Sprawdź się
Na podstawie zamieszczonego niżej fragmentu opracowania wyjaśnij, dlaczego w latach 20. IV w. Konstantyn poważnie rozważał utworzenie nowej stolicy cesarstwa na terenach starożytnego miasta Troi.
EneaszEneasz […] z płonącej Troi uszedł z żoną Kreuzą (zginęła w czasie ucieczki) i synem Askaniuszem, wyniósł też na barkach swego starego ojca; po latach tułaczki osiadł w Lacjum (Italia); główny bohater Eneidy, uważany za protoplastę Rzymian i wcielenie cnót rzymskich […].
Zapoznaj się z interpretacjami, a następnie wybierz jedną z nich i uzasadnij swój wybór.
Interpretacja 1. Na rewersie ukazana jest wilczyca karmiąca dwoje dzieci. Są to Romulus i Remus. Moneta została wybita po oficjalnym poświęceniu Konstantynopola (330 r.), może to więc oznaczać, że jej celem było przypomnienie o naczelnej pozycji „starego” Rzymu.
Interpretacja 2. Nad wilczycą umieszczono dwie gwiazdy, co ma symbolizować równorzędność „starego” i „nowego” Rzymu.
Podczas synodu odbywającego się w Konstantynopolu w 381 r. duchowieństwo konstantynopolitańskie sformułowało kanon (obowiązującą zasadę) o następującej treści:
Dokumenty soborów powszechnychIII. Biskup Konstantynopola jest drugi po biskupie Rzymu
Biskup Konstantynopola powinien mieć honorowe pierwszeństwo po biskupie Rzymu, ponieważ to miasto jest Nowym Rzymem.
W latach 30. IV w. Konstantyn rozpoczął staranne urządzanie miejsca swego przyszłego pochówku (cesarz zmarł w 337 r.). Wybór padł na kościół Świętych Apostołów w Konstantynopolu, w którego centrum przygotowano dla Konstantyna wspaniały sarkofag. Ten otoczony był (pustymi) grobami dwunastu apostołów. Poniżej zamieszczono dwie możliwe interpretacje takiego postępowania cesarza. Wybierz tę, która jest twoim zdaniem bardziej przekonująca, a następnie uzasadnij swój wybór.
Interpretacja A
Postępując w opisany wyżej sposób, Konstantyn Wielki stawiał się w roli trzynastego apostoła, a więc ucznia Jezusa, odpowiedzialnego za krzewienie nauk swego mistrza.
Interpretacja B
Postępując w opisany wyżej sposób, Konstantyn Wielki stawiał się w roli samego Chrystusa, który był niejako trzynastym pośród dwunastu apostołów.