Sprawdź się
Materiał źródłowy do zadań 6–7.
Źródło I
Arabia Saudyjska walczy o prawa człowieka w ONZ, ale zetnie i ukrzyżuje 20‑latkaPo przegraniu pierwszej apelacji młody aktywista z Arabii Saudyjskiej ma zostać stracony. Po jego śmierci ciało ma zostać wystawione publicznie bez głowy na krucyfiksie, do czasu, gdy zgnije.
Ali Mohammad Al Nimr został aresztowany w 2012 r., kiedy miał siedemnaście lat. Oskarżono go o udział w antyrządowych demonstracjach. Mężczyzna początkowo zaprzeczał temu, że brał udział w demonstracji, ale potem wymuszono na nim zeznania poprzez tortury.
Oskarżony początkowo przebywał w rodzinie poprawczej, kiedy skończył 18 lat przeniesiono go do więzienia i skazano na śmierć. Wobec wyroku protestują liczne organizacje zajmujące się prawami człowieka, dziennikarze itp.
Obecnie Arabia Saudyjska stoi na czele Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym celem tego międzynarodowego ciała działającego w ramach ONZ jest promowanie poszanowania praw człowieka oraz podstawowych wolności.
Źródło II
Lepsza Rada Praw Człowieka?Wśród 47 członków nowej Rady Praw Człowieka ONZ, najważniejszej międzynarodowej instytucji mającej pilnować przestrzegania tych praw, jest kilka państw krytykowanych za gwałcenie praw obywateli.
Mimo to efekt wtorkowych wyborów do instytucji mającej być najważniejszym międzynarodową ciałem pilnującym przestrzegania praw człowieka spotkał się raczej z dobrym przyjęciem organizacji broniących tych praw.
Kuba, Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Pakistan i Azerbejdżan – te sześć państw to największy problem tworzonej właśnie rady.
John Bolton, ambasador USA przy ONZ, ironicznie stwierdził, że wybór tych krajów sprawił mu radość, bo jest dowodem, że reforma systemu ochrony praw człowieka w ONZ jest nieskuteczna. O czym USA ostrzegały od dawna i przez jakiś czas groziły nawet jej blokadą.
Utworzenie rady postrzegane jest jako test tego, czy można zreformować całą ONZ. Rada zastępuje Komisję Praw Człowieka, czyli ciało, które w ostatnich latach stało się jednym z symboli nieskuteczności ONZ. W komisji zasiadały niemal wszystkie państwa znane z łamania praw człowieka i wzajemne ochraniały się przed międzynarodową krytyką. (…) Wśród członków Rady Praw Człowieka nie ma natomiast USA, które nawet nie kandydowały. Waszyngton tłumaczy swą decyzję sceptycyzmem co do skuteczności instytucji, lecz obiecuje, że jeśli rada okaże się sprawną instytucją, to w przyszłości będzie on ubiegać się o członkostwo.
Nie brakuje jednak takich, którzy nie wierzą w oficjalny powód. – Z naszych rozmów z przedstawicielami administracji wynika, że podstawową przyczyną tej decyzji była obawa przed odrzuceniem kandydatury USA przez Zgromadzenie Ogólne – twierdzi Reed Brody z Human Rights Watch. I patrząc na wynik Kuby – 135 głosów „za” – wydaje się to prawdopodobne. – Wiele państw tradycyjnie popiera w ONZ Kubę nie dlatego, że kocha Castro, ale dlatego, że takie głosy drażnią Waszyngton i dyplomaci tego kraju mówią rzeczy, które inni boją się powiedzieć głośno – dodaje Brody.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Podstawowe dokumenty prawa międzynarodowegoArtykuł 1
Państwo‑Strona Paktu, które staje się stroną niniejszego protokołu, uznaje właściwość Komitetu do przyjmowania i rozpatrywania zawiadomień pochodzących od podległych jego jurysdykcji osób twierdzących, iż stały się ofiarami naruszenia przez to Państwo‑Stronę któregokolwiek z praw wymienionych w Pakcie. Komitet nie przyjmie żadnego zawiadomienia, jeżeli dotyczy ono Państwa‑Strony Paktu, które nie jest stroną niniejszego protokołu. (…)
Artykuł 5
Komitet będzie rozpatrywał zawiadomienia otrzymane zgodnie z niniejszym protokołem, biorąc pod uwagę wszystkie pisemne informacje dostarczone mu przez osobę i przez zainteresowane Państwo‑Stronę.
Komitet nie będzie rozpatrywał żadnego zawiadomienia od osoby przed upewnieniem się, że:
a) ta sama sprawa nie jest już rozpatrywana zgodnie z inną procedurą międzynarodowych badań lub rozstrzygania sporów;
b) osoba wyczerpała wszystkie dostępne wewnątrzkrajowe środki zaradcze. Zasada ta nie ma zastosowania, w przypadkach nieuzasadnionej zwłoki w zastosowaniu tych środków.