Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Inspiracje chrześcijańskie w działalności Konrada Adenauera – współtwórcy powojennych Niemiec i dzisiejszej Unii Europejskiej(…) wywodząc z etyki chrześcijańskiej wymóg spełniania „służebnej” roli państwa wobec osoby ludzkiej. Stanowienie prawa przez aparat państwowy nie może wynikać jedynie z determinacji rządzących, gdyż są one ograniczane przez pewne wyższe wartości i zasady. „Państwo musi opierać się na Bogu – stwierdzał Adenauer – każdy w systemie państwowym ponosi odpowiedzialność we własnym sumieniu i przed Bogiem”.
Poszukiwał wartości bardziej trwałych niż konstrukcje polityczne, znajdując oparcie w wartościach religijnych. Dawał wyraz przeświadczeniu, iż fundamenty cywilizacyjne państw i narodów;
(…) opierają się na wspólnej podwalinie: duchu Greków, Rzymian oraz chrześcijaństwie. Różnorodność w tym, co swoiste, a mimo to wspólność w tym, co fundamentalne, stanowią najważniejsze rysy Europy”.
Źródło: Benon Gaziński, Inspiracje chrześcijańskie w działalności Konrada Adenauera – współtwórcy powojennych Niemiec i dzisiejszej Unii Europejskiej, dostępny w internecie: cejsh.icm.edu.pl [dostęp 3.02.2021 r.].
Zdaniem Konrada Adenauera sposób sprawowania rządów w państwach demokratycznych powinien… Możliwe odpowiedzi: 1. być niezależny od wszelkich wartości i opierać się na woli politycznej., 2. spełniać rolę służebną wobec obywatela i tworzyć warunki jego współuczestnictwa w sprawowaniu władzy., 3. wprowadzać do prawa państwowego elementy prawa kanonicznego., 4. opierać się na normach i wartościach wynikających z judeochrześcijańskiej i antycznej tradycji Europy.
Dokończ zdanie.
Zdaniem Konrada Adenauera sposób sprawowania rządów w państwach demokratycznych powinien…
- być niezależny od wszelkich wartości i opierać się na woli politycznej.
- spełniać rolę służebną wobec obywatela i tworzyć warunki jego współuczestnictwa w sprawowaniu władzy.
- wprowadzać do prawa państwowego elementy prawa kanonicznego.
- opierać się na normach i wartościach wynikających z judeochrześcijańskiej i antycznej tradycji Europy.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Nowy program CDUNowy program partyjny niemieckich chrześcijańskich demokratów nosi tytuł: „Wolność i bezpieczeństwo – wartości podstawowe dla Niemiec”. Stanowi on modyfikację poprzedniego programu CDU z roku 1994. Kreśli między innymi bardziej nowoczesny obraz rodziny, odwołuje się do kontrowersyjnego pojęcia „kultury przewodniej”, postuluje wprowadzenie możliwości włączenia żołnierzy sił zbrojnych do akcji służących ochronie bezpieczeństwa wewnętrznego. W swoim nowym programie partyjnym CDU wypowiada się przeciwko pełnemu członkostwu Turcji w Unii Europejskiej oraz domaga się przedłużenia okresu eksploatacji elektrowni atomowych w kraju.
Źródło: Nowy program CDU, dostępny w internecie: dw.com [dostęp 3.03.2020 r.].
Zaznacz, które stwierdzenie jest prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
W nowych założeniach programowych CDU wprowadza elementy ograniczające prawa imigrantów do realizowania własnych tradycji kulturowych. | □ | □ |
W nowym programie CDU zakłada konieczność rozwoju społeczeństwa multikulturowego i poszerzenia praw imigrantów. | □ | □ |
Zdaniem członków CDU konieczne jest wyznaczenie dłuższego okresu na transformację energetyczną Niemiec. | □ | □ |
Zgodnie z założeniami programowymi niemieccy chadecy promują tradycyjny model rodziny, ograniczając prawa osobom żyjącym w nieformalnych związkach. | □ | □ |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Wiem, że jest lęk przed islamem. Ale jesteśmy partią, która ma w nazwie C (CDU – Unia Chrześcijańsko‑Demokratyczna). A ilu z was śpiewa jeszcze kolędy na Boże Narodzenie? Czy może śpiewacie tra la la albo coś w tym stylu? Ilu kolęd nauczymy nasze dzieci i wnuki? Kopiujmy nuty kolęd i zaprośmy kogoś, kto umie grać na flecie. Mówię to poważnie. Inaczej stracimy naszą chrześcijańską tradycję.
Źródło: Angela Merkel. Cytat za: Jacek Żakowski, Zdziwienie i korzenie, dostępny w internecie: wyborcza.pl [dostęp 3.03.2020 r.].
Kanclerz Angela Merkel uważa, że na zagrożenie islamem należy zareagować przez… Możliwe odpowiedzi: 1. ograniczenie liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki., 2. przymusową asymilację religijną obywateli innego wyznania., 3. świadome kultywowanie tradycji chrześcijańskich przez Niemców., 4. szukanie podobieństw między kulturą chrześcijańską i kulturą islamu i tworzenie eklektycznych norm społecznych i religijnych.
Dokończ zdanie.
Kanclerz Angela Merkel uważa, że na zagrożenie islamem należy zareagować przez…
- ograniczenie liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
- przymusową asymilację religijną obywateli innego wyznania.
- świadome kultywowanie tradycji chrześcijańskich przez Niemców.
- szukanie podobieństw między kulturą chrześcijańską i kulturą islamu i tworzenie eklektycznych norm społecznych i religijnych.
Zapoznaj się z materiałami źródłowymi i wykonaj polecenia.
Źródło I
Endgultiges Ergebnis der BundestagswahlWybory [w 2013 r. – dop. red.] po raz trzeci wygrała CDU/CSU, zdobywając 41,5%. Dotychczasowemu koalicjantowi partii chadeckich, liberalnej FDP, nie udało się przekroczyć 5–procentowego progu wyborczego. Z wynikiem 4,8% liberałowie nie dostali się do Bundestagu po raz pierwszy w historii RFN. Stosunkowo wysoki wynik zanotowała nowa lista AfD, ale też była bardzo blisko przekroczenia pułapu 5%, co FDP. Zarówno FDP, jak i AfD zdobyły bardzo podobne poparcie.
Źródło: Endgultiges Ergebnis der Bundestagswahl, dostępny w internecie: bundeswahlleiter.de [dostęp 3.03.2020 r.].
Źródło II
Wybory 2017 w Niemczech
-
partia : CDU/CSU
wynik_wyborczy_(%) : 33
-
partia : SPD
wynik_wyborczy_(%) : 20.5
-
partia : AfD
wynik_wyborczy_(%) : 12.6
-
partia : FDP
wynik_wyborczy_(%) : 10.7
-
partia : Lewica
wynik_wyborczy_(%) : 9.2
-
partia : Zieloni
wynik_wyborczy_(%) : 8.9
-
partia : pozostałe
wynik_wyborczy_(%) : 5.1
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Metoda chadecka – propozycja na trudne czasy?Metoda ruchu chadeckiego, w najprostszym ujęciu, opiera się na kilku zasadach regulujących życie społeczne. Przypomnijmy najważniejsze z nich, na które wskazuje Kompendium Nauki Społecznej Kościoła.
Zasada dobra wspólnego rozumiana jest jako „suma tych warunków życia społecznego, które pozwalają bądź to grupom, bądź poszczególnym jego członkom pełniej i szybciej osiągnąć ich własną doskonałość”.
Zasada pomocniczości (subsydiarności) jest fundamentalna dla obywatelskiego zaangażowania i wzrastania demokracji, leżąca także u źródeł rozwoju samorządności. Oznacza, że wszystkie społeczności wyższego szczebla powinny przyjąć postawę pomocy i wspierania wobec najmniejszych społeczności nastawioną na ich rozwój i podmiotowość.
Zasada solidarności wynika z równości i ze społecznej natury człowieka oraz wzajemnych więzów niezbędnych do szczęśliwego istnienia bez względu na pochodzenie. Jest bezpośrednim uzupełnieniem zasady dobra wspólnego i pociąga „większą świadomość długu zaciągniętego przez ludzi wobec społeczeństwa, w które są włączeni”.
Źródło: Konrad Ciesiołkiewicz, Metoda chadecka – propozycja na trudne czasy?, dostępny w internecie: klubjagiellonski.pl [dostęp 3.03.2020 r.].
Zapoznaj się z ilustracją i wykonaj polecenie.

Zaznacz, które stwierdzenie jest prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
Ilustracja przedstawia charakterystyczną dla chadeków ideę indywidualizmu. | □ | □ |
Na ilustracji przedstawiona jest zasada równości i społecznej natury człowieka, którą spotykamy w założeniach doktryny chrześcijańsko-demokratycznej. | □ | □ |
Autor ilustracji zwraca uwagę na znaczenie zasady dobra wspólnego, która zdaniem chadeków, powinna charakteryzować społeczeństwa. | □ | □ |
Ważnym elementem doktryny chadeckiej, widocznym na ilustracji, jest subsydiarność. | □ | □ |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Program Europejskiej Partii Ludowej103. Ludzie są wolni, odpowiedzialni i współzależni, a zatem biorą udział w budowie i ulepszaniu społeczeństwa.
104. Wolność jest wpisana w naturę człowieka. Oznacza to, że każda osoba ma prawo i obowiązek ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swoje czyny, a także współdzielenia odpowiedzialności za integralność tworzonego świata wobec swoich sąsiadów i Ziemi.
105. Postęp jest wynikiem wielu prób osiągnięcia dobra wspólnego różnymi drogami, metodą prób, błędów i dialogu. Człowiek, który jest z natury omylny, nie może od razu poznać prawdy. W związku z tym należy uznać za niemożliwe opracowanie, a tym bardziej wprowadzenie w życie, koncepcji społeczeństwa idealnego, wolnego od cierpień i konfliktów. Odrzucamy wszelkie formy totalitaryzmu opierające się na takim dążeniu. Każdy człowiek może posiadać i zmieniać własną koncepcję dobra, a także dążyć do jej wypracowania. Ustrój demokratyczny z równym szacunkiem i troską traktuje osoby mające odmienne koncepcje dobra, pod warunkiem że wyrażają je zgodnie z wartościami tolerancji i demokracji.
Źródło: Program Europejskiej Partii Ludowej, dostępny w internecie: psl.pl [dostęp 3.03.2020 r.].