Sprawdź się
Zapoznaj się ze źródłem i wykonaj polecenia.
Deklaracja praw kobiety i obywatelkiWszyscy obywatele, jako równi wobec prawa, mają równy dostęp do wszystkich stanowisk i funkcji publicznych, zależnie od swych zdolności i z zachowaniem tylko tych różnic, które wynikają z cnoty i talentu.
Źródło: (…), Deklaracja praw kobiety i obywatelki, tłum. Rafał Michalski, dostępny w internecie: zbrojowniasztuki.pl [dostęp 19.06.2020 r.].
Tekst Deklaracji powstał... Możliwe odpowiedzi: 1. w 1789 r. we Francji., 2. w 1791 r. we Francji., 3. w 1776 r. w Stanach Zjednoczonych., 4. w 1787 r. w Stanach Zjednoczonych.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
SufrażyzmRuch aktywistyczny działający w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, walczący o prawa wyborcze dla kobiet w końcu XIX i na początku XX wieku, zwłaszcza przed rozpoczęciem I wojny światowej. W szczególności nazywano tak członkinie założonej w roku 1903 w Wielkiej Brytanii organizacji Women's Social and Political Union. Ich celem było przyznanie pełnych lub częściowych praw wyborczych kobietom.
Źródło: Sufrażyzm, dostępny w internecie: wikipedia.org [dostęp 31.10.2019 r.].
Celem działalności tego ruchu było zdobycie 1. I wojnie światowej, 2. Szwajcarii, 3. idealistki, 4. komunistki, 5. praw wyborczych dla kobiet, 6. reformie monetarnej, 7. sufrażystki, 8. prawa do pracy dla kobiet, 9. Wielkiej Brytanii, 10. Francji, 11. prawa do edukacji dla kobiet, 12. II wojnie światowej.
Rozwinął się on przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i 1. I wojnie światowej, 2. Szwajcarii, 3. idealistki, 4. komunistki, 5. praw wyborczych dla kobiet, 6. reformie monetarnej, 7. sufrażystki, 8. prawa do pracy dla kobiet, 9. Wielkiej Brytanii, 10. Francji, 11. prawa do edukacji dla kobiet, 12. II wojnie światowej.
Ruch zrealizował swoje cele po 1. I wojnie światowej, 2. Szwajcarii, 3. idealistki, 4. komunistki, 5. praw wyborczych dla kobiet, 6. reformie monetarnej, 7. sufrażystki, 8. prawa do pracy dla kobiet, 9. Wielkiej Brytanii, 10. Francji, 11. prawa do edukacji dla kobiet, 12. II wojnie światowej.
![Na zdjęciu widoczna jest grupa kobiet i mężczyzn idących ulicą. W rękach trzymają banery z napisami, dotyczącymi żądania równości dla kobiet, wyzwolenia kobiet. Obok widoczne są wieżowce, jadące samochody.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R17lQ6VKZ6jdU/1642512508/2LJk9QQSmQttP6zWHkqd0H7qn3yxKqVY.jpg)
![Na ilustracji widoczna jest waga. Na jej szalkach umieszczono rysunkowe postaci. Na jednej męską, na drugiej kobiecą. Mężczyzna ubrany jest w garnitur, koszulę i krawat. Kobieta ubrana jest w bluzkę i garsonkę, ma buty na obcasach. Waga jest w stanie równowagi.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RQgp7c8fxxOWS/1642512510/1XLp9nodBAYneSWMoSs6yMNYkyKIGHul.jpg)
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Becoming the Third WaveTo mój apel do wszystkich kobiet, zwłaszcza tych z mojego pokolenia: niech przesłuchanie [Clarence’a] Thomasa będzie dla Was przypomnieniem, tak jak było dla mnie, że przed nami jeszcze długa walka. Niech to, jak odrzucono kobiece doświadczenie, napełni Was gniewem. Uczyńcie ten gniew polityczną siłą. Nie głosujcie na polityków, dopóki nie działają w Waszym imieniu. Nie idźcie z nimi do łóżka, nie łamcie się z nimi chlebem, nie troszczcie się o nich, jeśli oni nie robią wszystkiego, żeby oddać nam kontrolę nad naszymi ciałami i życiami.
Nie jestem feministką posfteministyczną. Jestem Trzecią Falą.
Źródło: Rebecca Walker, Becoming the Third Wave, „Ms Magazine” 1992, s. 41.
Materiał źródłowy do ćwiczeń 7 i 8.
![Komiks przedstawiający sekwencję sześciu scenek. Scenka 1. Kobieta w okularach, ubrana w marynarkę i krawat. W klapie marynarki ma znaczek równości płci. Mówi: Panie i panie, musimy znaleźć nowy cel, do którego nasz ruch będzie zmierzał!. Scenka 2. Ta sama kobieta stoi wraz z dwoma mężczyznami Wszyscy mają niezadowolone miny. Obok kartka z tekstem: Walka z dziecięcą prostytucją!. Scenka 3. Ta sama kobieta stoi wraz z dwoma mężczyznami Wszyscy mają niezadowolone miny. Obok kartka z tekstem: Walka o prawa kobiet na Bliskim Wschodzi!. Scenka 4. Ta sama kobieta stoi wraz z dwoma mężczyznami Wszyscy mają niezadowolone miny. Obok kartka z tekstem: Walka z obrzezaniem kobiet w krajach trzeciego świata!. Scenka 5. Ta sama kobieta stoi wraz z dwoma mężczyznami Wszyscy mają niezadowolone miny. Obok kartka z tekstem: Walka z feministkami psującymi reputację!. Scenka 6. Ta sama kobieta stoi wraz z dwoma mężczyznami Wszyscy mają zdziwione miny. Obok kartka z tekstem: Walka z mężczyznami siedzącymi z rozłożonymi nogami w metrze!](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RUPufsklut5Vh/1642512511/2L1BNoWZ3LBoCUxrEXAsfCMy5Vb3MMUL.png)