Sprawdź się
Zapoznaj się z fragmentem polskiego Kodeksu karnego i wykonaj polecenie.
Ustawa z dnia 19 kwietnia 1969 r. Kodeks karnyArt. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Źródło: Ustawa z dnia 19 kwietnia 1969 r. Kodeks karny, dostępny w internecie: prawo.sejm.gov.pl [dostęp 25.05.2020 r.].
Zapoznaj się z fragmentem tekstu Stanisława Ossowskiego i wykonaj polecenie.
Analiza socjologiczna pojęcia ojczyznyOjczyzna to nie jest pojęcie geograficzne, które można scharakteryzować bez odwoływania się do postaw psychicznych jakiejś zbiorowości. Obszar jakiś staje się ojczyzną o tyle tylko, o ile istnieje zespół ludzki, który odnosi się w pewien sposób i w pewien sposób kształtuje jego obraz. Wówczas dla tego zespołu ów szmat rzeczywistości zewnętrznej nabiera swoistych wartości, które go czynią ojczyzną. Ojczyzna istnieje tylko w rzeczywistości subiektywnej grup społecznych (…). Cechy jakiegoś terytorium nie zależą od tego, co kto o nich myśli. Cechy ojczyzny są zawsze funkcją obrazów, które z jej imieniem łączą członkowie pewnej zbiorowości.
Źródło: Stanisław Ossowski, Analiza socjologiczna pojęcia ojczyzny, [w:] tegoż, Z zagadnień psychologii społecznej, t. 2, Warszawa 1967, s. 203.
Przeanalizuj poniższe zdjęcie prasowe i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem zdjęcia prasowego i wykonaj polecenie.

My chcemy Boga,
Naszą drogą nacjonalizm. Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy.
Zapoznaj się z fragmentem tekstu i wykonaj polecenie.
Czym jest, komu jest potrzebne i do kogo należy dziedzictwo kulturowe?Kluczową rolę w procesie identyfikacji dziedzictwa kulturowego odgrywa rzecz jasna system prawny; zazwyczaj jednak zmiany w prawie nie nadążają za przemianami myśli konserwatorskiej i rzeczywistymi procesami społeczno‑kulturowego poszerzania się zakresu dziedzictwa kulturowego.
Źródło: Zbigniew Kobyliński, Czym jest, komu jest potrzebne i do kogo należy dziedzictwo kulturowe?, „MAZOWSZE. Studia Regionalne” 2011, nr 7, s. 22.