Sprawdź się
Dopasuj definicje do podanych odpowiedzi.
Brak prawidłowego opisu., Głównym ośrodkiem emigracji stał się Lipsk. Powstała tam organizacja polityczna, której zadaniem było przygotowanie powstania w kraju, organizowanie sieci spiskowej i uzyskanie pomocy ze strony Francji., Organizacja o radykalnych poglądach, została założona 22 sierpnia 1795 roku w Paryżu przez Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, Józefa Dembowskiego, ks. Jędrzeja Mejera i Józefa Pawlikowskiego., Organizacja o umiarkowanych poglądach z Franciszkiem Barssem, Karolem Prozorem i Józefem Wybickim na czele, powstała w Paryżu w 1794 roku jako przedstawicielstwo insurekcji kościuszkowskiej.
Agencja | |
---|---|
Deputacja Polska | |
Centralizacja Lwowska | |
Komitet Polski |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Mazurek Dąbrowskiego(…) Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem. (…).
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Jak powstały Legiony Dąbrowskiego, o których wszyscy śpiewamy w hymnie? I czym właściwie były?Jak były zorganizowane Legiony Dąbrowskiego?
Organizacja służby w legionach i panująca w nich ideologia znajdowały się pod wyraźnym wpływem zasad i haseł rewolucji francuskiej – zgodnie z zasadą równości, kryteria oficerskiego awansu wyznaczały zasługi oraz umiejętność czytania i pisania. Wobec żołnierzy zakazane były kary fizyczne, zaś oficerowie zobowiązani byli zwracać się do nich per: „obywatelu”. Najbardziej czytelnym odniesieniem do zasad rewolucji była zdobiąca polski mundur trójkolorowa kokarda oraz napis na naramiennikach w języku włoskim głoszący: „Ludzie wolni są braćmi”. W kontekście dalszych losów legionistów hasło to brzmi jak gorzka ironia.
Inicjatywa Dąbrowskiego okazała się organizacyjnym i militarnym sukcesem. W szeregach dwóch legii polskich we Włoszech wkrótce znalazło się kilka tysięcy żołnierzy walczących u boku Francuzów w kampaniach 1797–1800. Odznaczyły się one zwłaszcza w trakcie krwawych walk z rosyjskim korpusem feldmarszałka Suworowa (bitwa nad Trebbią 17–19 VI 1799). Największą liczebność, około 15 tysięcy żołnierzy, osiągnęły one w 1800 roku po utworzeniu kolejnej polskiej formacji – tak zwanej Legii Naddunajskiej.
Szacuje się, że w latach 1797–1801 przez szeregi wspomnianych trzech legii przewinęło się łącznie około 25 tysięcy żołnierzy.
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
PamiętnikiInformacje, jakie otrzymaliśmy, jedynie bardziej szczegółowo zapoznały nas z ogromem nieszczęść. Poniżej podaję zasadnicze szczegóły pochodzące z tych informacji.
1. Wydany przez cara Piotra rozkaz stwierdzał, że żaden zesłaniec nie miał prawa do jakiejkolwiek własności, a w konsekwencji tego dekretu żołnierze garnizonu często nachodzą zesłańców w ich chatach i zabierają, co im się spodoba, i że nie ma sposobu na zapobieżenie ograbianiu zesłańców.
2. W przypadku jeśli zesłaniec ośmieli się uderzyć wolnego obywatela lub żołnierza, nawet jeśli będzie to na skutek prowokacji, zostaje skazany na śmierć głodową.
3. Żaden lojalny poddany nie ma prawa przyjmować zesłańca w swoim domu, ponieważ są oni uznani za skazanych na eliminację ze społeczności obywatelskiej.
4. Życie zostało im darowane po to, aby mogli błagać Boga o przebaczenie grzechów, i że mogą być zatrudnieni jedynie przy najgorszych pracach, aby mogli przeżyć.
Poznanie tych artykułów napełniło mnie przerażeniem i oburzeniem. „Ach tak – zawołałem do siebie – i to ma być uznanie praw człowieka, szanowanych w całej Europie!”. Ale ponieważ nie miałem zamiaru cierpliwie znosić stanu takiego niewolnictwa, informacja ta zwiększyła jedynie mój zapał i wysiłki, aby z niego się wydostać.
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
Wspomnienia z Uralu i stepów kazachskich(…) o ile wiemy, nikt z nich nie powrócił, kto by dał o tym świadectwo – ale dotychczas stoi mur kamienny, otaczający orenburską twierdzę, rękami konfederatów wzniesiony i ten wymownie świadczy, że być ich musiało niemało i że do ciężkiej pracy używani byli. (…) przed niewielu laty założony, Orenburg zagrożony był nieraz przez Baszkirów i Kirgizów, przez miejscową ludność tatarską, a jak były usposobione masy żyjące na tych przestrzeniach, najlepiej dowodzi fakt, że tam właśnie powstały i tak bardzo wzrosły bandy Pugaczowa. W walce z nimi mieliśmy mimowolnie nawet udział. Gwałtem w Syberii wcieleni do wojska konfederaci przyszli wtenczas z tamecznymi pułkami do Orenburga; 400 ich w bitwie z Pugaczowem poległo – wielu, razem z całą załogą Troicka, po wzięciu tego miasta wyrżniętych przez niego zostało.
Przyjrzyj się ilustracji i wykonaj polecenie.