie utwory mające za przedmiot zbrodnię i ściganie jej sprawców, traktować będziemy jako nadrzędną wobec dwóch odmiennych kategorii gatunkowych: powieści detektywistycznej (detective story, Detektivroman) i powieści kryminalno‑sensacyjnej (crime story, Kriminalroman lub Spannungsroman). Prawzór pierwszej dostrzega się często w micie Edypa z jego „odwróconym” porządkiem fabuły, sięgającej — poprzez „śledztwo” — coraz głębiej w przeszłość, za prawzór drugiej natomiast uważa się operującą „naturalnym” porządkiem wydarzeń historię Kaina i Abla. Nowożytna literatura kryminalna zaczęła się, jak wiadomo, od reaktywowania modelu „detektywistycznego”: począwszy od słynnych opowiadań Poe’go, poprzez Conan Doyle’a i innych klasyków gatunku, linia rozwojowa wiedzie tu aż do współczesnych łamigłówek kryminalnych Agathy Christie i jej następców. W latach dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia literatura kryminalna poczęła się jednak coraz silniej różnicować: obok detektywistycznej powieści‑zagadki pojawia się model kryminalno‑sensacyjny, który za Boileau i Narcejakiem wypadłoby nazwać powieścią‑problemem. [...]
Źródło: Stanisław Barańczak, Poetyka polskiej powieści kryminalnej, [w:] Teksty. Teoria literatury, krytyka, interpretacja, 1973, nr 6 (12), s. 63–64.
Przeczytaj fragment książki Poetyka powieści kryminalnej Stanko Lasicia i wypisz w formie notatki syntetyzującej, jakie warunki należy spełnić, aby „forma śledztwa” została zrealizowana.
Zapoznaj się z fragmentem książki Poetyka powieści kryminalnej Stanko Lasicia i wypisz w formie notatki syntetyzującej, jakie warunki należy spełnić, aby „forma śledztwa” została zrealizowana.
Poetyka powieści kryminalnej. Próba analizy strukturalnejBudowa i struktura pierwszej formy, czyli formy śledztwa, opiera się na czynie zagadkowym, który nazwaliśmy tajemniczym. Wiemy, co się zdarzyło: ktoś został zamordowany. W tym sensie czyn tajemniczy jest czynem jawnym, odkrytym, czynem, który (w założeniu) już nie zagraża, ponieważ został zrealizowany. Nie wiemy jednakże, kto ten czyn popełnił, dlaczego i w jakim celu. Jest to tajemnica. Rodzi ona napięcie, burzy równowagę i wymaga takiego przebiegu akcji, który wyjaśni tajemnicę i przywróci równowagę. Dominuje więc dążenie do przekształcenia czynu tajemniczego w czyn wyjaśniony: należy wykryć sprawcę i wyjaśnić przyczyny jego działania. Wszystkie bloki podstawowego schematu kompozycji podporządkowane są blokowi śledztwa. Blok śledztwa rozszerza się na lewo i na prawo: wypiera przygotowanie‑groźbę, a także pościg i karę. […]
Oczywiście blok śledztwa może zostać raz lub kilka razy „przebity” przez nowy czyn tajemniczy, który czyni śledztwo łatwiejszym, a jednocześnie bardziej tajemniczym: czy sprawca nowego czynu tajemniczego to ta sama osoba, która popełniła poprzedni, czy też jest więcej sprawców? Czy nowy czyn tajemniczy pozostaje w bezpośrednim związku z poprzednim, czy jest samodzielny? Już same te pytania wnoszą pewien porządek w serią tajemniczych czynów i pierwsze światełko rozjaśnia ciemności. Ale jednocześnie zbiór zagadek jest większy niż jedna jedyna zagadka początkowa: mrok znowu gęstnieje, światło znika. To narastanie zagadek trwa aż do kulminacji i w momencie największego spiętrzenia „eksploduje”: wyjaśnienie wybucha nagle niby niespodziewany ogień. Autor powieści kryminalnej, który wybrał wariant śledztwa z punktem kulminacyjnym na końcu, powinien (i na tym polega cała sztuka) doprowadzić zagadkę do punktu kulminacyjnego, umiejętnie dawkując ciemność i światło, przekształcając serię czynów zagadkowych (dziejących się podczas śledztwa) w jeden wielki czyn zagadkowy, który końcowe odkrycie zmieni w czyn wyjaśniony: po kulminacji następuje katharsiskatharsis i zupełna ulga.[…]
Przygotowanie, pościg i kara mogą być nawet tylko czystą formalnością. Czyn tajemniczy (morderstwo) następuje bez jakichś specjalnych przygotowań, a pościg i kara zawarte są w samym akcie odkrycia/wyjaśnienia. Taki schemat znajdujemy bardzo często u A. Christie, zwłaszcza w tych powieściach, gdzie główna rola w śledztwie należy do H. Poirota. W powieści Cień na zasłonie przygotowanie zbrodni zawarte jest w jednej jedynej sekwencji: Hasting/Poirot, a odkrycie/pościg i (częściowo) kara w scenie końcowej: ujęciu mordercy. Scena ta jest skonstruowana jako „pułapka”. Jest to ulubiona scena powieści kryminalnych. Należy przygotować okoliczności, które zmuszą mordercę do „zdeklarowania” się. Podczas gdy wszystkie poszlaki odwodzą policję w fałszywym kierunku, Hercules Poirot przygotowuje pułapkę dla prawdziwego mordercy: dla tej osoby działającej, której nikt nie podejrzewa, a najmniej czytelnik. U Agaty Christie przechodzi to w manierę: jeśli pragniecie dowiedzieć się przed końcem powieści, kto jest mordercą, zwróćcie uwagę na najsympatyczniejszą osobę, której nikt nie podejrzewa. Jest to bardzo zajmująca cecha płaszczyzny osób działających i planu tematycznego, która zbliża nas do wielkiego tematu tego typu powieści: człowiek jest tym, czym nie jest: jest on mordercą właśnie wtedy, kiedy wszystko wskazuje na to, że nim nie jest. Scena‑pułapka to gra pomiędzy tym, co widoczne i niewidoczne, pomiędzy dobrem i złem. […] napięcie stale się wzmaga, kulminacja jest tym większa, im dalej jesteśmy od tajemniczego czynu: potem, w nagłym spadku, następuje zakończenie: wyjaśnienie, ujęcie, kara. Wariant ten chętnie wybierają pisarze, którzy z pełną powagą traktują typ powieści, jaki uprawiają, ale także ci, którzy „bawią” się powieścią kryminalną, jej podstawowym schematem kompozycji i jej strukturą w ogóle. Często utwory takich pisarzy doprowadzają powieść kryminalną do niebezpiecznej granicy, na której może ona przejść we własne przeciwieństwo.Źródło: Stanko Lasić, Poetyka powieści kryminalnej. Próba analizy strukturalnej, tłum. Magdalena Petryńska, Warszawa 1976, s. 74–77.
Na podstawie artykułu Stanko Lasicia sformułuj odpowiedź na pytanie, na czym polega maniera pisarska Agaty Christie.
Na czym polega związek bohaterów powieści Umberto Eco z labiryntem? Odpowiedz na pytanie, odnosząc się do artykułu Michała Głowińskiego Labirynt, przestrzeń obcości.
Labirynt, przestrzeń obcościWyróżnia się na tle innych mitów, a przynajmniej - przeważającej większości. W nich bowiem dominującą rolę grają bohaterowie, nie - miejsca, w których przyszło im działać. I z głównymi postaciami mity się kojarzą. Z historii Ifigenii pamiętamy przede wszystkim o tej nieszczęsnej córce Agamemnona i Klitajmestry, a dopiero potem osadzamy ją w konkretnych miejscach, w Aulidzie i w Taurydzie, gdzie przebiegały najważniejsze momenty jej biografii. Podobnie w dziejach Prometeusza; wiemy, że odbywał swą karę przykuty do potężnych skał Kaukazu, jednakże nie nabierają one samodzielnych znaczeń, jakby symbolicznie się nie emancypują, związane na zawsze z losami strąconego tytana i ściśle im podległe. Miejsca te zostały zindywidualizowane i nazwane, ale są wciąż drugorzędne. Podobnie Olimp. Jest siedzibą bogów, tylko ten fakt jest dla niego w mitologii istotny, nie ma osobnego mitu Olimpu.
W micie labiryntu hierarchia ważności kształtuje się inaczej. I on wiąże się z fabułą i z postaciami; gdyby tego nie czynił, mógłby być co najwyżej przedmiotem poematu opisowego, a nie stanowi on formy zapisu mitu i z myśleniem mitologicznym nie ma punktów stycznych. Działają więc bohaterowie i wchodzą w różne relacje z tą swoiście ukształtowaną przestrzenią, inaczej być nie może. Są to wszakże relacje różne od tych, jakie zawiązały się między Prometeuszem i Kaukazem czy między Argonautami i Kolchidą. Różne za sprawą tego zwłaszcza, że ani miejsce kary, ani miejsce, w jakim znajdowało się złote runo, swym szczególnym charakterem nie oddziałało na losy mitycznych bohaterów ani też nie przesądziło o ich sensach, wymowie symbolicznej czy też dalszych ewolucjach i przekształceniach opowieści.
Mit labiryntu - podkreślmy to dobitnie, by nie powstały w tej materii jakiekolwiek wątpliwości - jest mitem opowiadającym o przestrzeni swoiście pomyślanej i zorganizowanej, która właśnie za sprawą swych osobliwości została szczególnie nacechowana i wyposażona w specyficzne znaczenia przestrzeni różniącej się od wszelkich pozostałych, różniącej się tym choćby, że zawsze wpływa na zachowania tych, co znaleźli się w jej obrębie, lub wręcz je określa, że nie może być nigdy obojętna, neutralna, wyzbyta sensów. Mit ten opowiada więc o przestrzeni, która nigdy nie jest przestrzenią „zwykłą'', tylko empiryczną (nawet w tym specyficznym sensie, w jakim przymiotnik ten zastosować można do mitu), fizyczną, taką, w której po prostu się jest i w konsekwencji zwyczajnie się ją postrzega.
I tak właśnie formowana i wyposażona przestrzeń góruje nad bohaterami. Oczywiście, nie w takim stopniu, by całkowicie przytłoczyć Dedala i Minosa, Tezeusza i Ariadnę, a także - Minotaura. Łatwo zrekonstruować to wszystko, co o nich w micie powiedziano, bez trudu można przedstawić nie tylko awantury, jakie stały się ich udziałem, również ich indywidualne właściwości, wyraźnie ujawniające się w mitycznej historii. Nie przypomnimy jednak tej opowieści, jest dobrze znana, a nie chcemy postępować w myśl zasady „znacie, no to posłuchajcie”. Na tej naszej decyzji zaważyły jednak i inne, poważniejsze względy. Mit labiryntu - w tym właśnie wyraża się jedna z jego osobliwości - dużo bardziej niż z serią wydarzeń fabularnych zespolił się z pewnymi wyobrażeniami przestrzennymi, które w toku dziejów różnorakimi znaczeniami były nasycane, zawsze jednak zachowywały jakiś mniej lub bardziej wyraźny związek ze swoim punktem wyjścia, z owym mitycznym labiryntem na Krecie rządzonej przez Minosa. Albo inaczej, poznając różnorakie wersje labiryntu, można nie pamiętać o Dedalu i Minotaurze, Tezeuszu i Ariadnie, nie sposób jednak zapomnieć, że po raz pierwszy to niezwykłe wyobrażenie przestrzenne wyłoniło się w głębokiej starożytności i od razu wyposażone zostało w treści symboliczne.Źródło: Michał Głowiński, Labirynt, przestrzeń obcości, [w:] tegoż, Mity przebrane, Kraków 1994, s. 129.
Na podstawie zamieszczonego w lekcji fragmentu artykułu Michała Głowińskiego napisz własną definicję terminu „labirynt”. Podaj trzy symboliczne znaczenia labiryntu, jakie można mu przypisać po przeczytaniu książki Umberto Eco.
- Nazwa kategorii: Labirynt
-
Labirynt
-
definicja
-
znaczenia symboliczne
-
Napisz referat, w którym przedstawisz cechy powieści kryminalnej. Wykorzystaj informacje zawarte w tekstach źródłowych podanych w lekcji. Podaj własne przykłady książek i filmów należących do tego gatunku i na ich przykładzie omów temat.