Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Modelujesz ruch skoczka spadochronowego. Jakie efekty fizyczne trzeba brać pod uwagę?

R9aneq6WDkg8E
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/spadochroniarz-spadochron-4628308/ [dostęp 26.02.2022 r.], domena publiczna.
uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 2

Kontynuujemy tematykę zadania 1. Ile wynosi przyspieszenie skoczka spadochronowego po wyskoczeniu z samolotu i przed lądowaniem?

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 3

Jakie założenia należy przyjąć w celu modelowania gazu doskonałego? Wymień tyle z nich, ile pamiętasz.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 4

Zamierzasz modelować zjawisko utrzymywania się ciał na powierzchni wody. Jakich danych będziesz potrzebować, by określić, czy ciało (łódź, statek) będzie pływać, czy zatonie?

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 5

W celu modelowania zjawiska załamania światła na granicy wody i powietrza zamierzasz zmieniać kąt padania światła od zera do 90 stopni. Kolega mówi jednak, że to nie ma sensu, bo dla niektórych kątów światło się wcale nie załamie, tylko się odbije. Czy ma rację? Wyjaśnij to.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 6

Fazy Księżyca to bardzo wdzięczny obiekt do modelowania. W celu modelowania ustawiasz świecące Słońce (lampkę stołową), Księżyc (piłkę lub nadmuchany balon) i siebie na Ziemi (Twoje oko), po czym widzisz Księżyc taki, jak na ilustracji poniżej.

RXiJPQTfeMcIW
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R162CR1BLFULs
Gdzie w tej chwili jest Słońce, po której stronie? Możliwe odpowiedzi: 1. prawej, 2. lewej, 3. przedniej, 4. tylnej, 5. górnej, 6. dolnej
2
Ćwiczenie 7

Kontynuujemy tematykę astronomiczną. Modelujemy zaćmienie Księżyca.

RA6e5QxdjT1wF
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/ksi%c4%99%c5%bcyc-za%c4%87mienie-fazy-1099732/ [dostęp 26.02.2022 r.], domena publiczna.
RmeHrf9tJISAN
Ustaw w szeregu: Ziemię, Księżyc i Słońce w momencie zaćmienia. Masz trzy możliwości. Która wersja jest prawidłowa? Możliwe odpowiedzi: 1. Ziemia, Księżyc, Słońce, 2. Księżyc, Słońce, Ziemia, 3. Słońce, Ziemia, Księżyc
RhPzzqkNX0raS2
Ćwiczenie 8
Bardzo prosty i efektowny model przewodnictwa cieplnego składa się z dwóch, tej samej wielkości płytek, które zaczepione są w pokoju na ścianie. Jedna jest drewniana, druga metalowa. Podchodzisz i kładziesz równocześnie dłonie na płytkach: jedną dłoń na drewnianej, drugą na metalowej. Co będziesz odczuwał? Możliwe odpowiedzi: 1. Że cieplejsza jest metalowa, 2. Że cieplejsza jest drewniana, 3. Że obie są jednakowo ciepłe