Sprawdź się
Na podstawie poniższych ilustracji prezentujących ptaki grzebieniowe i bezgrzebieniowe porównaj ze sobą obie grupy, a następnie uzupełnij tabelę.
Na podstawie informacji zawartych w sekcji „Przeczytaj” dotyczących ptaków grzebieniowych i bezgrzebieniowych porównaj ze sobą obie grupy, a następnie uzupełnij tabelę.
„Poszukując zdobyczy, bociany posługują się wzrokiem, dlatego wybierają tereny o niezbyt wysokiej roślinności. Choć żerujący bocian kojarzy się zwykle z chodzącym po łące ptakiem, może on również stać nieruchomo nad brzegiem wody lub norą gryzonia, czatując na ofiarę. Ponieważ najbardziej opłacalną strategią żerowania jest zdobycie możliwie największej ilości pokarmu przy minimalnym wysiłku, ofiarą ptaków padają zwierzęta najliczniejsze i najłatwiej osiągalne. Mimo powszechnego przekonania, że najważniejszym pokarmem bocianów są żaby, stanowią one dziś jedynie uzupełnienie bocianiej diety. Wynika to prawdopodobnie z faktu wyraźnego ograniczenia miejsc rozrodu i występowania płazów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W przypadku szczególnej obfitości jakiegoś rodzaju pożywienia ptaki szybko dostosowują się do sytuacji i przestawiają na nową, łatwą zdobycz. Tak dzieje się na przykład w „latach mysich”, kiedy masowo występują gryzonie. Stanowią one wówczas dominujący składnik diety bocianów, a para ptaków wychowuje przeciętnie przynajmniej o jedno młode więcej”.
Indeks górny Źródło: Fundacja Przyrodnicza PRO NATURA, „Żerowisko i pokarm bociana białego”, artykuł dostępny na portalu www.bociany.pl. Indeks górny koniecŹródło: Fundacja Przyrodnicza PRO NATURA, „Żerowisko i pokarm bociana białego”, artykuł dostępny na portalu www.bociany.pl.