Jedno z tych pojęć odnosi się do gatunków żyjących na ściśle określonym terenie, a drugie do gatunków, które zmniejszyły swój zasięg występowania. Zastanów się, czy endemity mogą być reliktami oraz czy relikty zawsze muszą być endemiczne.
Gatunki endemiczne to gatunki występujące na ograniczonym i ściśle określonym terenie, co zwykle jest spowodowane izolacją geograficzną. Gatunki reliktowe natomiast są gatunkami, które miały niegdyś szeroki zasięg, jednak z powodu niekorzystnej zmiany warunków środowiskowych obszar ich występowania znacznie się zawęził. Endemit może być gatunkiem reliktowym – i tak jest w przypadku miłorzębu dwuklapowego (Gingko biloba), ale relikt nie musi być gatunkiem endemicznym.
21
Ćwiczenie 5
RxJwq2a94c7f4
Zastanów się, dlaczego w Polsce endemity i relikty roślinne występują dużo częściej niż endemity i relikty zwierzęce.
Zarówno w przypadku gatunków endemicznych, jak i w przypadku gatunków reliktowych dużą rolę odgrywają czynniki klimatyczne ważne dla roślin: temperatura, nasłonecznienie, dostępność wody, wiatr. Ponadto dla reliktów ważny jest czas, jaki upłynął od zmiany, która zaszła w ich siedlisku.
Tekst źródłowy do ćwiczeń nr 6 i 7
Zagrożeniem dla świstaka (Marmota marmota) jest kłusownictwo. Obecnie brak danych o rozmiarze tego procederu, wiadomo jednak, że wciąż istnieje i powoduje znaczące ograniczenie areału występowania i liczebności świstaka (głównie w Dolinach: Waksmundzkiej, Pańszczycy i Kościeliskiej). Pewnym zagrożeniem jest też narciarstwo poza wytyczonymi trasami oraz penetracja terenu poza wyznaczonymi szlakami, powodujące płoszenie i niepokojenie zwierząt. Do naturalnych zagrożeń należy presja drapieżników, szczególnie: rysia, orła przedniego i lisa oraz takie czynniki środowiskowe jak: nawalne deszcze i spływy gruzowe. Obserwowany proces zarastania hal przez kosodrzewinę odbywa się jedynie do naturalnej granicy zasięgu występowania świstaka. Gatunek zamieszczony na polskiej Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych oraz w Polskiej czerwonej księdze zwierząt z kategorią EN (silnie zagrożony).
Indeks górny Źródło: Świstak (Marmota marmota) – tekst opublikowany na portalu internetowym projektu Optymalizacja wykorzystania zasobów sieci Natura 2000 dla zrównoważonego rozwoju w Karpatach realizowanego przez Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie. Indeks górny koniecŹródło: Świstak (Marmota marmota) – tekst opublikowany na portalu internetowym projektu Optymalizacja wykorzystania zasobów sieci Natura 2000 dla zrównoważonego rozwoju w Karpatach realizowanego przez Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie.
21
Ćwiczenie 6
R12oheffjLtC9
Wynotuj wszystkie zagrożenia naturalne oraz te, które wynikają z działalności człowieka.
Do czynników grożących zmniejszeniem populacji świstaka zalicza się: kłusownictwo, narciarstwo i wyprawy turystów poza wyznaczonymi trasami, presja drapieżników, silne deszcze oraz spływy gruzowe.
31
Ćwiczenie 7
RQEMGts4AFebe
Zwróć uwagę na określenie statusu świstaka w wymienionych dokumentach.
„Czerwone listy” i „Czerwone księgi” to spisy gatunków uwzględniające stopień ich zagrożenia wyginięciem.
Wykres do ćwiczeń nr 8 i 9
Poniższy wykres przedstawia wyniki badań populacji kosaćca bezlistnego (Iris aphylla) w Biebrzańskim Parku Narodowym.
RMu8sPEiOgEKO1
31
Ćwiczenie 8
R1ZN9o9XBCrzy
Wniosek musi określać tendencję zmian i odnosić się do badanego gatunku.
Liczebność populacji kosaćca bezlistnego wykazuje tendencję spadkową.
31
Ćwiczenie 9
RKTarAZMMzF6C
Przypomnij sobie, czym jest pęd generatywny.
Liczba pędów generatywnych nie wpływa na liczebność populacji kosaćca bezlistnego. Wskazuje na to brak korelacji między liczbą pędów generatywnych (z rosnącymi na nich kwiatami, służącymi do rozmnażania) a liczbą wszystkich pędów (która świadczy o liczebności populacji). Wynika z tego, że kosaciec bezlistny rozmnaża się wegetatywnie.
31
Ćwiczenie 10
„Spadek liczebności kosaćca może wynikać z nasilonej konkurencji ze strony ekspansywnego gatunku trawy trzcinnika piaskowego (Calamagrostis epigejos). Biebrzańska populacja tego gatunku należy do najbardziej wysuniętych na północ i najliczniejszych w kraju. Jednakże prawdopodobnie z powodu zacienienia stanowiska w biebrzańskiej populacji kwitnie zaledwie kilka procent pędów (od 12 do 202 pędów), które nie owocują”.
Indeks górny Źródło: Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 28910 w sprawie listy gatunków chronionych roślin i zwierząt występujących na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, portal internetowy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Indeks górny koniecŹródło: Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 28910 w sprawie listy gatunków chronionych roślin i zwierząt występujących na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, portal internetowy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
R1NGk8X4Q0Iwp
Pamiętaj, że pytanie dotyczy czynnika, a nie jego braku.
Światło/nasłonecznienie. Głównym czynnikiem wpływającym na liczebność populacji kosaćca bezlistnego jest światło.