Sprawdź się
Połącz definicje z ich określeniami.
reakcja chemiczna, powodująca usunięcie (wyeliminowanie) atomów lub ich grup z cząsteczki bez jednoczesnego przyłączenia się innych atomów lub ich grup., reakcja chemiczna polegająca na wymianie jednego lub kilku atomów w cząsteczce związku chemicznego., reakcja, w wyniku której monomery lub ich mieszanina reagują same ze sobą aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych, w wyniku czego powstaje polimer., reakcja chemiczna polegająca na przyłączeniu jednej cząsteczki do drugiej, w wyniku czego powstaje tylko jeden produkt.
Polimeryzacja | |
Eliminacja | |
Substytucja | |
Addycja |
Przedstawiono poniżej równanie reakcji 1‑metylocykloheksenu z , w wyniku czego otrzymano 1‑bromo‑1-metylocykloheksan.
Zapoznaj się z opisem równania reakcji 1‑metylocykloheksenu z HBr, w wyniku czego otrzymano 1‑bromo‑1-metylocykloheksan.

Jest to reakcja...
- addycji.
- substytucji.
- eliminacji.
Do jakich typów (addycji, substytucji, eliminacji) należą reakcje opisane poniższymi równaniami?
Do najpopularniejszych leków zaliczana jest aspiryna (kwas acetylosalicylowy), której stosowanie sięga XIX w. Już w czasach przed Hipokratesem (400 p.n.e.) wiedziano, że można spowodować zmniejszenie bólu przez użycie kory wierzby. W 1827 r. wykryto, że aktywnym składnikiem kory wierzbowej jest związek aromatyczny o nazwie salicyna, który można przekształcić w reakcji z wodą (hydroliza) w alkohol salicylowy. Utlenienie tego alkoholu prowadzi do kwasu salicylowego. Kwas ten okazał się jeszcze bardziej skuteczny niż salicyna w obniżaniu gorączki i wykazywaniu również działania analgetycznego i przeciwzapalnego. Niestety, związek ten okazał się równocześnie, przy codziennych stosowaniu, zbyt niebezpieczny dla ścianek żołądka. Przekształcenie grupy fenolowej w grupę estrową pozwoliło jednak otrzymać kwas acetylosalicylowy, który wykazywał skuteczność podobną do skuteczności kwasu salicylowego, ale był już mniej szkodliwy.
Na podstawie: J. McMurry, H. Koroniak i inni, Chemia organiczna tom 1, Warszawa 2018.

Na podstawie powyższej informacji, wstaw w puste pola prawidłowe odpowiedzi.
, , substytucji, addycji, dysproporcjonowania, , utlenienia, eliminacji, redukcji
Wzór sumaryczny alkoholu salicylowego to ....................................... Przekształcenie grupy hydroksylowej w cząsteczce alkoholu salicylowego do grupy karboksylowej w cząsteczce kwasu salicylowego to reakcja ....................................... Przekształcenie kwasu salicylowego w kwas acetylosalicylowy to reakcja .......................................
Eten (etylen) to hormon roślinny odpowiadający za proces dojrzewania owoców. W laboratorium można otrzymać go na wiele sposobów, m.in.:

Zapisz nazwy typów reakcji chemicznych a), b) i c).
Przedstawiono zapisy reakcji chemicznych:

Wstaw odpowiedni numer równania reakcji do właściwej kolumny w tabeli, rozdzielając je na te, które zachodzą zgodnie z określonym typem reakcji chemicznej.
7, 10, 5, 2, 4, 11, 12, 3, 8, 1, 6, 9
reakcje substytucji | |
---|---|
reakcje addycji | |
reakcje eliminacji |
Odpowiedz na pytania.
Co otrzymamy w wyniku redukcji wodorem propanalu w obecności katalizatora? ......................
Jaki związek otrzymamy w wyniku hydrolizy tlenku etylenu w środowisku kwasowym? ................................
Jaki związek powstanie w wyniku dehydratacji (za pomocą Al2O3) etanolu? ............
Jaki związek powstanie w reakcji utleniania etanalu? ........................
Jaki związek powstanie w reakcji kwasu propanowego z etanolem w kwasowym środowisku? ..............................
Co powstanie w wyniku reakcji propanianu etylu (estru) z wodorotlenkiem sodu? ............................ oraz ............
Uczeń przeprowadził doświadczenie chemiczne przedstawione na poniższym schemacie:
Uczeń przeprowadził doświadczenie chemiczne. Zapoznaj się z opisem doświadczenia:

Zapisał obserwacje:
1: nastąpiło odbarwienie wody bromowej;
2: brak objawów reakcji.
Uzupełnij wnioski, wybierając prawidłowe określenia:
addycji, posiada, nie posiada, addycji, eliminacji, nie zachodzi, zachodzi, nie posiada, substytucji, eliminacji, substytucji, nie zachodzi, zachodzi, posiada
W pierwszej probówce znajduje się kwas oleinowy, który ........................ wiązanie podwójne i dlatego ........................ reakcja ........................ bromu. W drugiej probówce znajduje się kwas stearynowy, który ........................ wiązania podwójnego, więc dlatego ........................ reakcja ........................ bromu.
Metylobenzen (toluen), poddany nitrowaniu mieszaniną nitrującą, tworzy 2,4,6‑trinitrotoluen (TNT) – substancję o właściwościach silnie wybuchowych:

1. Zaznacz prawidłową odpowiedź dotyczącą rodzaju przedstawionej reakcji chemicznej.
- substytucja
- addycja
- eliminacja