Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RemTUmci5zpz31
Ćwiczenie 1
Wybierz zdania fałszywe:
Możliwe odpowiedzi:
1. Wynikiem iloczynu wektorowego wektorów jest zawsze wektor.
2. Wynikiem iloczynu skalarnego wektorów jest zawsze wektor.
3. Wynikiem mnożenia wektora przez skalar jest zawsze wektor.
4. Iloczyn wektorowy jest przemienny.
R10cyoWqR1wev1
Ćwiczenie 2
Wybierz zdanie prawdziwe:
Możliwe odpowiedzi:
1. Kierunek wektora będącego wynikiem iloczynu wektorowego wyznaczamy metodą śruby prawoskrętnej.
2. Kierunek wektora będącego wynikiem iloczynu wektorowego wyznaczamy metodą śruby lewoskrętnej.
3. Zwrot wektora będącego wynikiem iloczynu wektorowego wyznaczamy metodą śruby prawoskrętnej.
4. Zwrot wektora będącego wynikiem iloczynu wektorowego wyznaczamy metodą śruby lewoskrętnej.
1
Ćwiczenie 3
RTc11jKpmK43v
Do końca pręta w odległości 2m od osi obrotu przyłożono prostopadle siłę o wartości 2N, prostopadle do pręta. Wartość wektora momentu tej siły wynosi (wybierz poprawną odpowiedź):
Możliwe odpowiedzi:
pierwsza. 4 Nm
druga. -4 Nm
trzecia. 2 Nm
czwarta. -2 Nm
2
Ćwiczenie 4
RHGP79Eqlp92j2
Rysunki przedstawiają dwa możliwe ustawienia wektora prostopadłego do płaszczyzny. Na lewym rysunku narysowano dwa prostopadłe czarne wektory jeden oznaczony małą czarną literą x ze znaczkiem wektora ponad nią a drygi małą czarną literą y ze znaczkiem wektora ponad nią. Wektor x na rysunku skierowany jest w prawo a wektor y w głąb rysunku. Płaszczyznę, w której znajdują się wektory x i y pomalowano na niebiesko. Prostopadle do tej płaszczyzny, pionowo do góry, wyprowadzono niebieski wektor oznaczony małą czarną literą z ze znaczkiem wektora ponad nią. Wszystkie trzy wektory mają wspólny punkt przyłożenia oznaczony czarną cyfrą zero. Na prawym rysunku narysowano dwa prostopadłe czarne wektory jeden oznaczony małą czarną literą x ze znaczkiem wektora ponad nią a drygi małą czarną literą y ze znaczkiem wektora ponad nią. Wektor x na rysunku skierowany jest w prawo a wektor y w głąb rysunku. Płaszczyznę, w której znajdują się wektory x i y pomalowano na niebiesko. Prostopadle do tej płaszczyzny, pionowo do dołu, wyprowadzono niebieski wektor oznaczony małą czarną literą z ze znaczkiem wektora ponad nią. Wszystkie trzy wektory mają wspólny punkt przyłożenia oznaczony czarną cyfrą zero.
Rpb7U22NC0wIs2
Ćwiczenie 5
Poniżej przedstawiono opis kilku wielkości fizycznych: - pęd jest równy iloczynowi masy i wektora prędkości, - moment pędu jest równy iloczynowi wektorowemu wektora wodzącego oraz wektora pędu, - moment bezwładności punktu materialnego jest iloczynem masy tego punktu oraz kwadratu jego odległości od osi obrotu, - praca jest równa iloczynowi skalarnemu wektora siły oraz wektora przemieszczenia. Pogrupuj powyższe wielkości określając czy są to wielkości wektorowe czy skalarne.

1. Wielkości wektorowe
2. Wielkości skalarne

Możliwe odpowiedzi:
a. moment bezwładności,
b. moment pędu,
c. praca,
d. pęd.
2
Ćwiczenie 6
RM6m1mwI1gd0J2
Chłopiec siedzi na huśtawce-równoważni. Waży on 10 kg i działa na huśtawkę siłą 98 N skierowaną pionowo w dół. Odległość od punktu podparcia wynosi 1 m. Wskaż właściwą wartość momentu siły, jakim chłopiec działa na huśtawkę.
Możliwe odpowiedzi:
1. |M|=98Nm
2. |M|=10Nm
3. |M|=-98Nm
4. |M|=-10Nm
3
Ćwiczenie 7
RRHZelQTmbzwm
Chłopiec siedzi na huśtawce-równoważni, w odległości 1 m od punktu podparcia. Wskaż właściwy kierunek momentu siły, z jakim chłopiec działa na huśtawkę.
Możliwe odpowiedzi:
1. Moment siły jest skierowany pionowo w górę.
2. Moment siły jest skierowany pionowo w dół.
3. Moment siły jest skierowany poziomo prostopadle do huśtawki.
4. Moment siły jest skierowany poziomo równolegle do huśtawki.
3
Ćwiczenie 8
RYG7kHbKApeGF
Rysunek przedstawia przewodnik z prądem, który przenika jednorodne pole magnetyczne. Na rysunku widać serię poziomych równo odległych od siebie linii jednorodnego pola magnetycznego o indukcji magnetycznej oznaczonej na rysunku duża niebieską literą B ze znaczkiem wektora nad nią. Wektor indukcji skierowany jest wzdłuż linii pola w prawo na co wskazują zaznaczone na tych liniach niebieskie strzałki. Na rysunku wrysowano prostoliniowy przewodnik z prądem oddziałujący z polem magnetycznym, za pomocą czarnej ciągłej linii, nachylony w stosunku do linii pola magnetycznego pod kątem równym trzydzieści stopni co na rysunku pokazano kolorem czarnym. Przepływ prądu przez przewodnik zaznaczono czarną strzałką i dużą czarną literą I. Pogiętą część przewodnika, która nie oddziałuje z polem magnetycznym, znajdującą się po obu stronach prostoliniowej części oddziałującej z polem, narysowano czarną linią przerywaną. Na rysunku przedstawiono też czerwony wektor przepływu prądu, równoległy do przewodnika, oznaczony dużą czerwoną literą I ze znaczkiem wektora nad nią. Wektor ten jest skierowany w stronę prawego górnego rogu ekranu.