Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Mediacja jest to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze obowiązkowych rozmów prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, tj. neutralnego i bezstronnego mediatora.
Źródło: oprac. własne
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Jest to umowa o poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Strony mogą ją zawrzeć przed powstaniem sporu, jak również po jego rozpoczęciu. Musi być w niej wskazany przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.
Źródło: oprac. własne.
Zapoznaj się z tekstami i wykonaj ćwiczenie.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych§ 12
(…) 3. Mediator przechowuje odpisy, kopie oraz notatki z akt sprawy w sposób uniemożliwiający zapoznanie się z nimi osobom postronnym i po zakończeniu postępowania mediacyjnego zwraca je organowi, który skierował sprawę do postępowania mediacyjnego.
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnegoArt. 183
§ 1. Postępowanie mediacyjne nie jest jawne.
§ 2. Mediator, strony i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są zobowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tego obowiązku.