Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R6tyhu3QOA8J11
Ćwiczenie 1
Jak zdefiniowany jest środek masy?

Możliwe odpowiedzi:
1. Średnia arytmetyczna położeń obiektów w układzie,
2. Średnia arytmetyczna ważona położeń obiektów w układzie, wagami są masy obiektów,
3. Średnia harmoniczna położeń obiektów w układzie.
RxzlO19EFmLQf1
Ćwiczenie 2
Określ punkt, w którym należy podeprzeć huśtawkę, aby była w równowadze. Zakładamy, że klocki są jednorodne i wykonane z identycznego materiału.
R59B0CUxS7OsS
Ćwiczenie 2
Na końcach huśtawki położono 2 jednorodne i wykonane z identycznego materiału klocki. Klocek po lewej stronie ma objętość 4 razy mniejszą niż klocek po prawej stronie. W którym punkcie należy podeprzeć huśtawkę, aby była w równowadze? Możliwe odpowiedzi: 1. W jednej czwartej długości bliżej lewego końca huśtawki., 2. W połowie długości huśtawki., 3. W jednej czwartej długości bliżej prawego końca huśtawki.
RK9RQlh9Qu1NV2
Ćwiczenie 3
Rysunek nie w skali przedstawia ułożone w jednej linii Ziemię o masie MZ i Słońce o masie około 333 tysięcy MZ. Gdzie, orientacyjnie, znajduje się środek masy tego układu?

Możliwe odpowiedzi:
1. W połowie odległości od Ziemi do Słońca.
2. Za połową, trochę bliżej Ziemi.
3. Za połową, trochę bliżej Słońca.
4. Za połową, bardzo blisko środka Słońca.
5. Nie wyznacza się środka mas tak wielkich układów, szczególnie gdy są w ruchu.
6. Należy wziąć pod uwagę obecność innych planet i księżyców, aby odpowiedzieć na to pytanie.
2
Ćwiczenie 4
RkWmMFSPQq8Hf
W układzie obracającym się na jego elementy oddziałuje siła odśrodkowa, co można poczuć na przykład siedząc na rozkręconej karuzeli. Jeśli obraca się układ z cieczą, to siła odśrodkowa sprawia, że ciecz przemieszcza się na zewnątrz, oddalając się od środka osi obrotu. Wyobraźmy sobie na przykład bęben w pralce. Zanim bęben zacznie się obracać, woda znajduje się na jego dnie. Gdy bęben obraca się odpowiednio szybko, woda odrzucana jest w stronę ścianek, tworząc „pierścień”, jak na rysunku poniżej.
Na rysunku schematycznie przedstawiono ilustrację treści.

Jak zmieni się położenie środka masy tego układu po włączeniu pralki?

Możliwe odpowiedzi:
1. Położenie środka masy nie zmieni się.
2. Położenie środka masy podniesie się.
3. Położenie środka masy obniży się.
R1WOKFtfYXPZb
Ćwiczenie 4
W układzie obracającym się na jego elementy oddziałuje siła odśrodkowa, co można poczuć np. siedząc na rozkręconej karuzeli. Jeśli obraca się układ z cieczą, to siła odśrodkowa sprawia, że ciecz przemieszcza się na zewnątrz, oddalając się od środka osi obrotu. Wyobraźmy sobie na przykład bęben w pralce. Zanim bęben zacznie się obracać, woda znajduje się na jego dnie. Gdy bęben obraca się odpowiednio szybko, woda odrzucana jest w stronę ścianek, tworząc „pierścień”, jak na rysunku poniżej.
Jak zmieni się położenie środka masy tego układu po włączeniu pralki? Możliwe odpowiedzi: 1. położenie środka masy obniży się, 2. położenie środka masy podniesie się, 3. położenie środka masy nie zmieni się
2
Ćwiczenie 5
RY5dqCoSt1Joj
Astronauta w trakcie misji wykonywał spacer, czyli opuścił stację kosmiczną (np. prowadził naprawy w zewnętrznej części stacji) i wskutek błędu stracił z nią kontakt, a zaniedbał procedurę wymuszającą przypięcie się podczas spaceru liną do stacji. Jak w tej sytuacji może zmienić ułożenie swojego ciała, żeby z powrotem dostać się do stacji? Możliwe odpowiedzi: 1. Może próbować wykonać obroty (salta) w kierunku stacji, biorąc zza głowy zamach rękami, zginając ciało w stronę nóg, 2. Może poruszać się ruchem „robaczkowym”, na przemian powoli zginając nogi i ramiona, a następnie gwałtownie je prostując, 3. Żadna zmiana ułożenia ciała nie wpłynie na ruch postępowy środka masy, czyli nic nie może zrobić, żeby wrócić do stacji
R9FTnyxpTeUT32
Ćwiczenie 6
Stojak parasola ogrodowego jest często wyposażony w plastikowy zbiornik na wodę. Po co napełniamy go wodą?

Rysunek przedstawia schemat parasola ogrodowego.

Możliwe odpowiedzi:
1. Chcemy zwiększyć masę całego układu, co poprawia stabilność.
2. Chcemy obniżyć środek masy całego układu, co poprawia stabilność.
3. Stosujemy wodę, bo przy wlewaniu rozpływa się na boki, przez co środek masy przesuwa się z daleka od osi parasola, poprawiając stabilność.
4. Woda zapewnia lepsze przyleganie podstawy do podłoża, co poprawia stabilność.
2
Ćwiczenie 7
RZ4OJjBZ2amsb
W cysternach przewożone są substancje ciekłe (woda, mleko, olej napędowy, benzyna, skroplony gaz). Gdy ciecz zmienia swoje położenie (w trakcie hamowania, przyspieszania lub skręcania), to zmienia się położenie jej środka ciężkości. Kiedy zmiany środka ciężkości będą większe – przy cysternie zatankowanej do pełna czy do połowy?

Możliwe odpowiedzi:
1. Do pełna.
2. Do połowy.
3. To zależy od rodzaju cieczy.
4. Poziom napełnienia nie ma znaczenia.
31
Ćwiczenie 8

Środek masy układu dwóch ciał znajduje się na odcinku łączącym te ciała.

Środek masy układu trzech ciał - zakładając, że nie znajdują się na jednej prostej - w trójkącie wyznaczonym przez te ciała.

Środek masy układu czterech ciał - zakładając, że nie znajdują się na jednej płaszczyźnie - we wnętrzu czworościanu wyznaczonego przez te ciała.

Czy możemy sformułować jakieś ogólne, jakościowe stwierdzenie na temat położenia środka masy? Oczywiście poprzestajemy na przestrzeni trójwymiarowej, ale możemy zwiększać liczbę obiektów w układzie.

uzupełnij treść