Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RmimAiQC4tHbO1
Ćwiczenie 1
Uzupełnij poprawnie zdanie. Z położeniem równowagi ramki z prądem w polu magnetycznym mamy do czynienia, gdy płaszczyzna ramki jest równoległa / prostopadła do linii pola magnetycznego.
2
Ćwiczenie 2

Oblicz, ile będzie wynosił wypadkowy moment sił działających na prostokątną ramkę o wymiarach 10 cm na 20 cm, umieszczoną w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji 0,5 T, jeśli płynie w niej prąd o natężeniu I = 2 A. Płaszczyzna ramki ustawiona jest pod kątem 30° do linii pola magnetycznego. Wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.

R3mVNky1t4IMA
Rs9AF4Pr0ZNjY
Mwyp = 0,017 Nm
2
Ćwiczenie 3
RskYNy8qpGZem
Na pewną pojedynczą ramkę ustawioną w polu magnetycznym działa wypadkowy moment siły M. Ile będzie wynosił wypadkowy moment siły działający na taką samą co do rozmiarów ramkę, ustawioną w takim polu magnetycznym jak poprzedni pod takim samym kątem. Ramka jest utworzona z 10 zwojów, a prąd płynie taki sam jak poprzednio. M’ = Tu uzupełnij M
1
Ćwiczenie 4
R1XTm5AONqzVl
Uzupełnij zdanie. Maksymalna wartość wypadkowego momentu siły działającego na ramkę z prądem o ustalonym natężeniu, umieszczonej w polu magnetycznym działa wtedy, gdy kąt między ramką a liniami pola magnetycznego wynosi 0° / 90°. Zaznacz odpowiednie uzupełnienie zdania.
1
Ćwiczenie 5
RITXQKn47wg9N
Na rysunku przedstawiono kwadratową ramkę z drutu, którą umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym. W pewnym momencie w ramce popłynął prąd o kierunku jak na rysunku. W jaki sposób zachowa się ramka? Wybierz poprawną odpowiedź z poniżej wyszczególnionych możliwości:
2
Ćwiczenie 6

Rozważmy dwie ramki: jedną o bokach ab i drugą o bokach a'b', takich, że a' = a/3b' = 3b. Obie są umieszczone w tym samym polu magnetycznym i w obu płynie prąd o takim samym natężeniu.

R15FzvW5Bz9DS
Rytd1DcRRkm7o

Wyznacz wypadkowy moment sił działający na jedną i drugą ramkę. Porównaj te momenty.

2
Ćwiczenie 7
R18MnxIw3tA0M
Rysunek przedstawia ramkę z prądem umieszczoną w polu magnetycznym tak, że jej płaszczyzna tworzy kąt β z liniami pola. Wskaż takie położenie ramki, przy którym wypadkowy moment sił jest równy połowie jego maksymalnej wartości. Wybierz poprawną odpowiedź z poniżej wyszczególnionych możliwości:
2
Ćwiczenie 8

Udowodnij, że położenie ramki z prądem pokazane na rysunku jest położeniem równowagi nietrwałej (chwiejnej). W takim położeniu siły się równoważą i wypadkowy moment siły wynosi zero, ale maleńkie odchylenie od tego położenia powoduje radykalne od niego odejście. Inaczej jest w przypadku położenia równowagi trwałej, gdzie układ po niewielkim wyprowadzeniu ze stanu równowagi powraca do niego.

R29kOTBMyKLv1