Pokaż ćwiczenia:
R1Fzc0fTof8PZ1
Ćwiczenie 1
Wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Fala podłużna to fala, która rozchodzi się w ośrodku po liniach prostych., 2. Fala poprzeczna to fala, która rozchodzi się w poprzek ośrodka., 3. Fala podłużna to fala, która rozchodzi się w kierunku równoległym do kierunku drgań cząsteczek ośrodka., 4. Fala poprzeczna to fala, która rozchodzi się kierunku prostopadłym do kierunku drgań cząsteczek ośrodka.
Rf75huJHWngkz1
Ćwiczenie 2
Polaryzacja światła to zjawisko świadczące o tym, że światło jest falą Możliwe odpowiedzi: 1. podłużną., 2. poprzeczną.
R1EWn398QP2zp1
Ćwiczenie 3
Uzupełnij poprawnie poniższe zdanie. Światło jest falą 1. tylko w ośrodku materialnym, 2. elektromagnetyczną, 3. spolaryzowaną, 4. w próżni, która może rozchodzić się 1. tylko w ośrodku materialnym, 2. elektromagnetyczną, 3. spolaryzowaną, 4. w próżni.
R1NlBoeRiZuIY1
Ćwiczenie 4
Wybierz prawdziwe stwierdzenie: Możliwe odpowiedzi: 1. Światło spolaryzowane, to taka fala elektromagnetyczna, której wektor pola elektrycznego jest równoległy do kierunku rozchodzenia się fali., 2. W świetle spolaryzowanym drgania wektora pola elektrycznego odbywają się w jednym kierunku, prostopadłym do kierunku rozchodzenia się fali.
2
Ćwiczenie 5

Zaproponuj doświadczenie, w którym odróżnisz światło spolaryzowane od niespolaryzowanego, dysponując tylko jednym polaryzatorem.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 6

Od okładki podręcznika odbija się światło niespolaryzowane. Część światła przechodzi przez polaryzator. Wyjaśnij, dlaczego obraz okładki w polaryzatorze jest nieco ciemniejszy niż w pozostałej części.

R1BTyjzQNrzBn
Źródło: dostępny w internecie: https://sklep.wsip.pl/produkty/fizyka-podrecznik-klasa-1-zakres-podstawowy-reforma-2019-183093/ [dostęp 4.03.2022 r.].
uzupełnij treść
R1UE97NESc7Y11
Ćwiczenie 6
Wybierz odpowiedź poprawną. Jeżeli na pojedynczy polaryzator pada fala całkowicie niespolaryzowana to obrót polaryzatora w płaszczyźnie prostopadłej do padającej fali spowoduje: Możliwe odpowiedzi: 1. Cykliczne zmniejszenie i wzmocnienie natężenia światła przechodzącego przez polaryzator., 2. Zmniejszenie natężenia światła przechodzącego przez polaryzator., 3. Wzmocnienie natężenia światła przechodzącego przez polaryzator., 4. Nie zmieni natężenia światła przechodzącego przez polaryzator.
1
Ćwiczenie 7

Na rysunku pokazane są dwa polaryzatory. Gdy jeden z nich obrócono o 90Indeks górny 0 w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, światło przechodzące przez oba polaryzatory zostało wygaszone. Odpowiedz, jaki byłby skutek obrotu polaryzatora o 90Indeks górny 0 w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.

RteJ2lnz31YIr
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 8

Na rysunku pokazane są dwa polaryzatory. Gdy jeden z nich obrócono o 45Indeks górny 0 w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, światło przechodzące przez oba polaryzatory zostało wygaszone. Odpowiedz, jaki byłby skutek obrotu polaryzatora o 45Indeks górny 0 w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.

R1dKHHJpO2Hdy
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
uzupełnij treść