Jakie jest stężenie jonów wodorotlenkowych w soku żołądkowym, skoro jego pH wynosi 2? Wykonaj odpowiednie obliczenia.
R1IEOY1azwKZH
RMLqjXl3CQvtH
Skorzystaj z zależności:
Z iloczynu jonowego wody wiemy, że , a więc:
Korzystamy z zależności :
Stężenie jonów wodorotlenowych w soku żołądkowym wynosi 10Indeks górny -12-12.
31
Ćwiczenie 7
Dokonano pomiaru pH wody destylowanej w temperaturze 25°C. Następnie przez 1 wody przepuszczono 0,1 mola gazowego HCl. Oblicz, o ile jednostek zmieni się pH powstałego roztworu, zakładając, że cały chlorowodór został pochłonięty przez roztwór.
R1XTxJ6pppB9q
RqJ0dN6tsWDXJ
pH wody wynosi 7. Oblicz pH roztworu o stężeniu 0,1 .
Woda destylowana w temperaturze 25°C ma odczyn obojętny i pH =7. Po dodaniu powstaje roztwór, w którym stężenie jonów wodorowych rośnie. dysocjuje całkowicie i stężenie jonów jest równe stężeniu kwasu.
Wartość pH kwasu:
Różnica pH:
Wartość pH powstałego roztworu zmieni się o 6 jednostek.
31
Ćwiczenie 8
Enzymy są rodzajem katalizatorów, które mają zdolność do przyspieszania reakcji chemicznych w organizmie. Ich aktywność zależy w dużym stopniu od parametrów środowiskowych, do których zaliczyć można temperaturę oraz pH. Zależność szybkości reakcji enzymatycznej od pH można przedstawić za pomocą wykresu, w którym najważniejszym punktem jest maksimum krzywej (wartość optymalna pH). W tym punkcie aktywność enzymu jest najwyższa.
Indeks górny /Opracowano na podstawie: www.wikipedia.pl/ Indeks górny koniec/Opracowano na podstawie: www.wikipedia.pl/
R20omWjT6uppu
W zależności od rodzaju enzymu, maksimum jego aktywności może leżeć w różnym zakresie na skali pH. Aktywność enzymatyczną mogą wykazywać w środowisku kwaśnym (np. pepsyna w pH 1,5 – 2,7; fosfataza kwaśna pH 4 - 6), zasadowym (trypsyna, chymotrypsyna – pH 7 – 9; fosfataza zasadowa pH 8 - 9) lub obojętnym (dehydrogenaza mleczanowa pH 7,2; kinaza pirogronianowa pH 7,4).
Narysuj wykres zależności szybkości reakcji enzymatycznej od pH dla pepsyny i oblicz przybliżone stężenie jonów wodorowych w układzie o optymalnym pH. Oceń zmianę aktywności tego enzymu po umieszczeniu go w roztworze o pH= 12.
RNp2IHwX5ARCD
R1VmR2g8eUppj
Ra6rm5xpl1C8F
Pepsyna wykazuje aktywność enzymatyczną w zakresie pH 1,5 – 2,7.
R1CSPMc15cSsi
Pepsyna wykazuje aktywność enzymatyczną w zakresie pH 1,5 – 2,7. Optymalne pH można wskazać dla pH równego 2, stąd stężenie jonów oksoniowych wynosi:
Po umieszczeniu pepsyny w pH = 12 ulega ona całkowitej denaturacji.