Sprawdź się
Dopasuj do opisu nazwę organizacji.
Uzupełnij oś czasu.
Zapoznaj się z fragmentem artykułu, a następnie odpowiedz na pytania.
Kres epoki kanonierekOblężenie Dien Bien Phu skłania nas nawet do szczerego żalu nad losem francuskich spadochroniarzy. Rozmieszczeni w ośmiu fortach, nazwanych jakby dla szyderstwa pięknymi imionami kobiecymi, dwa miesiące cierpieli pośrodku dżungli od śmiercionośnej artylerii i ataków wroga, od deszczu, głodu i robactwa. Wietnamczyk Giap okazał się lepszym wodzem od francuskich generałów, […] broń [jaką dysponowali Wietnamczycy] nie ustępowała zachodniej, a haubice wprost demolowały umocnienia obrońców i pasy startowe ich lotnisk. Po II wojnie światowej przeciw oddziałom kolonialnym nie występowali już w Azji buntownicy uzbrojeni w stare strzelby, dzidy i noże, ale żołnierze regularnych armii wyposażonych i wyszkolonych przez Sowietów oraz Chińczyków.
Ustal, czy doktryna sformułowana w źródle A stała się podstawą działań amerykańskich, o których mowa w źródle B.
Źródło A
Orędzie prezydenta USA Harry’ego Trumana do Kongresu z 12 marca 1947 r.W obecnym momencie światowej historii […] prawie każdy naród musi wybrać pomiędzy alternatywnymi modelami życia. Wybór często nie jest łatwy […]. Jeden z nich wyraża wolę większości i wyróżnia się istnieniem wolnych instytucji, obieralną formą rządów, wolnymi wyborami, gwarancjami poszanowania wolności osobistych, wolnością słowa i religii i wolnością od prześladowań politycznych. Drugi model jest oparty na woli mniejszości narzucanej większości siłą. Opiera się na terrorze i prześladowaniach, kontroli prasy i radia; kontrolowanych wyborach i zniesieniu wolności osobistych […]. Polityką Stanów Zjednoczonych musi być wspieranie wolnych społeczeństw, które opierają się próbom podporządkowania ich przez uzbrojone mniejszości lub opierają się presji zewnętrznej.
Źródło B
Sytuacja w Wietnamie po konflikcie koreańskimWzrost napięcia międzynarodowego od początku lat 50. zmienił […] sytuację w Indochinach. Po wojnie w Korei słabe dotąd siły Ho na północy otrzymały duże wsparcie ze strony ZSRR i Chin Ludowych. Także Waszyngton porzucił dotychczasowe przekonanie, że działania francuskie są dążeniem do przywrócenia dawnego imperium […]. Ewentualne zwycięstwo sił Ho oznaczałoby zatem kolejny triumf komunizmu na świecie. Waszyngton zaczął pomagać Francji militarnie i ekonomicznie.
Podaj trzy argumenty świadczące o tym, że cytowany tekst prezentuje ocenę sytuacji w Kambodży z punktu widzenia interesów bloku państw komunistycznych.
W cieniu świątyń Angkoru. Kambodża wczoraj i dziśPrzejściowe trudności Kambodży usiłowano wykorzystać dla wciągnięcia jej w orbitę wpływów imperialistycznych […]. Najaktywniej działał na tym polu Waszyngton, który już w 1951 roku, a więc jeszcze za francuskiego panowania, podpisał z Kambodżą układ o współpracy gospodarczej. Amerykańska „pomoc” przechodziła wówczas wprawdzie przez ręce kolonialnych władz francuskich, zaangażowanych w brudnej wojnie w Indochinach, ale otwierała dyplomacji amerykańskiej drogę do wpływów w Phnom Penh […]. Wielokrotne próby zastraszenia księcia Sihanouka niebezpieczeństwem „komunistycznej agresji” spaliły na panewce – Kambodża pozostała wierna polityce neutralności.
Spośród opisów ilustracji wybierz ten, która najlepiej oddaje charakter opisanych w poniższym tekście działań wojennych prowadzonych przez Francuzów w Algierii. Uzasadnij swój wybór.
Spirala przemocy - wojna o niepodległość AlgieriiRok 1945 stanowi cezurę obudzenia się narodu algierskiego. Niechętna reakcja Francji na żądania zamorskiej kolonii powodowała powolne radykalizowanie się jej ludności. 1 listopada 1954 nieliczna grupa zwolenników Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN) rozpoczęła pierwsze ataki na komisariaty i koszary w głównych miastach […]. Działania wojenne cechowały się wyjątkowo krwawym i zdecydowanym charakterem. Wojska francuskie w celu zdławienia oporu wprowadziły system terroru i zbiorowej odpowiedzialności wobec całego narodu algierskiego. Powszechne były masowe aresztowania, tortury, karne ekspedycje i pacyfikacje. Do kwietnia 1959 roku zginęło lub odniosło rany ponad 500 tysięcy Algierczyków, drugie tyle więziono w obozach. Z kraju uciekło ponad 300 tysięcy osób.
Interpretując elementy graficzne źródła, przedstaw jego ocenę działalności OAS.
Zapoznaj się z opisem ilustracji, interpretując elementy graficzne źródła, przedstaw jego ocenę działalności OAS.
Zapoznaj się z poniższym tekstem i wykonaj polecenia.
Zamach na de Gaulle’a i śmierć OASBilans działań OAS jest trudny do ustalenia. Szacuje się go na parę tysięcy ofiar, choć są i tacy, którzy mówią o kilkunastu tysiącach. Z perspektywy czasu paradoksalnie można powiedzieć, iż rację mieli i OAS, i de Gaulle. OAS – gdyż po uzyskaniu niepodległości Algierii (3 lipca 1962 r.) FLN [Front Wyzwolenia Narodowego] nie dotrzymał żadnych zobowiązań. Ludność europejska została zmuszona do ucieczki lub wygnana, zmasakrowano w bestialski sposób co najmniej kilkadziesiąt tysięcy […]. De Gaulle – gdyż po jego stronie stała logika historii. Algieria francuska była – bez względu na teoretyczny status prawny – tworem kolonialnym nie do utrzymania na dłuższą metę, tym bardziej kiedy już
nienawiść wrosła w serca.