Sprawdź się
Związek ten jest pochodną tryptofanu, a jego synteza wyhamowuje pod wpływem bodźca odbieranego przez receptory siatkówki. Odpowiada on za regulację rytmu dobowego. Z wiekiem organizm człowieka produkuje coraz mniej tego hormonu.
W przychodni przyjęto pacjentkę skarżącą się na nieustępujące zmęczenie. W wywiadzie lekarskim kobieta wspomniała, że w ostatnim czasie znacznie przybrała na wadze, z trudnością się koncentruje i stale odczuwa chłód. Lekarz zaobserwował też niewielkie zgrubienie na szyi pacjentki.
Uzupełnij komórki tabeli, aby poprawnie opisać stan pacjentki i zasugerować możliwe leczenie.
Przysadka mózgowa, Grasica, Kora nadnerczy, Tymozyna, Aldosteron, Testosteron, Nadczynność, Suplementacja żelazem, Podanie hormonów steroidowych, Suplementacja witaminą D3
Gruczoł | Hormon | Rodzaj patologii | Możliwe leczenie |
---|---|---|---|
Podaj nazwę hormonu peptydowego o specyficznej, cyklicznej budowie. Zwiększone stężenie tego hormonu skutkuje zagęszczeniem moczu. Podaj, jaki gruczoł produkuje ten hormon i jaki gruczoł go wydziela.
Wrodzony przerost nadnerczy to genetyczna choroba recesywna występująca co 10–20 tys. urodzeń. Jedna z kilku form tej choroby objawia się brakiem ekspresji genu CYP21, czego skutkiem jest niedobór enzymu 21‑hydrolazy, biorącego udział w syntezie kortyzolu i aldosteronu. 21‑hydrolaza nie jest jednak niezbędna do syntezy testosteronu w korze nadnerczy. Niedobór kortyzolu powoduje (na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego) pobudzenie wydzielania ACTH (hormonu adrenokortykotropowego) przez przysadkę mózgową. ACTH z kolei pobudza wszystkie aktywne szlaki syntezy steroidów kory nadnerczy.
Indeks górny Na podstawie: Sandra Markmann i wsp., Biology of the Adrenal Gland Cortex Obviates Effective Use of Adeno‑Associated Virus Vectors to Treat Hereditary Adrenal Disorders, Human Gene Therapy, 2018. Indeks górny koniecNa podstawie: Sandra Markmann i wsp., Biology of the Adrenal Gland Cortex Obviates Effective Use of Adeno‑Associated Virus Vectors to Treat Hereditary Adrenal Disorders, Human Gene Therapy, 2018.
Przeprowadzono badania dotyczące wpływu kontaktu ze zwierzętami domowymi na poziom kortyzolu u osób dorosłych. W tym celu pobrano próbkę krwi od 20 osób bezpośrednio przed kontaktem z kotem i zaraz po godzinnym przebywaniu ze zwierzęciem (próba I). W tej samej grupie osób pobrano również krew bezpośrednio przed godzinnym przebywaniem z psem i po tym kontakcie (próba II). U wszystkich badanych krew była pobierana o tej samej porze dnia. Następnie oceniono poziom kortyzolu w wybranych próbkach krwi i na podstawie wyników wyciągnięto wnioski.