Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
Rg6cz9H1vOOzF1
Ćwiczenie 1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
RfR6s03dst0T1
Ćwiczenie 1
Na rysunku znajdują się dwa kwadraty. W większy kwadrat wpisany jest mniejszy kwadrat, który jest obrócony względem większego o 45 stopni. Wierzchołki mniejszego kwadratu leżą na środkach boków większego kwadratu. Zastanów się czy ten rysunek przedstawia siatkę równoległoboku? Odpowiedz tak lub nie. Możliwe odpowiedzi: 1. Tak, 2. Nie
R18xEL8B3cRnC1
Ćwiczenie 2
Możliwe odpowiedzi: 1. Dokładnie trzy trójkąty w siatce tego ostrosłupa są trójkątami równobocznymi., 2. Dwa trójkąty w siatce tego ostrosłupa są trójkątami równobocznymi., 3. Co najmniej trzy trójkąty siatki tego ostrosłupa są trójkątami równoramiennymi.
R8y18sPpRTnMq1
Ćwiczenie 3
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Ćwiczenie 3
RqnIT6eGkbUu2
Rysunek przedstawia ostrosłup. Podstawą tego ostrosłupa jest sześciokąt. W ostrosłupie narysowana została krótsza przekątna podstawy i ma ona długość √(5√3) .W ostrosłupie narysowana została wysokość. Ma ona długość 12. Kolorem różowym zostały zaznaczone dwie krawędzie: krawędź boczna oraz krawędź podstawy. Zastanów się jakie są ich długości i zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Długość krawędzi podstawy równa się 5, długość krawędzi bocznej równa się 13., 2. Długość krawędzi podstawy równa się 13 , długość krawędzi bocznej równa się 5., 3. Długość krawędzi podstawy równa się 12 , długość krawędzi bocznej równa się 10., 4. Długość krawędzi podstawy równa się 10 , długość krawędzi bocznej równa się 12.
2
Ćwiczenie 4

Na poniższym rysunku znajduje się siatka ostrosłupa czworokątnego, którego podstawą jest trapez równoramienny. Ile jest równa suma długości wszystkich krawędzi tego ostrosłupa?

R16z3sFexNGTk
R12ekfBo8hl8D
Wpisz w puste miejsca odpowiednie liczby całkowite. Tu uzupełnija+Tu uzupełnijb+Tu uzupełnijc+Tu uzupełnijd
RbTXS9vjMD5k82
Ćwiczenie 5
Siatka ostrosłupa składa się z kwadratu i trójkątów równobocznych zbudowanych na bokach tego kwadratu. Siatka graniastosłupa składa się z trzech kwadratów i dwóch trójkątów równobocznych. Oceń prawdziwość poniższych zdań wiedząc, że wszystkie kwadraty są przystające. Wstaw literę P, jeśli zdanie jest prawdziwe i literę F, gdy zdanie jest fałszywe: 1) Suma długości wszystkich krawędzi ostrosłupa jest większa od sumy długości wszystkich krawędzi graniastosłupa.Tu uzupełnij 2) Siatka ostrosłupa ma pole większe od siatki graniastosłupa.Tu uzupełnij 3) Ściana boczna ostrosłupa ma pole równe ścianie bocznej graniastosłupa.Tu uzupełnij
2
Ćwiczenie 6

Na rysunku przedstawiona jest siatka pewnego ostrosłupa, którego wszystkie krawędzie mają długość 10. Narysowano na niej kolorowe odcinki, których końce są każdorazowo środkami odpowiednich boków trójkątów równobocznych. Kolorowe odcinki po sklejeniu siatki w ostrosłup ograniczą pewien wielokąt. Oblicz pole tego wielokąta. Wpisz w puste kratki pierwsze trzy cyfry po przecinku rozwinięcia dziesiętnego otrzymanego wyniku.

RR7HcE4YeDWZL
R6B7KTf63CJ7X
Tu uzupełnij Tu uzupełnij Tu uzupełnij
3
Ćwiczenie 7

Dany jest ostrosłup czworokątny o podstawie kwadratu, którego spodek wysokości pokrywa się z jednym z wierzchołków podstawy. Wysokość tego ostrosłupa jest równa krawędzi jego podstawy. Model takiego ostrosłupa można wykonać na 2 sposoby. Możemy wykorzystać siatkę ze skrzydełkami na klej albo tzw. pseudosiatkę, która nie wymaga używania kleju. Pseudosiatka bryły — nie jest to siatka bryły w ogólnym rozumieniu. Ściany bryły powtarzają się kilkukrotnie, co nie jest dopuszczalne w zwykłych siatkach. Bryłę z takiej pseudosiatki otrzymuje się przez odpowiednie zaginanie i nakładanie na siebie wielokątów. Oblicz, jakim procentem pola umieszczonej poniżej pseudosiatki jest pole standardowej siatki ostrosłupa czworokątnego opisanego w zadaniu.

RmEbOQsk7qOBY

Uwaga:
Aby z zaprezentowanej pseudosiatki poskładać ostrosłup, należy po wycięciu jej z kartki po pierwsze rozciąć krawędź zaznaczoną linią przerywaną. Po drugie należy pozaginać siatkę wzdłuż zaznaczonych odcinków i tak ją poskładać, aby obie „jedynki” nakładały się wzajemnie na siebie.

3
Ćwiczenie 8

Dany jest ostrosłup czworokątny, którego wszystkie krawędzie mają taką samą długość 20. Niech M oznacza punkt znajdujący się w połowie krawędzi bocznej ostrosłupa a N przeciwległy wierzchołek podstawy. Wyznaczamy trasę od M do N równolegle do podstawy a następnie wzdłuż wysokości ściany bocznej do wierzchołka (patrz rysunek).

  1. Oblicz długość tej trasy.

  2. Udowodnij, że poruszając się po powierzchni ostrosłupa można znaleźć krótszą niż wskazana trasę, która wiedzie od punktu M do N.

  3. Oblicz, różnicę pomiędzy trasami M do N (zaznaczoną na poniższym rysunku na różowo) a najkrótszą trasą od punktu M do N zawierającą się w powierzchni ostrosłupa.

RsJCeHPNoJIav