Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RRz931V2itp9L1
Ćwiczenie 1
Uzupełnij zdanie: Przyczyną zmian prędkości księżyca poruszającego się wokół planety po orbicie eliptycznej jest zasada zachowania (pędu / momentu pędu).
R1ak7OyEEz6yw1
Ćwiczenie 2
Wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Gdy księżyc okrąża planetę po orbicie kołowej, składowa siły grawitacji równoległa do wektora prędkości jest w każdym punkcie orbity równa zeru., 2. Gdy księżyc okrąża planetę po orbicie kołowej, składowa siły grawitacji równoległa do wektora prędkości jest w każdym punkcie orbity większa od zera., 3. Gdy księżyc okrąża planetę po orbicie eliptycznej, składowa siły grawitacji równoległa do wektora prędkości powoduje zwiększanie lub zmniejszanie prędkości księżyca., 4. Gdy księżyc okrąża planetę po orbicie eliptycznej, składowa siły grawitacji równoległa do wektora prędkości jest w każdym punkcie orbity równa zeru.
R3WWxYILBuqoR1
Ćwiczenie 3
Saturn oprócz wielu księżyców posiada też pierścienie, które składają się drobnych cząstek lodu i skał, krążących wokół Saturna. Wybierz prawdziwe stwierdzenie: Możliwe odpowiedzi: 1. Skały o różnych masach, poruszające się po jednakowej orbicie, mają w tych samych punktach jednakowe prędkości., 2. Prędkości skał o różnych masach, poruszających się po jednakowej orbicie, są odwrotnie proporcjonalne do ich mas.
R1IjVrOT1d4kg2
Ćwiczenie 4
Rysunek przedstawia orbitę eliptyczną, po której księżyc porusza się wokół planety. Wstaw podpisy na rysunku.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1Ssw38lJC2c4
Ćwiczenie 4
Księżyce poruszają się po orbitach (kołowych/#eliptycznych) wokół planet, które znajdują się w (#jednym z ognisk elipsy/środku okręgu). Rolę siły dośrodkowej w ruchu po orbicie odgrywa siła (#grawitacji/siła elektrostatyczna). Wartość siły dośrodkowej jest proporcjonalna do (prędkości/#kwadratu prędkości) liniowej z jaką księżyc porusza się po orbicie planety. Wartość prędkości liniowej na orbicie jest (stała/#zmienna).
R12yqskHCFtMZ2
Ćwiczenie 5
Połącz wyrażenia z obu kolumn tabeli, aby otrzymać prawdziwe stwierdzenia: Gdy księżyc porusza się wokół planety po orbicie kołowej,… Możliwe odpowiedzi: 1. wartość jego prędkość jest najmniejsza., 2. wartość jego prędkości jest największa., 3. jego prędkość jest różna w różnych punktach orbity., 4. wartość jego prędkości jest stała. Gdy księżyc porusza się wokół planety po orbicie eliptycznej,… Możliwe odpowiedzi: 1. wartość jego prędkość jest najmniejsza., 2. wartość jego prędkości jest największa., 3. jego prędkość jest różna w różnych punktach orbity., 4. wartość jego prędkości jest stała. Gdy księżyc podczas ruchu po orbicie eliptycznej znajduje się w największej odległości od planety… Możliwe odpowiedzi: 1. wartość jego prędkość jest najmniejsza., 2. wartość jego prędkości jest największa., 3. jego prędkość jest różna w różnych punktach orbity., 4. wartość jego prędkości jest stała. Gdy księżyc podczas ruchu po orbicie eliptycznej znajduje się w najmniejszej odległości od planety… Możliwe odpowiedzi: 1. wartość jego prędkość jest najmniejsza., 2. wartość jego prędkości jest największa., 3. jego prędkość jest różna w różnych punktach orbity., 4. wartość jego prędkości jest stała.
3
Ćwiczenie 6
R1Vmp87a53sub
Ziemski Księżyc porusza się po orbicie eliptycznej. Odległość Księżyca od Ziemi zmienia się od 363,3 tys. km (perygeum) do 405,5 tys. km (apogeum). Oblicz stosunek prędkości Księżyca w punkcie najbliższym i najdalszym od Ziemi, v1v2. Podaj 4 cyfry znaczące. Odpowiedź: v1v2 = Tu uzupełnij
3
Ćwiczenie 7
RbnvD7VTfIObV
Sykoraks – największy nieregularny, zewnętrzny księżyc planety Uran porusza się po silnie wydłużonej orbicie eliptycznej. Jego maksymalna prędkość orbitalna jest 3,2 razy większa niż prędkość minimalna. Oblicz maksymalną odległość Sykoraksa od planety, jeśli najmniejsza odległość wynosi 5820 tys. km. Odpowiedź: Maksymalna odległość Sykoraksa od Urana wynosi Tu uzupełnij tys. km.
31
Ćwiczenie 8

Zgodnie z zasadą zachowania energii, energia kinetyczna ciała zmienia się, gdy siły działające na ciało wykonają pracę równą zmianie energii kinetycznej. Wyjaśnij, posługując się zasadą zachowania energii, dlaczego prędkość satelity na orbicie kołowej jest > stała.

uzupełnij treść