Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Dokończ zdania – odpowiedzi wybierz spośród podanych.

RAeL37e9hzfYO
Gladiatorzy walczyli na scenie: Możliwe odpowiedzi: 1. amfiteatru., 2. term., 3. forum., 4. mauzoleum.
Ry6ub9D7coB1G
Powstanie Spartakusa było w państwie rzymskim: Możliwe odpowiedzi: 1. pierwszym powstaniem niewolników., 2. pierwszym buntem niewolników., 3. ostatnim powstaniem niewolników., 4. ostatnim buntem niewolników.
11
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z poniższą ilustracją i odpowiedz na pytanie.

RD33e4EzlcwDs
Mozaika przedstawia retiariusa (gladiatora z siecią) o imieniu Kalendio walczącego z secutorem (uzbrojonym w miecz i tarczę) Astyanaxem.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
R1dC7oZdNZdL9
Jaką funkcję na arenie pełnił mężczyzna w białej tunice? Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 3

Zapoznaj się z poniższą ilustracją i wykonaj polecenie.

Ru6aP5REDbeLc
Rzeźba przedstawiająca Spartakusa.
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.
R10ALbdbFhsdS
Wyjaśnij, w jaki sposób artyści przedstawiają cel walki Spartakusa? (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 4

Na podstawie mapy rozstrzygnij, czy przedstawia ona trasę marszu armii Spartakusa. W uzasadnieniu podaj dwa argumenty.

R1bH8bCUragxm
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie J.M. Roberts, Pierwsi ludzie pierwsze cywilizacje, Łódź 1986, s. 299, licencja: CC BY-SA 3.0.
R2FpRJO6sDGkX
Jaka była trasa przemarszu wojsk Spartakusa podczas powstania?
21
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.

Appian z Aleksandrii Historia rzymska

[…] ze 120 000 piechoty ruszył pospiesznie na Rzym, przy czym nie przyjmował żadnych zbiegów, mimo że się tłumnie do niego zgłaszali. Konsulowie stawili mu czoło ponownie na obszarze Picenum i doszło znowu do wielkiej bitwy, która i tym razem zakończyła się klęską Rzymian. [On] zrezygnował jednak z marszu na Rzym rozumując, że jeszcze nie potrafi mu sprostać, gdyż nie całe jego wojsko było należycie uzbrojone. Nie połączyło się bowiem z nimi żadne miasto, lecz byli to tylko niewolnicy, zbiegowie i różna zbieranina.

c Źródło: Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, t. ks. XIII–XVII (Wojny domowe), (wydanie elektroniczne), s. 72–74.
R1Y2GLmU5eSIT
Dokończ zdanie: Tekst dotyczy wydarzeń w państwie rzymskim w okresie (tu uzupełnij). Możliwe odpowiedzi: 1. zakładania miasta Rzym, 2. początków panowania Etrusków w Italii, 3. królestwa za panowania Tarkwiniusza Pysznego., 4. republikańskich rządów Senatu i konsulów.
211
Ćwiczenie 6

Przeczytaj tekst źródłowy i wykonaj polecenia.

Appian z Aleksandrii Historia rzymska

Trzeci już rok wlokła się ta straszna wojna, z której śmiano się początkowo i którą lekceważono, jako że walczono z gladiatorami. Wszystkich ogarnął taki strach, że kiedy zapowiedziano wybory nowych pretorów, nikt się nie zgłaszał, aż dopiero […], wyróżniający się wśród Rzymian pochodzeniem i bogactwem, przyjął dowództwo. Ruszył on na Spartakusa z sześciu nowymi legionami, a przybywszy na miejsce przejął także dwa legiony konsulów. Ponieważ te wielekroć poniosły klęskę, więc natychmiast zarządził losowanie i dziesiątą ich część kazał stracić.

c Źródło: Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, t. ks. XIII–XVII (Wojny domowe), (wydanie elektroniczne), s. 72–74.
Rt1lJt8vnaNTC
Rozstrzygnij, czy obydwa źródła tekstowe dotyczą tej samej postaci. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do treści obu źródeł. (Uzupełnij).
RJruflqMFitw1
2. Wyjaśnij różnicę w rozumieniu związku frazeologicznego “zdziesiątkowany oddział” współcześnie a w czasach rzymskich. (Uzupełnij).
311
Ćwiczenie 7

Rozstrzygnij, który z tekstów źródłowych opisuje wydarzenia wcześniejsze. Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do treści obu źródeł.

Źródło A

Plutarch z Cheronei Żywoty sławnych mężów

Po takiej zmianie nastroju u ludzi pomaszerował z nimi na wroga. […] U cieśniny zastał okręty cylicyjskich piratów. Przystąpił więc do przerzucenia dwóch tysięcy ludzi na Sycylię, by tam na nowo rozognić wojnę niewolników, od dłuższego czasu gasnącą i potrzebującą nowego podpału. Ale piraci, uzgodniwszy z nim sprawę, wzięli zapłatę i zawodząc go odpłynęli.

c3 Źródło: Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, (wydanie internetowe), s. 160–163.

Źródło B

Appian z Aleksandrii Historia rzymska

W tym samym czasie na terenie Italii, w Kapui, gdzie dla celów widowiskowych szkolono gladiatorów, wystąpił Trak […]. Kiedyś wojował on z Rzymianami i dostał się do niewoli, po czym sprzedano go do szkoły gladiatorów. Przekonał tu około 70 towarzyszy niedoli, że lepiej narażać życie dla zdobycia wolności aniżeli dla popisywania się na widowisku, przemógł wraz z nimi straże i zbiegł. Uzbroiwszy się w laski i sztylety, które odebrali jakimś podróżnym, schronili się na górę Wezuwiusz […].

c4 Źródło: Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, t. ks. XIII–XVII (Wojny domowe),, (wydanie elektroniczne), s. 72–74.
R19CpMoYjfiYu
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
311
Ćwiczenie 8

Zapoznaj się z podanymi źródłami i wykonaj polecenia.

Źródło 1

Plutarch, Żywoty sławnych mężów [fragment]

W pewnym czasie Cezar przybył do miasta Luki na spotkanie z wielu znakomitymi Rzymianami. Tam Pompejusz i Krassus na osobnym z nim spotkaniu postanowili energiczniej zabrać się do dzieła i cały rząd przejąć w swoje ręce: Cezar ma pozostać przy dotychczasowym dowództwie wojskowym, a Pompejusz i Krassus przejmą dowództwo i wojska na innych frontach […].

c5A. Paner, J. Iluk, Na tabliczce, papirusie i pergaminie. Źródła historyczne. Starożytność. Średniowiecze, Koszalin 1997, s. 76.

Źródło 2

Plutarch, Żywoty sławnych mężów [fragment]

Zbiegli niewolnicy nabrali pewności siebie i nie myśleli już dalej stronić od bitwy i słuchać dowództwa. W drodze uzbrojeni otoczyli dowództwo kołem i zmusili je do marszu przez Lukanię z powrotem, na Rzymian! Śpieszno im było taki sam los zgotować Krassusowi. Donoszono bowiem, że już nadchodzi Pompejusz, i przy wyborach wielu liczyło na to, że na niego czeka zwycięstwo w tej wojnie; kiedy nadejdzie, zaraz się do niej zabierze, kładąc jej kres.

c6Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, s.160-163, (wydanie internetowe).
R2udCurAvUvxN
Rozstrzygnij, czy sytuacja opisana we fragmencie 2. była skutkiem wydarzeń opisanych we fragmencie 1. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).