Sprawdź się
Zapoznaj się z poniższym tekstem, a następnie zaznacz właściwą odpowiedź.
W latach trzydziestych XX w. władze ZSRR postanowiły uczynić dorzecza Amu‑darii i Syr‑darii jednolitym obszarem uprawy bawełny. Stopniowo coraz to większa i większa część wód obydwu rzek była kierowana do nawadniania plantacji. (...) W roku 1960 po raz pierwszy zwrócono uwagę, że Morze Aralskie, które praktycznie pozbawiono dopływu wody zaczyna wysychać. Plany produkcji bawełny były jednak ważniejsze. W roku 1990 40% dawnej powierzchni jeziora było słoną pustynią. Rybackie miasteczko Mujnak, którego przeciętny mieszkaniec, jeśli nie był rybakiem, to pracował w fabryce konserw rybnych, znalazło się na pustyni, oddalone od brzegu o 40 km.
Na podstawie: Tomasz Umiński, Ekologia. Środowisko. Przyroda, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995, s. 133.
Poniższy wykres przedstawia sezonową zmienność godziny rozpoczęcia aktywności przez wiewiórkę z rodzaju polatuch (Pteromys). Na osi X zaznaczono miesiące, natomiast na osi Y godziny po południu. Na podstawie analizy wykresu określ czynniki abiotyczne wpływające na aktywność wiewiórki.

Za pomocą strzałki określ kierunek przepływu wody w roztworach przedzielonych błoną selektywnie przepuszczalną. Zaznacz na rysunku, który z roztworów jest hipertoniczny, a który hipotoniczny.
Wykres przedstawia wpływ temperatury i natężenia światła na intensywność fotosyntezy. Sformułuj hipotezę badawczą i wniosek na podstawie wykresu.
