Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
111
Ćwiczenie 1

Uzupełnij mapę myśli jak największą liczbą synonimów słów „powstanie” i „powstaniec”. Wykorzystaj także sformułowania zapamiętane z Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

RSltUq2oGmvXK
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Element 0
    • Elementy należące do kategorii Element 0
    • Nazwa kategorii: A
    • Nazwa kategorii:
    • Koniec elementów należących do kategorii Element 0
RXZLONgsUcD8z
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
1
Ćwiczenie 2

Zaznacz wszystkie określenia odnoszące się do sposobu ukazania powstania oraz powstańców przez Elizę Orzeszkową w Nad Niemnem.

R6Dz44OO68eGs
Możliwe odpowiedzi: 1. deheroizacja, 2. mityzacja, 3. heroizacja, 4. antyestetyzm, 5. idealizacja, 6. sakralizacja
21
Ćwiczenie 3
Zapoznaj się z opowieścią Jana Bohatyrowicza o pożegnaniu z ojcem, który wyrusza do powstania. Wyjaśnij symboliczną wymowę sceny opisywanej przez bohatera.
Zapoznaj się z opowieścią Jana Bohatyrowicza o pożegnaniu z ojcem, który wyrusza do powstania. Wyjaśnij symboliczną wymowę sceny opisywanej przez bohatera.
Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem

– Stąd Niemna nie widać – zaczął – ale my wtedy z tego pagórka dwie godziny albo może i trzy patrzali na rzekę, którą przepływały czółna i łodzie, z jednej strony i z drugiej ludzi przewożąc. [...] Jak dziś pamiętam, że księżyc dobrze już posunął się do środka nieba i tkwił nad samymi piaskami. [...] Wtenczas ojciec pocałował matkę, cościś jej poszeptał, a potem mnie z ziemi na rękach swoich podniósł i całować zaczął. Wprzódy nigdy mnie tak nie całował, bo człowiekiem był więcej pochmurnym niżeli wesołym i częściej w milczącym zamyśleniu pogrążał się, niż okazywał to, co miał w sobie. Całkiem inaczej jak stryj Anzelm, który wesół był, gadatliwy i cały na wierzchu. Podobno też za tę pochmurność i za te utapianie się w myślach tak nadmiar ojca mego polubił pan Andrzej. Ale wtenczas ojciec dziecko swe żegnający w zamkniętości swej nie wytrzymał, cisnął mnie do siebie tak mocno, że aż bolało, i mało nie tysiąc razy mnie pocałował. W tej samej minucie pan Andrzej żegnał się ze swoją żoną i ze swoim synkiem; stała też tam panna Marta, która w tę porę młoda jeszcze była, i kiedy troszkę wprzódy stryja żegnała święcony medalik jakiś na szyi mu powiesiła. [...] Kiedy mnie ojciec całować przestał i z rąk na ziemię wypuścił, tego momentu już nie pamiętam, to tylko pamiętam, że zobaczyłem go jeszcze, jak obok pana Andrzeja przez te piaski jechał. Widać bardzo płakałem i za łzami wprzódy zobaczyć go nie mogłem, bo wtenczas dopiero zobaczyłem, kiedy już znajdował się na połowie drogi, pomiędzy pagórkami a borem. Księżyc tkwił wprost nad piaskami, a w jego światłości ojciec i pan Andrzej jeden przy drugim na koniach równej piękności jechali.

cyt4 Źródło: Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, Wrocław 2019, s. 243–244.
RYyPukjVYYySx
(Uzupełnij).
R1cUUjtO5ATmU1
Ćwiczenie 4
Zaznacz utwór, w którym sposób prezentacji powstańców styczniowych jest podobny do tego, który znalazł się w opowieści Jana Bohatyrowicza. Możliwe odpowiedzi: 1. Rozdzióbią nas kruki, wrony…, 2. Omyłka, 3. Gloria victis, 4. Dziecię Starego Miasta
21
Ćwiczenie 5
Zapoznaj się z rozmową Zygmunta Korczyńskiego z matką. Określ stosunek bohatera do ideałów wyznawanych przez jego ojca. Unikaj cytowania.
Zapoznaj się z rozmową Zygmunta Korczyńskiego z matką. Określ stosunek bohatera do ideałów wyznawanych przez jego ojca. Unikaj cytowania.
Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem

– Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina! – powoli wymówiła. – Zabłądziłam. Pomiędzy tobą a tym, co powinno być najwyższą twoją miłością, nie zadzierzgnęłam dość silnych więzów. Mówiłam ci wprawdzie o tej miłości zawsze, wiele… ale słowa, to widać siew nietrwały… Zbłądziłam… Ale dziecko moje…
Tu białe ręce modlitewnym gestem do stanika żałobnej sukni splotła.
– Nie karz ty mnie za mój błąd mimowolny … o, mimowolny! bo myślałam, że czynię jak najlepiej… Zamykałam cię w kryształowym pałacu i w dalekie światy wysyłałam, bo w myśli mojej miałeś być gwiazdą pierwszej wielkości, nie zaś pospolitą świecą, wodzem, nie szeregowcem. Widać zbłądziłam, ale ty błąd mój popraw. Pomyśl, głęboko pomyśl nad krótką historią twojego ojca, którą znasz dobrze. Czy nie możesz z tego samego, co on, źródła czerpać siłę, męstwo, moralną wielkość? Twój ojciec, Zygmuncie, oprócz wielu innych rzeczy wielkich kochał ten sam lud, którym i ty otoczony jesteś, posiadał sztukę życia z nim, podnoszenia go, pocieszania, oświecania...
Nagle umilkła. W zmroku, który zaczynał już pokój napełniać, usłyszała głos drwiący i pogardliwy, który jeden tylko wymówił wyraz:
– Bydło!
O, Bóg niech będzie jej świadkiem, że pomimo wszystkich swoich instynktownych odraz i niedołężności nigdy tak nie myślała, nigdy na wielkie zbiorowisko ludzi, najbliższych jej w świecie ludzi, takiej obelgi, w najgłębszej nawet skrytości myśli swej nie rzuciła; że zbliżyć się do tego zbiorowiska, przestawać z nim, pracować nad nim nie umiejąc, sprzyjała mu serdecznie i dla najnędzniejszej nawet istoty ludzkiej miała jeszcze życzliwość i choćby bierne współczucie. [...]
– Bardzo dobrze rozumiem, o co kochanej mamie najwięcej idzie. I jakże nie rozumieć? Soki ziemi, chleb cierpienia, Chrystusowe szaty, lud… słowem… jak mówi stryj Benedykt, to… tamto!… Nigdy o tym mówić nie chciałem, ażeby kochanej mamy nie gniewać i nie martwić. Szanuję zresztą wszystkie uczucia i przekonania, szczególniej tak bezinteresowne, o, tak nadzwyczajnie bezinteresowne! Ale teraz spostrzegam, że zachodzi konieczność szczerego rozmówienia się o tym przedmiocie. Otóż przykro mi to bardzo, [...] ale ja tych uczuć i przekonań nie podzielam. Tylko szaleńcy i krańcowi idealiści bronią do samego ostatka spraw absolutnie przegranych. Ja także jestem idealistą, ale trzeźwo na rzeczy patrzeć umiem i żadnych pod tym względem iluzji sobie nie robię… a nie mając żadnych iluzji, nie mam też ochoty składać siebie w całopaleniu na ołtarzu – widma. Proszę o przebaczenie, jeśli mamy uczucia czy wyobrażenia obrażam, ale rozumiem, doskonale rozumiem, że osoby starsze mogą zostawać pod wpływem tradycji, osobistych wspomnień. My zaś, którzy za cudze iluzje pokutujemy, swoich już nie mamy. Kiedy bank został rozbity do szczętu, idzie się grać przy innym stole. Tym innym stołem jest dla nas cywilizacja… Ja przynajmniej uważam się za syna cywilizacji, jej sokami wykarmiony zostałem, z nią przez tyle lat pobytu mego za granicą zżyłem się, nic więc dziwnego, że bez niej już żyć nie mogę i że tutejsze soki tuczą mi wprawdzie ciało w sposób… w sposób prawdziwie upokarzający, ale ducha nakarmić nie mogą…

cyt5 Źródło: Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, Wrocław 2019, s. 380–381.
R1S6lyv4pWDVf
Ideały wyznawane przez Andrzeja Korczyńskiego (Uzupełnij). Stosunek Zygmunta do wartości wyznawanych przez ojca (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Wyjaśnij metaforyczne znaczenie zaznaczonych w cytacie słów Zygmunta Korczyńskiego:

Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem

tutejsze soki tuczą mi wprawdzie ciało w sposób… w sposób prawdziwie upokarzający, ale ducha nakarmić nie mogą

cyt6 Źródło: Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, Wrocław 2019, s. 381.
R86gE1VJLgd3c
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 7
Zapoznaj się z opisem Pani Adrzejowej. Na jego podstawie wyjaśnij, w jaki sposób śmierć jej męża w powstaniu wpłynęła na całe życie bohaterki. Pisz własnymi słowami, unikając cytowania.
Zapoznaj się z opisem Pani Adrzejowej. Na jego podstawie wyjaśnij, w jaki sposób śmierć jej męża w powstaniu wpłynęła na całe życie bohaterki. Pisz własnymi słowami, unikając cytowania.
Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem

[...] Z najstarszego przy stole miejsca powolnym ruchem podniosła się wdowa po Andrzeju Korczyńskim, kobieta na wiek swój jeszcze zadziwiająco piękna. Matka trzydziestoletniego syna, mogłaby prawie podbijać serca ludzkie, ale jak ogólnie w okolicy tej wiedziano, wszelka zalotność była jej zawsze i zupełnie obcą. Od owej przed dwudziestu trzema laty wydarzonej straszliwej chwili, w której dowiedziała się, że jest wdową, nie zdjęła z siebie ani razu sukien żałobnych i w posagowym swoim majątku, wychowaniu i pieszczeniu jedynaka wyłącznie oddana, żyła jak zakonnica, świata unikając, a wszelkie przypuszczenia o możliwości powtórnego wyjścia za mąż odpierając nieprzezwyciężonym chłodem. Toteż cnoty czystości i poświęcenia zdawały się od stóp do głowy przyoblekać jej wysoką i bogato rozwiniętą kibić, którą malowniczo pływała czarna i ciężka suknia. Czarne koronki i gładkie pasma jasnych, siwiejących włosów żałobną ramą otaczały twarz jej o rysach wydatnych i prawidłowych, delikatną bladością okrytych i zmąconych ledwie dostrzegalnymi zmarszczkami, które zbiegały się w drobne snopy około wielkich, smutnych oczu i chłodnych, dumnych ust. Najdrobniejsza błyskotka nie ożywiała jej wdowiego stroju; uśmiech wesoły bardzo rzadko oświecał zamyślone rysy.

cyt7 Źródło: Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, Wrocław 2019, s. 64–65.
R1SQKUso3Rwt4
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8
Zapoznaj się z zamieszczonym poniżej fragmentem tekstu z 1913 roku na temat kultywowania powstania styczniowego. Na jego podstawie wyjaśnij, na czym polega „jasna legenda” powstania.
Zapoznaj się z zamieszczonym poniżej fragmentem tekstu z 1913 roku na temat kultywowania powstania styczniowego. Na jego podstawie wyjaśnij, na czym polega „jasna legenda” powstania.
Album pamiątek 1863

Z oddali lat, z perspektywy dziejowej, w pamięci wnuków, święcących półwiecze wojny narodowej, nabiera ta wojna dziwnie jasnych blasków. Zimne mogiły i powstańcze cmentarzyska opromieniają się chwałą, wspomnienie czynów do nowej zagrzewa walki i wysiłków, posiew krwi i męczeństwa rodzi do dalszych wysiłków ochotne zastępy. Czyn Powstania Styczniowego spełnił swoje dziejowe posłannictwo: nie pozostał, jak to było pragnieniem wrogów, a może i małodusznej części społeczeństwa, faktem odosobnionym, porywem, który wielkie nieszczęścia przyniósł narodowi, smutną nauczką, po której zwyciężonym nic by nie pozostało jak tylko rezygnacja. Przeciwnie, Powstanie Styczniowe stało się pięknym i bohaterskim wzorem miłości Ojczyzny i ofiary, płomieniem zagrzewającym do dalszych poświęceń, stało się twardą szkołą narodową, w której następne pokolenia, obok niedoścignionych przykładów waleczności i cnoty wojennej, znalazły zachętę i naukę do dalszych narodowych wysiłków.

alb Źródło: Album pamiątek 1863, Lwów 1913. Cytat za: Jolanta Załęczny, Żywe pomniki bohaterstwa, czyli o szacunku dla weteranów Powstania Styczniowego w II RP, „Niepodległość i Pamięć” 2013, nr 1/2.
R86gE1VJLgd3c
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 9

Wyjaśnij, w jaki sposób ślub Justyny i Jana oraz ugoda Benedykta Korczyńskiego z zaściankiem Bohatyrowiczów wiążą się z „jasną legendą” powstania styczniowego.

R8U8gQtrymTiE
Ślub Jana i Justyny (Uzupełnij). Ugoda między Benedyktem Korczyńskim a zaściankiem Bohatyrowiczów (Uzupełnij).