Daltonizm (inaczej: ślepota barw) polega na zaburzeniu rozpoznawania barw – głównie czerwonej i zielonej. Mutacje powodujące tę chorobę dotyczą genów odpowiedzialnych za syntezę światłoczułych barwników znajdujących się w czopkach. Barwniki te są wrażliwe na fale o odpowiedniej długości. Przyczyną daltonizmu jest allel recesywny d genu umiejscowionego w chromosomie X. Allel dominujący D tego samego genu warunkuje prawidłowe postrzeganie barw.
Fenotypowo zdrowy mężczyzna posiada genotyp X indeks górny duża litera D Y. Kobieta będąca nosicielką allelu daltonizmu ma genotyp X indeks górny duża litera D X indeks górny mała litera D. Krzyżówka prezentująca genotypy pokolenia potomnego tej pary przedstawia się następująco. W kolumnach oznaczono allele matki. W pierwszej kolumnie znajduje się allel X indeks górny duża litera D. W kolumnie drugiej znajduje się allel X indeks górny mała litera D. W wierszach oznaczono allele ojca. W pierwszym wierszu znajduje się allel X indeks górny duża litera D. W drugim wierszu znajduje się allel Y. W wyniku krzyżówki otrzymujemy cztery genotypy: X indeks górny duża litera D X indeks górny duża litera D. X indeks górny duża litera D X indeks górny mała litera D. X indeks górny duża litera D Y. X indeks górny mała litera D Y. Przekłada się to na cztery różne fenotypy, kolejno: Zdrowa dziewczynka, dziewczynka będąca nosicielką allelu daltonizmu, zdrowy chłopiec, chłopiec daltonista.
RQat0Xim2twsE2
Ćwiczenie 5
21
Ćwiczenie 6
R1DYl4cYElbAC
R10eb1BxtEZiY
R13sUHC4sycO2
2
Ćwiczenie 6
RG53quvUZNgPo
31
Ćwiczenie 7
1
RMWdLHCYbbvpT
R1GbIooHjW792
R1dLE1O2F3cUi
Daltonizm objawia się niemożnością rozróżniania barw z powodu braku niezbędnego białka kodowanego przez allel dominujący genu o symbolu D. U ludzi jest to recesywna cecha sprzężona z płcią. Kobieta, która jest nosicielką genu daltonizmu, ma dzieci z mężczyzną, który jest daltonistą. Udziel odpowiedzi na poniższe pytania.
RYAuXwyPIfwaC
RXcElGR6mJkVU
Zastanów się, z którym genem sprzężona jest choroba lub nosicielstwo – X czy Y. Po uzupełnieniu krzyżówki genowej zastanów się, które genotypy z pokolenia dzieci to mężczyźni, a spośród nich wybierz te genotypy, które będą wskazywały na chorobę.
c) Prawdopodobieństwo wynosi 25%. Genotyp chorego syna to XIndeks górny ddY.
31
Ćwiczenie 8
U kotów jedna para alleli (B i b) warunkująca barwę sierści jest sprzężona z płcią. Ruda barwa sierści jest warunkowana przez allel B (XIndeks górny BB), natomiast barwa czarna – przez allel b (XIndeks górny bb). Osobniki heterozygotyczne mają barwę szylkretową (część włosów jest czarnych, część – rudych).
R1cfOLgFS6bOy
2. Narysuj krzyżówkę genetyczną rodziców z powyższego przykładu:
R1F2vZpERZSUN
1. Zastanów się, jaki genotyp posiada szylkretowe kocię i jakiej może być płci.
2. Zastanów się, jaki jest genotyp samca, a jaki samicy. Zauważ, że wśród potomstwa był osobnik szylkretowy.
1. Nie mogą się pojawić, ponieważ szylkretowa barwa sierści pojawia się u heterozygoty – wymaga obecności obu alleli B i b. Mogą one występować jednocześnie tylko u samic, ponieważ samce wraz z jednym chromosomem X otrzymują tylko jeden z tych alleli – nigdy nie występują u nich oba allele jednocześnie.
2.
R4KjRHAQ09HXU
31
Ćwiczenie 9
Rdbw2doRuFVYq3
Narysuj krzyżówkę genetyczną. Pamiętaj, że u kur domowych samica jest heterozygotyczna (jej genotyp to ZW).