Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jaki jakościowy wpływ ma siła grawitacji planet na ruch ich księżyców?

Symulacja przedstawia księżyc krążący wokół planety po orbicie kołowej lub eliptycznej. Zaznaczono siłę grawitacji F, rozłożoną na 2 składowe: styczną Fs i prostopadłą do toru Fr oraz wektor prędkości księżyca.

Praca z symulacją jest wygodniejsza po przełączeniu na widok pełnoekranowy.

RBLB6exVFRDCQ
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Symulacja przedstawia ruch księżyca na orbicie wokół pewnej planety. Do wyboru są dwa warianty ruchu orbitalnego.

Pierwszym z nich jest orbita kołowa. W tym przypadku siła dośrodkowa, której rolę pełni siła grawitacji, jest zawsze prostopadła do toru księżyca. Dzięki temu wektor prędkości księżyca zmienia jedynie swój kąt nachylenia, natomiast jego długość pozostaje stała w czasie. Odległość księżyca do planety jest również stała.

W symulacji księżyc może poruszać się również po orbicie eliptycznej. Planeta umiejscowiona jest wówczas w jednym z ognisk orbity. Siła grawitacji, w przeciwieństwie do przypadku orbity kołowej, jest prostopadła do wektora prędkości tylko w dwóch punktach: perycentrum i apocentrum. W pierwszym z tych punktów księżyc znajduje się najbliżej planety podczas swojego ruchu orbitalnego, natomiast w drugim - najdalej. Siła grawitacji zmienia więc nie tylko kierunek, ale również i długość wektora prędkości. W perycentrum prędkość jest największa, natomiast w apocentrum - najmniejsza. Wynika to z tego, że składowa siły grawitacji styczna do kierunku ruchu, po przekroczeniu przez księżyc perycentrum zaczyna wskazywać w kierunku przeciwnym do wektora prędkości. Natomiast po przekroczeniu apocentrum, składowa ta wskazuje w kierunku zgodnym z wektorem prędkości.

Polecenie 1

Wyjaśnij, kiedy prędkość księżyca na orbicie wokół planety jest stała, a kiedy zmienia się podczas ruchu.

Polecenie 2

Wyjaśnij, jakie efekty wywołuje składowa siły grawitacji prostopadła do wektora prędkości, a jakie składowa równoległa do wektora prędkości księżyca poruszającego się po orbicie eliptycznej.