Wyjaśnij, co to znaczy, że Arystoteles był filozofem‑naukowcem.
R3KAh3NAsp3QS
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, wróć do podrozdziału „Arystoteles – filozof czy naukowiec?” Czy filozofia i nauka empiryczna były dla Arystotelesa dwiema odrębnymi dziedzinami, czy częścią jednej praktyki?
Należy odpowiedzieć, że (1) Arystoteles łączył oba rodzaje działalności – zajmował się spekulacjami filozoficznymi, przeprowadzał doświadczenia naukowe (nauki przyrodnicze), które służyły za materiał do badań filozoficznych; (2) Niezależnie od przedmiotu badań, stosował opracowaną przez siebie, naukową metodę – definiował pojęcia oraz stosował indukcyjny model wnioskowania
31
Ćwiczenie 8
Na fresku Rafaela Szkoła ateńska Arystoteles i Platon znajdują się obok siebie. Arystoteles wskazuje ręką na otaczający go świat, podczas gdy Platon wskazuje w górę. Wyjaśnij, dlaczego artysta zdecydował się właśnie w ten sposób przedstawić postaci tych filozofów.
RrvO9SvXtKeBv
RvF9u2PEiJvlB
Zastanów się, który z filozofów miał bardziej „przyziemne” zainteresowania – Platon czy Arystoteles? Jakie to zainteresowania?
Należy wskazać na różnicę między (1) zainteresowanym materią, ciałem i empirią Arystotelesem, który budował swój system filozoficzny na podstawie wiedzy o przyrodzie uzyskanej z doświadczeń, i (2) Platonem, który ignorował znaczenie materialnego aspektu rzeczywistości, był twórcą systemu idealistycznego opartego na dedukcji, dialektyce i spekulacjach metafizycznych oraz posiłkującego się mistycyzmem i wierzeniami religijnymi.